Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Žně v regionu nedopadly tragicky

Benešovsko -Oproti katastrofickým scénářům dopadla sklizeň rozhodujících zemědělských komodit vcelku úspěšně. Redukce stád dobytka není likvidační, zato výkupní ceny posílají farmáře do propasti. Kdo nemusí, produkci neprodává.

22.9.2009 2
SDÍLEJ:

Rodinná farma Patáků z Minártic žně zakončila posekáním kukuřice na siláž.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Vláhový deficit nepoznamenal letošní úrodu obilovin v regionu tak, jak předpokládaly nejčernější scénáře. „Celkově nejsou letošní žně ve výsledcích nejhorší. Období sucha na Benešovsku poznamenalo především lehčí půdy. Výnosy jsou rozkolísané v obilovinách podle místních podmínek, na nichž zemědělci hospodaří. Sklizeň je však postačující,“ uvedl Rudolf Kučera z benešovské agrární komory, která zemědělskou produkci sleduje výběrovým způsobem s pomocí údajů státní Agentury pro zemědělství a venkov. Subjektů věnujících se agroprodukci je v regionu zhruba 300.

Deptající situace pro farmáře je ve výkupu komodit. Ceny spadly téměř o polovinu. Kdo nemusí a má produkci kde uskladnit, neprodává. „Nákupčí jednotlivých zpracovatelů nabízí letos i částky daleko nižší, než jsou průměrné. Společnosti i soukromí zemědělci, kteří musí pravidelně platit zaměstnance, energie i vodu a nemají odpovídající skladovací prostory, tlaku neodolají,“ posteskl si Rudolf Kučera.

Oproti jiným regionům, kde farmáři vybíjejí stáda, není situace na Benešovsku dramatická. „Počet krav se snižuje, ale likvidace nejsou totální. Chovatelé se stáda snaží udržet,“ poznamenal představitel agrární komory, který si neodpustil výzvu, aby obyvatelé kupovali domácí produkty.

„Já vím, že spotřebitel, který si zeleninu nebo ovoce takzvaně vypěstuje v marketu, vidí vyleštěné levné jablko bez sebemenšího flíčku, ale ví také, kolik ten plod absorboval postřiků? U nás třeba jen sedm, jinde dvacet!“ upozornil Rudolf Kučera z profesního sdružení s tím, že potenciál českých zemědělců je daleko vyšší, než uživit 10 milionů obyvatel republiky produkcí srovnatelné kvality.

Průměrné výnosy v regionu 2009

obiloviny ⋌2,8 – 6,9 t/ha
řepka ⋌1,9 – 4,6 t/ha

Výnosy v regionu 2009 oproti 2008

pšenice ozimá⋌ 90 %
pšenice jarní ⋌72 %
ječmen ozimý ⋌98 %
ječmen jarní ⋌93 %
žito⋌ 89 %
oves⋌ 81 %
triticale ⋌88 %
řepka ⋌97 %

Průměrné výkupní ceny komodit 2009 a 2008 v Kč za 1 tunu

pšenice potravinářská 3000/5800
krmný ječmen ⋌2200/4300
sladovnický ječmen⋌ 3300/6100
řepka ⋌6000/9000

(Zdroj: Agrární komora Benešov)

Autor: Ladislav Jerie

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení