VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planých poplachů je stále moc

Benešovsko – Hasiči vloni vyjížděli k méně nehodám a technickým zásahům, než v roce 2010. Požárů však bylo více. Neubylo ale planých poplachů.Slušní lidé se bát volat hasiče nemusí, i když se ukáže, že nehoří. Pokutu nedostanou. Zloduchy si počítač najde.

16.1.2012
SDÍLEJ:

Ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Benešov plukovník Josef Setnička.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

„Za posledních patnáct let počet zbytečných výjezdů hasičů, a i policie, narostl na loňských 56.

Srandisté si neuvědomují, že v té chvíli můžou být jednotky zapotřebí jinde pro záchranu života nebo majetku a zbytečně zdržují operátorky, které například řeší výjezd jednotek k požáru v sousedním okrese“ zlobí se Josef Setnička, ředitel benešovského územního odboru Hasičského záchranného sboru.

"Slušní lidé se nemusí bát hasiče zavolat, když zpozorují požár nebo potřebují jinak pomoc. Pokud se pak ukáže, že ve skutečnosti nehoří nebo není zásah hasičů nutný, jednotka se odvolá, vrátí se na základnu a nic se neděje. Pokutu nedostanou, případně jen ponaučení, jak se příště zachovat,“ vysvětlil šéf profesionálních hasičů na Benešovsku.

Sankce čekají na žertéry. „Některé plané poplachy odhalí už zkušené operátorky při hovoru. Lidi si ani neuvědomují, že například mobilní telefon je dohledatelný, i když v něm není SIM karta, bez níž lze volat na tísňovou linku 122,“ upozornil plukovník Josef Setnička.

Operátorkám k identifikaci zmatečného volání pomáhají i počítačové sítě, které najdou podle rozložení vysílačů a retranslačních stanic jednotlivých mobilních společností v terénu lokalitu, z níž hovor pochází.

Vloni se oproti roku 2010 téměř zdvojnásobila hodnota uchráněného majetku při požárech.

„Do statistiky se zásadně promítl velký požár průmyslového objektu na Benešovsku, kde se podařilo včasným zásahem uchránit velké hodnoty zboží ve skladech a strojů ve výrobních halách,“ objasnil ředitel hasičů.

K úspěšném zásahu podle něho domohla aktivita dobrovolných hasičů, kteří dorazili k ohni jako první, zachované přístupové cesty, funkčnost požárních opatření a dobrá stavební protipožární prevence v areálu firmy. „Díky uvedeným skutečnostem nedošlo přenesení požáru do dalších hal,“ poukázal Josef Setnička.

Přehled událostí na okrese Benešov
události 2010 2011
požáry 184205
technické zásahy celkem 858 659
z toho dopravních nehod280237
živelných pohrom 0 0
úniky chem. látek 53 59
ostatní tech. zásahy 525 363
plané poplachy 55 56
události celkem 1097920

zásahy jednotek PO
jednotky HZS 853 747
jednotky SDH 483 489
jednotky HZS podniků 6341

Přehled požárů
požáry2010 2011
počet požárů 184 205
přímé škody25 459 tis. Kč 32 123 tis. Kč
uchráněné hodnoty 36 844 tis. Kč 67 945 tis. Kč
usmrceno osob 3 0
zraněno osob 12 8

zásahy jednotek u požárů
jednotky HZS 158 179
jednotky SDH 179 255
jednotky HZS podniků 53

Autor: Ladislav Jerie

16.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení