Celostátní soutěž středoškoláků v oboru Agropodnikání pro letošní rok zná svého vítěze. Po dvoudenním klání se jím pro letošní rok stal Jiří Mácha z VOŠ a SZŠ Tábor, který si odvezl kromě cen i nový putovní pohár.
„Z vítězství mám dobrý pocit. Je vidět, že mi škola přinesla znalosti a schopnosti, že mohu jezdit na tyto soutěže a uspět. Je to velká pocta,“ řekl krátce po vyhlášení nejlepších Jiří Mácha a dodal, že se chce ve studiu dál zdokonalovat na Jihočeské universitě v oboru Pozemkové úpravy.
Organizace soutěže připadla Střední zemědělské škole Benešov, z jejíž řad vzešel loňský vítěz Martin Svoboda. „Škoda, že se nemohl zúčastnit náš student Jan Bursík, který vyhrál školní kolo. Bohužel regule jsou neúprosné a podle nich sice vítězná škola posledního ročníku se stává pořadatelem, ale nesmí se přihlásit do soutěže,“ uvedla ředitelka pořádající školy Ivana Dobešová.
Letošního, již osmého ročníku se zúčastnilo 30 studentů středních zemědělských škol ze všech koutů České republiky. Mezi soutěžícími se objevilo i několik dívek.
„Bylo to docela těžký, ve škole agropodnikání neprobíráme až tak do hloubky. Problémy jsem měla i v jízdě zručnosti, jezdilo se na jiném traktoru, než jsem zvyklá. Za úspěch bych považovala umístění někde uprostřed,“ uvedla Ivana Sýkorová z Horšovského Týna ještě před teoretickou částí. Nakonec obsadila 24. místo.
Na studenty čekala praktická a teoretická část. Znalosti museli prokázat především z rostlinné a živočišné výroby, nechyběla i jízda zručnosti, kde ponejvíce dělalo problém couvání traktorem se zapojeným vlekem.
„Soutěž je skvěle připravená, líbí se mi to tady. Dobrá je forma testů, zahrnuje veškerou látku, kterou by středoškolák ve čtvrtém ročníku měl umět. Zarazilo mě, že je tam docela hodně odborných věcí, čekal jsem spíše obecné. Na druhou stranu je to dobře, protože základní věci zná káždý, ale odborné málokdo,“ uvedl Kamil Pataky z Kodaně.
V praktické části živočišné výroby si studenti museli například poradit se slepicí, kterou uváděli do nehybné polohy, nebo předpisově přendat králíka z jedné klece do druhé. “To se mi povedlo,“ dodal student z Kadaně, kterému patřila konečná 28. příčka.
Slavnostní předání cen se uskutečnilo v nedalekém zámku Jemniště. V jednotlivých kategoriích si nejlépe vedli Zdeněk Relych z České zemědělské akademie Humpolec v jízdě zručnosti, praktickou část vyhrál Jiří Mácha z VOŠ a SZŠ Tábor a v teoretické části zvítězil Jan Semer z Masarykovy střední školy zemědělské a VOŠ Opava. Pomyslný štafetový kolík převzala táborská zemědělka, kde se bude konat 9. ročník.