Benešovská nemocnice podle předpokladů třicet procent těch pacientů, kteří by běžně hledali pomoc v Sedlčanech. Příbramská pak dokonce celou polovinu. Zbytek, tedy každého pátého pacienta, pak ošetří v dalších zdravotnických zařízeních.

Ale právě to s sebou přináší potíže. Především finanční.

„Proto jednáme s vedením zdravotních pojišťoven, aby v této souvislosti navýšily nezbytné úhrady našim oblastním nemocnicím," uvedl Martin Kupka.

Benešovská interna se už dříve musela vyrovnávat s podobnými problémy, jako ta v Sedlčanech – nedostatkem odborného zdravotnického personálu. Chyběly tam především sestry a tak kvůli tomu nemocnice už loni v březnu snížila počet lůžek interny z původních 100 na 85. Ani to ale k vylepšení stavu nepomohlo.

„Protože je počet úkonů na interně stále stejný. To je stejné, jako na všech internách nemocnic obdobného typu," potvrzoval tehdejší ředitel Petr Hostek.

V současné době je podle mluvčího nemocnice Petra Ballka počet lůžek znovu v původní výši a zmiňované snížení kapacity interny bylo jen přechodnou, prázdninovou záležitostí.

A teď má podle kraje, akcionáře benešovské nemocnice, tohle zdravotnické zařízení absorbovat právě i pacienty s interními problémy z oblasti sousedního Sedlčanska.

„Naše interní oddělení nyní přijímá jak pacienty od nás z Benešovska, tak také ty ze Sedlčanska," uvedl včera pro Benešovský deník mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Petr Ballek s tím, že benešovský zdravotnický ústav tím plní slib Středočeského kraje, který ujistil pacienty ze Sedlčanska, že ani po uzavření sedlčanské interny, nezůstanou bez základní zdravotnické péče.