Vedení společnosti podalo u Krajského soudu v Ústí nad Labem návrh na insolvenční řízení. Zkrachuje tak na Benešovsku další společnost?

Zaměstnanci nedostávají platy. Poslední výplatu našli na svých účtech v polovině února.

„V podniku mají všichni strach, informovanost je tady špatná. Kdo si najde práci jinde, odchází,“ potvrdil neklid v Metazu osmačtyřicetiletý technik, který si však nepřál být jmenován.

„Právě jedu z jednání v Metazu,“ uvedl Petr Němeček, ředitel Úřadu práce Benešov, na kterém zaměstnanci sléváren brzy můžou skončit.

V rámci insolvenčního řízení musí úřad práce vyplatit mzdy, které Metaz od února nevydal. Zaměstnance však nepotěší další informace.

„V současné době můžeme vyplatit mzdy z února a března. Duben je však vyplatitelný až na konci května a lidé můžou požádat o peníze pouze jednou,“ upozornil Němeček na fakt, že všechny tři výplaty dostanou zaměstnanci pouze v případě, že žádost podají na Úřadu práce Benešov nejdříve 1. června.

Spousta rodin se tak nachází v kritické situaci. Do práce chodí, plat ale neberou. „V týneckém Metazu pracuje i mnoho manželských párů. Rodiny pak nemají na zaplacení nájmů a podobně. Peníze si musí půjčovat,“ potvrdil již zmiňovaný zaměstnanec.

„Souhrn našich závazků převyšuje hodnotu majetku společnosti,“ uvedl v návrhu na insolvenční řízení předseda představenstva Metazu Kamil Ružák.

Celkem čtyřem stovkám věřitelů po třicetidenní lhůtě splatnosti dluží společnost více než sto milionů korun. Správě sociálního zabezpečení, zdravotním pojišťovnám a zaměstnancům má navíc vyplatit dalších téměř osm milionů korun.

Mnozí lidé vyčítají špatnou ekonomickou situaci vedení společnosti. Zmiňují například fakt, že v době začátku krize v roce 2008, prodal Metaz obchodnímu řetězci pozemek na výstavbu prodejny Lidl. Získané finance však šéfové Metazu neinvestovali zpět do podniku, ale vyplatili si v dividendách akcionářům.

Špatnou situaci potvrdil i další zaměstnanec, který si kvůli strachu o zaměstnání rovněž nepřál být jmenován.

„Co naděláme? Práce a zakázek máme sice dost, ale kvůli špatnému hospodaření vedení nemáme prostředky na nákup surovin. Kdo ví, kam peníze, které podnik vydělal přišly,“ postěžoval si.