Existuje však i další kategorie požárů: ty, které vyšetřovatelé hasičů i policie zkoumají kvůli podezření na úmyslné založení. K takovým patří třeba oheň v lese u Káraného na Praze-východ, který hasiči likvidovali v úterý 7. dubna odpoledne, připomněla Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

„Oheň spálil porost v hodnotě několika tisíc korun,“ uvedla výši škody. Poznamenala, že v případě úmyslného založení požáru je věc kvalifikována jako přečin poškození cizí věci – a v případě dopadení hrozí pachateli trest podle výše způsobené škody; až do šesti let odnětí svobody. Upozornila současně, že v mnoha případech je na vině neopatrnost při zacházení s ohněm, což je na místě vytrvale připomínat.

„Jsou lidé, kteří nedbají výstrah ani zákazů a jsou schopni si i v suchém počasí oheň v lese rozdělat. O kouření ani nemluvě. Lidé jsou přesvědčeni, že když si ohniště nějakým způsobem ohraničí a při odchodu oheň uhasí, nemůže se nic stát,“ upozornila Hašlová – s tím, že v mnohých případech je pravdou opak. Zvláště v lese se leckdy stává, že lidé odcházejí od „uhašeného“ ohniště, aniž by tušili, že se oheň dál šíří zemí v hrabance. Tam může skrytě číhat i několik dní!

„Apelujeme na občany, aby v souvislosti s rozděláváním ohňů dodržovali veškerá pravidla – a chovali se zodpovědně,“ zdůraznila policistka Hašlová. „Hasiči od počátku propuknutí koronavirové nákazy v naší republice plní mnoho dalších úkolů a činností za účelem zabránění šíření nebezpečné nákazy, čímž chrání zdraví a životy nás všech,“ upozornila.