VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z farmaceutické firmy přišel, teď tam šéf benešovské nemocnice Milič Řepa odchází

Benešov - Když lékař, Milič Řepa přicházel v prosinci 2008 z farmaceutické firmy na místo šéfa Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, těžko mohl tušit, že ve stejném období, jen o tři roky později, bude znovu odcházet. A také to, že se do farmaceutické firmy zase vrátí.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Milič Řepa v ředitelské kanceláři Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Foto: Zdeněk Kellner

S čím jste do Benešova na post ředitele nemocnice přicházel?

Byla to pro mě velká výzva.

Když jste zjistil, jak na tom nemocnice je, neuvažoval jste, že raději hned zase odejdete?

Ekonomické výsledky mě šokovaly! Že bych ale kvůli tomu odcházel, to mě vůbec nenapadlo, naopak.

Kdy nebo při čem jste se ujistil, že jste udělal dobře, že jste vydržel?

Spolupracovníci mě přijali velmi dobře, dohodli jsme se na nezbytných cílech, a ty jsme začali plnit. Jasnou demonstrací toho, že si rozumíme, byla reakce na akci Děkujeme, odcházíme, kdy naši lékaři podpořili vedení nemocnice a díky tomu se nemocnici daří hospodařit vyrovnaně a pacientů stále přibývá.

Určitě ale máte nějaký svůj vnitřní rest, který se vám nepodařilo vyřešit. Přiznáte, který to byl a proč se vám tento problém nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

Plánovali jsme významnější investice. Nepodařilo se je realizovat díky krizové situaci v hospodářství – majitel – středočeský kraj nemohl naší nemocnici poskytnout více než cca 350 milionů na investice, což je i tak impozantní číslo, největší za dobu fungování nemocnice. Přesto bychom potřebovali pokračovat v generelu nebo renovovat interní pavilon a rekonstruovat budovu staré interny.

Bavili jsme se spolu o tom, že každý nový manažer více či méně navazuje na svého předchůdce. Pomineme-li, že ten váš, Miroslav Petrík měl zcela jiné politické myšlení, co jste si od něj vzal a aplikoval na vaše řízení?

Nemocnice při mém příchodu měla založenou funkční strukturu a základy procesního řízení, na tom bylo možné stavět.

Zkuste prosím v krátkosti uvést, co se vám v nemocnici podařilo v oblasti investic a personálního obsazení ústavu.

Hlavní je, že personální situace je stabilizována. Sice bychom rádi posílili některé lékařské posty zkušenými odborníky, ale pro fungování zdravotních služeb máme lékařů dostatek. Na pozice sester a pomocného personálu i nezdravotnické profese máme dokonce více nabídek, než můžeme uspokojit. Navíc jsme prohloubili systém dlouhodobého vzdělávání pro všechny a absolvovali vzdělávací programy za 25 milionů Kč, z našich zdrojů i z evropských peněz.
A investice – v krátkosti to ani nejde! Mnoho mluvíme o stavbách a rekonstrukcích – pláště interního pavilonu a přijímacího objektu, rekonstrukce kotelny a spalovny včetně technologie, zcela nová transfuzní stanice, horkovod, rekonstrukce lékárny, parkoviště, mikrobiologie, opravy střech a zejména operační sály a ARO. A asi jsem si nevzpomněl na všechno….
Neméně nás ale těší, že nemocnice průběžně investuje do obnovy a rozvoje medicínské technologie – nové přístroje, RTG, ultrazvuky, endoskopy, operační přístroje, mikroskopy – vše ze zdrojů nemocnice!
Dále investujeme do modernizace režimů práce – elektronizace všech procesů včetně automatizace, systémy řízení, workflow, zpracování dat a výkazů pro zdravotní pojišťovny i personálních procesů a řízení lidí. Toto zvyšuje naší efektivitu a konkurenceschopnost a optimalizuje platby od pojišťoven – které právě pro tyto účinné metody práce rostly výnosy i v celkově nepříznivých dobách a dosahujeme vyrovnaného hospodaření.

Už se podařilo domluvit se s VZP na úhradách rozborů krve jejich pojištěnců ve vaší nemocnici?

To je smutná kapitola. VZP, jako poslední z pojišťoven, toto stále pouze slibuje a v dopisech ubezpečuje, že k nápravě stavu dojde v nejbližší době. Bohužel, už to trvá rok! A naší nemocnici to zatím připravilo o 15 milionů korun! Alternativa pro pacienty prakticky neexistuje a proto budeme pokračovat v práci a doufat…

Zkuste prosím vysvětlit nebo rozptýlit informaci o tom, že jste jako direktor doporučoval svým podřízeným, aby se stali pojištěnci jiné zdravotní pojišťovny, protože se tím zvýší šance na získání podpory od ní na zakoupení magnetické rezonance pro Benešov.

Smluvní podmínky zdravotních pojišťoven nejsou stejné. Byl bych špatný manažer, pokud bych se nesnažil získat pro nemocnici maximum, a proto jsem doporučoval našim zaměstnancům a jejich blízkým tu z pojišťoven, která nabízí to nejlepší jak pro pacienta, tak pro zdravotnické zařízení. A to ceny služeb, rozsah péče i nové možnosti, včetně MR.

Kdy by měla magnetická rezonance do Benešova dorazit?

O tom se jedná. Benešov, jako páteřní nemocnice Středočeského kraje, MR potřebuje pro další rozvoj, nejen RDG oddělení, ale i neurologie, ortopedie a interny. Současné situace ve zdravotnictví tomu sice nepřeje, ale nám jde o dlouhodobý výhled a pro tuto investici máme silné argumenty.

