Problémy se solí měli i Sedlmaierovi, jejichž rodinný dům stojí jen desítky metrů od protihlukové stěny D1.

„Na vlastní náklady jsme si nechali vyvrtat studnu. Od té doby máme pokoj," potvrdila Eva Sedlmaierová.

Kvalitu pitné vody si obyvatelé obce musí hlídat sami a sami si také musí zaplatit její rozbory. Hygienici z Benešova situaci v Ostředku monitorují pouze ve zdravotnickém zařízení.

Situaci, v níž nyní zůstávají „namočeni" už jen obyvatelé bytovky pod obecním úřadem, by vyřešila stavba vodovodu a napájení obce vodou ze Želivky. Vždyť potrubí s ní vede nedaleko obce.

V Ostředku se kvůli tomu už uskutečnil průzkum zájmu obyvatel o vodovod. Z oslovených lidí prakticky všichni tuhle obecně prospěšnou stavbu vítají a rádi by se připojili. Pokud by taková možnost byla. Lidé ale nyní řeší situaci jinak. Vrtáním studní, nebo dovozem vody balené.

„To víte, že bychom se rádi připojili," potvrdil touhu po nezávadné pitné vodě obyvatel Ostředka Jaroslav Kobza. „Nejhorší lokality jsou kolem hospody a dobře na tom nejsou ani lidé z bytovky," popsal muž místa, kde lidé řešili či stále řeší sůl ve vodě z obecních studní.
K těm, co zatím svou vlastní studnu nemají a musejí se spolehnout na vodu balenou či dováženou, patří v bytovce také Šimáčkovi.

„Vodu na pití buď kupujeme, nebo pro ni jezdíme do lesní studánky do Hajčice," potvrdila Ludmila Šimáčková s tím, že tahle nenormální situace trvá už od doby, kdy dálnice proťala krajinu. Tedy už téměř čtyři desetiletí.

Na rozdíl od sousední bytovky, kde si lidé už nechali vyvrtat svou vlastní studnu, kterou soli z dálnice nekontaminují, bytovka, kde bydlí i Šimáčkovi, nemá pozemek, kde by její obyvatelé mohli nechat studnu vyvrtat. Majitel pozemku sice obyvatelům bytovky, která patří společenství vlastníků, přislíbil, že si na jeho půdě budou moci nechat studnu vyvrtat, ale zatím k tomu nedošlo.

„Doufáme, že se povede postavit vodovod. Pokud by se to v dohledné době nepovedlo, budeme asi muset nechat studnu vyvrtat," dodala Ludmila Šimáčková.

Výstavba vodovodu s dodávkou vody ze Želivky, je ale zatím v nedohlednu. Projekt už sice existuje, ale ze sedmi obcí, které se na stavbě měly podílet a vodu pak také odebírat, zůstaly nyní jen tři. A to nestačí. Platí to, i když o situaci ví i správce nejdůležitější silniční komunikace v Česku, Ředitelství silnic a dálnic. To na stavbu vodovodu také hodlá přispět, podobně, jako to učinilo v nedalekých Hvězdonicích.

„S Vranovem a Teplýšovicemi si nyní necháváme vypracovat novou studii výstavby vodovodu. Potom budeme vědět, jestli bychom to ve třech utáhli. V první studii to po odečtení dotací vycházelo na Ostředek téměř třináct milionů korun. Teď s obavami čekáme, jak to vyjde tentokrát," připomněl Marek Škvor, starosta Ostředka.

Nová studie, která by měla být dostupná do jara, předpokládá napojení vodovodu u Křešic, zatímco původní mělo být u Vranovské Lhoty. Vodu by pak měly odebírat Vranov, Teplýšovice a Ostředek a jejich části. Jenže šance na stavbu vodovodu, je nyní menší, než byla v době, kdy připojení mělo posloužit lidem z celkem sedmi obcí.