Počasí nedává rolníkům nic zadarmo ani v době žní. Poté, co je potrápilo suchem a ubralo tak na kvalitě obilí, brání déšť jejich kombajnům, aby vyjely do polí.
„Žně jsme začali už minulý týden ozimými ječmeny. Letos jsou o někde i více než čtrnáct dní dříve. Když teď nezaprší, dosekali bychom to, co nám zbývá, dneska. Jinak budeme muset čekat, než přestane pršet a vyschne to,“ přál si včera dopoledne ředeitel Agra Přestavlky Jiří Řehák, odpolední déšť však jeho plány narušil.
Na oblohu bez mraků čekají i ve společnosti Agro Měšetice. „U nás stále poprchává, takže jsme ještě nezačali. Ozimý ječmen sice nemáme, ale uvažuji o řepce. Zatím do polí nemůžeme. Sice to žádný velký déšť není, ale kazí práci,“ posteskl si jeho představitel Bohuslav Karda.
Lépe jsou na tom v Petroupimi. Zdejší zemědělské družstvo dosekalo ozimé ječmeny za pět minut dvanáct. „Skončili jsme včera, déšť tak přišel akorát. Jen čekáme, až nám dozraje zbytek úrody,“ radoval se agronom Roman Lejček. Hrozbu pro zemědělce představují také rozmary počasí v podobě krupobití. Období dozrávání obilí je kritické, v červnu a červenci dozrává.
„Řepka je citlivá, a pokud do ní cvrnkne kroupa, vysypou se semena. Pamatuji škody, kdy jsme přišli o pětadevadesát procent výnosu asi na 230 hektarech. Naštěstí jsme pojištěni,“ svěřil se Řehák.
Optimistické vyhlídky nemají rolníci ani na úrodu z jařin. „V dubnu tu spadly dva milimetry srážek. Když obilí potřebovalo vodu, nemělo ji. Bude drahý slad a drahé pivo, obilí jde nahoru, chybí v celé Evropě,“ předeslal Jiří Řehák. Sucho, i přes drobný déšť, trápí i Měšetické. „Je to děs. Výnosy budou letos bídné, ale hlavně abychom stihli sklidit a nevyhnalo nám to další peníze z kapsy,“ doufá Bohuslav Karda.