Jaké má Nemocnicie Rudolfa a Stefanie účty se zdravotními pojišťovnami a speciálně s tou největší, VZP?

Nemocnice stále jedná o tom, aby se platby za péči zvýšily. Nejedná se pouze o ceny, ale hlavně rozsah metod a počty pacientů, protože těch máme stále více, a chceme léčit moderně. VZP v současnosti nové metody vůbec nechce nasmlouvat a počty výkonů omezuje. Končí to potom tím, že pro její pojištěnce musíme při vyčerpání smluvního rámce odmítat provádění výkonů, a posouvat objednávací doby do následujícího roku. Jen pro ilustraci, pro pojištěnce VZP jsme za 2 roky provedli výkony za více než 56 milionů Kč nad rámec smlouvy – to znamená zadarmo!

Mohou být vaši pacienti bez obav, že je kvůli absenci některých ujednání se zdravotními pojišťovnami neošetříte bez toho, aby si sami zaplatili?

U akutní péče se tak nestane. U výkonů, které nejsou nasmlouvány – jedná se hlavně o nejmodernější výkony nebo preparáty - bude muset pacient, který inovativní výkon požaduje, uhradit nezbytné náklady sám. Je to ale péče, která je nadstandardní a v regionu jedinečná, například na odděleních ORL a ortopedii.

Zamýšleli jste se někdy nad změnou režimu na odděleních, kdy sestry velmi brzy vtrhají na spící pacienty, rozsvěcejí a rozdávají teploměry? Pacienti pak třeba i více než hodinu čekají na další procedury.

To je historický stav, který postupně měníme. Snažíme se samozřejmě nastavit režim, který pacienta obtěžuje co nejméně. Naše úsilí však zaměřujeme zejména na zkrácení doby hospitalizace- na akutním lůžku musí být pacient léčen intenzivně, absolvovat rychle vyšetření, stanovit diagnozu, absolvovat účinnou terapii a co nejdříve být propuštěn na lůžka následné péče nebo domů.

A na závěr trochu jinak. Splníte manželce její vánoční přání?

Ano. Vzhledem k tomu, že jsme spolu přes dvacet let, tak už vím. A vím také, že ji i příjemně překvapím!

Autor: Zdeněk Kellner

23.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 25 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti zdravotnictví (kromě péče o zdravotně postižené) Zdravotně sociální pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 sb v platném znění. Nabízíme: adekvátní mzdové ohodnocení v závislosti na vzdělání a praxi ve zdravotnictví, 5 dní dovolené nad ZP, 2 dny zdravotního volna (SICK-DAYS), penzijní připojištění po 1 roce práce, podnikové stravování,kulturní a společenské akce, podporu vzdělávání, zvýhodněné jazykové kurzy, stabilní a přátelský kolektiv, podnikové jesle, další podnikové benefity. Pracoviště: Nemocnice rudolfa a stefanie benešov, a.s., nemocnice středočeského kraje, Máchova, č.p. 400, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Zbořilová, +420 317 756 554.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař na oddělení rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme lékaře na oddělení REHABILITACE. Nabízíme:- Výhodné mzdové podmínky (fixní + nenároková pohyblivá složka mzdy) ,- Příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce,- Závodní stravování - Možnost zvýhodněného využití firemních jeslí - 5 dní dovolené navíc,- 2 dny zdravotního volna (Sick Days),- Podpora vzdělávání - Další zaměstnanecké benefity (zvýhodněná cena pedikúry, masáží, kosmetiky apod.). Pracoviště: Nemocnice rudolfa a stefanie benešov, a.s., nemocnice středočeského kraje, Máchova, č.p. 400, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Zbořilová, +420 317 756 554.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka do trafiky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov - nádraží, první kontakt telefonicky, podmínkou bydliště Benešov vzhledem začátku pracovní doby/4,30/ praxe s prodejem v tisku výhodou, základní znalost práce s PC, spolehlivost, důslednost. Pracoviště: Lenka kubíková, Nádražní, č.p. 300, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Kubíková, +420 602 946 405.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní technik balicích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: montáž skupin a celých balicích strojů, uvádění do provozu u zákazníka, osobní ohodnocení,firemní benefity. Pracoviště: Velteko s.r.o., K Borovičkám, č.p. 1716, 258 01 Vlašim. Informace: David Chvojka, +420 724 081 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velký i Malý Blaník obestírá řada tajemství.

Turisté z celého kraje vyrazí na Blaník

Pracovník benešovského servisu Best drive při nazouvání pneumatiky na ráfek.
2

Pneuservisy jsou obložené nedočkavými motoristy

Benešov a Brandýs. Žádná béčka, ale města zaslíbená podnikání

Střední Čechy – Benešov vévodil středočeskému kolu srovnávacího výzkumu Město pro byznys – a neztratil se ani v celostátním měřítku. Ukázalo to středeční vyhlášení výsledků republikového finále, v němž Benešov získal sedmé místo.

Záchranné složky si vyzkoušejí zásah u havárie letadla

Střední Čechy – Vážný malér, který důkladně prověří činnost záchranných složek, se v úterý odehraje na letišti rakovnického aeroklubu. Předem se ví, že se letecký den neobejde bez dopolední nehody v podobě pádu malého sportovního letadla. Neštěstí to přitom bude jak v pátek třináctého: éro se zřítí na další stroj připravený odstartovat s pasažéry k vyhlídkovému letu – a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků. Pomoc tak bude potřebovat hned 15 zraněných!

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT