Předseda ovšem přiznává, že družstvo mělo štěstí, že se dokázalo konzumních brambor „zbavit“ včas. Pomohla k tomu firma, která plody ve velkém odebrala kvůli jejich dalšímu prodeji. Díky velkému odběru mohla brambory koupit za korunu osmdesát až dvě koruny za kilogram. Další brambory už zemědělci mají ve skladech jen pro menší, ale stálé odběratele.

„V roce 2019 byla naše průměrná prodejní cena jednoho kila konzumních brambor 5,40 korun. Loni to bylo už o více než korunu méně, 4,30 korun, a letos prodáváme už jen za 2,20 korun,“ řekl Karel Růžek s tím, že poklesla i cena jednoho kilogramu brambor na sázení, ale tento propad není tak výrazný jako u plodů určených ke konzumaci. V roce 2019 zdislavičtí zemědělci prodávali sadbu v průměru za 6,50 korun, o rok později ale dokonce o padesát haléřů dráž. Letos však cena klesla na rovných šest korun za kilogram sadby.

Výměry polí určených pro pěstování brambor ovšem zemědělci snižovat nebudou. Ty tak zůstávají dál na zhruba 130 hektarech, přičemž pro sadbu slouží 60 a zbylých 70 hektarů pak pro odrůdy konzumní. Na každém hektaru se v průměru urodí kolem 400 metrických centů hlíz.