Právě tohle vzkázali radnici lidé, kteří žádali o přidělení městských bytů. Těch bylo k mání v další nabídkové vlně celkem 29. Různě velkých. Dva z nich ale nikdo nechce a v nabídce Benešova figurují dál.

Jednou z ubikací bez využití je ta v bytovém domě v Žižkově ulici. Byt ale není nadstandardní, jak by se kvůli nezájmu žadatelů mohlo na první pohled zdát.

Uživatel dokonce před nastěhováním nemusí platit ani kauci. Tu si stanovilo město a právě z ní čerpá případné nedoplatky nájmu. Nájemníci v bytovém domě v Žižkově ulici mají dokonce i zvýhodněné nájemné. Ani to ale nového nájemníka nepomohlo najít.

„Byt v Žižkově ulici je přizpůsobený pro život vozíčkáře a takový člověk se o nastěhování neucházel," vysvětlila mluvčí benešovské radnice Soňa Vanhoecke důvod, proč je byt stále prázdný.

Ještě zajímavější je ale příběh dosud prázdného bytu v koutě Masarykova náměstí. Najdete ho ve druhém patře nad prodejnou, textilu, kterou možná ještě hodně Benešáků zná jako Atas. Byt s rozlohou přes 120 m² prošel rekonstrukcí. Čisté nájemné činí přes šest a půl tisíce korun, ale i vzhledem k vysokým stropům na nákladům na vytápění se celkové měsíční náklady vyšplhají až ke dvanácti tisícům korun.

Jak Benešov přiděluje své nájemní byty? Rozhodnutí má na starosti devítičlenná rada města. Té ale podklady pro přidělení, tedy doporučení, předloží bytová komise. Při svém posledním jednání se tento pětičlenný orgán musel prokousat neuvěřitelným množstvím žádostí. Bylo jich přesně 730!

Ale toto číslo nekoresponduje s počtem žadatelů. Těch bylo o něco méně.

„Žádosti, samozřejmě několik žádostí podalo jen sto čtyřiadvacet lidí," připomněl ještě místostarosta Benešova Tomáš Podhola.