První z řady oznámení o požáru v prodejně oblečení v prvním patře objektu přijalo operační středisko hasičů v Kladně v pondělí 14. listopadu v 16.13. Už pět minut poté byly na místě první jednotky hasičů a velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu.

„Pomocí automobilového žebříku byla evakuována jedna osoba, které byla poskytnuta kyslíková terapie,“ uvedl Ladislav Holomčík s tím, že jednotky prováděly průzkum v tu dobu už značně zakouřeného prostředí budovy. Kvůli špatné viditelnosti při tom využívaly termokamery.

„Dvacet minut od nahlášení události byl poplachový stupeň zvýšen na třetí a k požáru spěchaly další jednotky s cisternami a výškovou technikou,“ uvedl hasič.

Do Benešova přijel také spojový vůz a kvůli monitoringu škodlivých látek specialisté z Chemické laboratoře Kamenice. Ti mezi 18. a 21. hodinou provedli celkem třináct měření. Díky příznivých povětrnostních podmínek nezaznamenali žádné nadlimitní hodnoty škodlivin ve vzduchu. Občanům Benešova však přesto doporučili, aby nevětrali, zvláště v centru města, kde se především dým šířil.

Následky požáru Obchodního domu Hvězda v Benešově.
Půjde vyhořelý obchodní dům k zemi? Je na odpis, myslí si benešovský starosta

„Pro efektivnější řízení a nasazování jednotek byl po sedmnácté hodině na místě zřízen štáb velitele zásahu, zároveň byl vyhlášen čtvrtý, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu,“ sdělil Holomčík s tím, že z důvodu dlouhotrvajícího zásahu bylo také nutné zajistit pro hasiče pitný režimu a stravu. O to es postaral Český červený kříž a také jednotka SDH Říčany, která má cateringové vybavení.

V centru Benešova hasiči zřídili šest požárních úseků. Hasiči v jednotlivých úsecích bojovali s požárem vodními proudy z výškové techniky. Ve 21.36 hodin se požárníkům podařilo dostat oheň pod kontrolu a velitel zásahu mohl operačnímu středisku ohlásit lokalizaci.

„K posouzení stability budovy jsme přizvali statika, který povolil vstup do objektu pouze pro vyšetřovatele a pro účely dalšího zabezpečení stavby. Kvůli narušené konstrukci byly na několik míst umístěny gyroskopy a lasery pro zajištění bezpečnosti zasahujících jednotek. Druhé a třetí podlaží bylo částečně nepřístupné kvůli spadlému stropu,“ popsal Holomčík.

Tak šel čas: Nejnovější fotky z poloviny listopadu 2022 dokládají zkázu Obchodního domu Hvězda.
Připomeňte si pohnutou historii obchoďáku Hvězda. Víte, podle čeho dostal jméno?

Sedmnáct minut před pondělní půlnocí snížili hasiči poplachový stupeň na třetí a o 90 minut dokonce na druhý. Některé jednotky se tak mohly vrátit na své základny.

Průzkumné skupiny procházely všechny dostupné prostory, monitoring probíhal pravidelně každou hodinu zvnitřku objektu. „V úterý 15. listopadu pár minut po půl desáté byl poplachový stupeň snížen na základní úroveň,“ dodal mluvčí hasičů.

Při události se zranilo celkem pět lidí. Dva civilisté se nadýchali zplodin hoření, ale jejich stav po poskytnuté kyslíkové terapii nevyžadoval hospitalizaci. Při náročném zásahu utrpěli zranění i tři profesionální hasiči. I ti byli ošetřeni posádkami zdravotnické záchranné služby na místě. Šlo pouze o lehčí poranění a všichni pokračovali v likvidaci požáru.

Následky požáru Obchodního domu Hvězda v Benešově.
Požár poškodil Obchodní dům Hvězda v Benešově. Budoucnost objektu je nejistá

Před úterní čtrnáctou hodinou hasiči provedli kompletní kontrolu objektu, a to nejen vizuální, ale i za použití termokamer. Stopy hoření už nalezeny nebyly a současně bylo vyloučeno, že se uvnitř při požáru někdo nacházel. V 14.15 hodin byla ohlášena likvidace.

Na místě se sešli vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje s vyšetřovací skupinou z generálního ředitelství HZS a s kriminalisty, aby společně začali se zjišťováním příčiny vzniku požáru. „Výsledky budou známé po vyhodnocení všech poznatků. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 50 milionu korun,“ uzavřel Holomčík.

Některé profesionální stanice byly při zákroku v Benešově zálohovány dobrovolnými jednotkami z Dolních Jirčan, Jílového u Prahy, Neveklova, Říčan a Zdislavic. Ty kvůli tomu a případnému dalšímu zákroku při jiné události držely pohotovost na svých zbrojnicích.