VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasazené keře zatím nekradou

Benešov – Na svém místě zůstaly keře a stromky, které v rámci obnovy zeleně ve městě nechala před nedávnem po odstranění starých, nemocných nebo na nevhodném místě rostoucích dřevin a keřů zasadit benešovská radnice.

13.9.2013
SDÍLEJ:

Kácení stromů v Benešově na Husově náměstí, v únoru 2013.Foto: Zdeněk Kellner

„S krádežemi čerstvě zasazené zeleně jsme se zatím nemuseli zabývat," konstatoval starosta města Jaroslav Hlavnička.

Tento poměrně pozitivní poměr, ale neznamená, že by se na radnici stále neobraceli obyvatelé Benešova se svými připomínkami či kritikou. Tou ostatně nešetřili v době, kde radnice záměr na prořezávku či celkové odstranění nevhodných dřevin upozorňovala.

„Lidé přicházejí na radnici v současné době s kritikami například toho, že jsou keře či stromky zasazené příliš blízko k obrubníkům, nebo že jsou až příliš blízko sebe," potvrdil místostarosta Benešova Tomáš Podhola, ale připomněl, že nesouhlasná odezva, kvůli mýcení, je už pryč.

„Myslím, že je to byla spíš psychologická záležitost," míní starosta Jaroslav Hlavnička, ale přiznává, že reakci obyvatel na kácení stromů vůbec nediví.

„Celé to vzniklo proto, že výsadba stromů a keřů, které jsme nyní odstraňovali, probíhala před rokem 1989. Tehdy se lidé stěhovali do sídlišť a technické služby se jejich ozeleněním příliš nezabývaly. Bydlím tam tak. Tehdy jsme si sami seli i trávu. Protože soused dělal u statků, rostl nám na sídlišti jetel. Pak někdo z chalupy přitáhl z lesa borovici, další zase jiný strom. A právě takhle zeleň na sídlištích v té době vznikala," vysvětlil starosta důvod, proč město před nedávnem přistoupilo k celkové obnově zeleně.

„Když se stromem čtyřicet let vyrůstáte, a pak někdo přijde a chce provádět obnovu zeleně, tak se vám to samozřejmě nelíbí," hodnotí situaci kolem kácení Hlavnička. „Plně to chápu. Na druhou stranu by si ale sami kritici měli uvědomit, že po čtyřiceti letech je potřeba zeleň obnovit, vyměnit. Některé stromy už neplní svou funkci, kterou by na sídlištích plnit měly a jsou více či méně nebezpečné," dodal starosta.

V některých místech dokonce současní obyvatelé, jako se to stalo například na sídlišti Spořilov II, stromy sami fyzicky likvidovali. Postihlo to například vzrostlé břízy, kterým vandal obřezal po obvodu kůru a tím strom odsoudil k pomalému umírání.

Autor: Zdeněk Kellner

13.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení