VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z farmaceutické firmy přišel, teď tam šéf benešovské nemocnice Milič Řepa odchází

Benešov - Když lékař, Milič Řepa přicházel v prosinci 2008 z farmaceutické firmy na místo šéfa Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, těžko mohl tušit, že ve stejném období, jen o tři roky později, bude znovu odcházet. A také to, že se do farmaceutické firmy zase vrátí.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Milič Řepa v ředitelské kanceláři Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Foto: Zdeněk Kellner

S čím jste do Benešova na post ředitele nemocnice přicházel?

Byla to pro mě velká výzva.

Když jste zjistil, jak na tom nemocnice je, neuvažoval jste, že raději hned zase odejdete?

Ekonomické výsledky mě šokovaly! Že bych ale kvůli tomu odcházel, to mě vůbec nenapadlo, naopak.

Kdy nebo při čem jste se ujistil, že jste udělal dobře, že jste vydržel?

Spolupracovníci mě přijali velmi dobře, dohodli jsme se na nezbytných cílech, a ty jsme začali plnit. Jasnou demonstrací toho, že si rozumíme, byla reakce na akci Děkujeme, odcházíme, kdy naši lékaři podpořili vedení nemocnice a díky tomu se nemocnici daří hospodařit vyrovnaně a pacientů stále přibývá.

Určitě ale máte nějaký svůj vnitřní rest, který se vám nepodařilo vyřešit. Přiznáte, který to byl a proč se vám tento problém nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

Plánovali jsme významnější investice. Nepodařilo se je realizovat díky krizové situaci v hospodářství – majitel – středočeský kraj nemohl naší nemocnici poskytnout více než cca 350 milionů na investice, což je i tak impozantní číslo, největší za dobu fungování nemocnice. Přesto bychom potřebovali pokračovat v generelu nebo renovovat interní pavilon a rekonstruovat budovu staré interny.

Bavili jsme se spolu o tom, že každý nový manažer více či méně navazuje na svého předchůdce. Pomineme-li, že ten váš, Miroslav Petrík měl zcela jiné politické myšlení, co jste si od něj vzal a aplikoval na vaše řízení?

Nemocnice při mém příchodu měla založenou funkční strukturu a základy procesního řízení, na tom bylo možné stavět.

Zkuste prosím v krátkosti uvést, co se vám v nemocnici podařilo v oblasti investic a personálního obsazení ústavu.

Hlavní je, že personální situace je stabilizována. Sice bychom rádi posílili některé lékařské posty zkušenými odborníky, ale pro fungování zdravotních služeb máme lékařů dostatek. Na pozice sester a pomocného personálu i nezdravotnické profese máme dokonce více nabídek, než můžeme uspokojit. Navíc jsme prohloubili systém dlouhodobého vzdělávání pro všechny a absolvovali vzdělávací programy za 25 milionů Kč, z našich zdrojů i z evropských peněz.
A investice – v krátkosti to ani nejde! Mnoho mluvíme o stavbách a rekonstrukcích – pláště interního pavilonu a přijímacího objektu, rekonstrukce kotelny a spalovny včetně technologie, zcela nová transfuzní stanice, horkovod, rekonstrukce lékárny, parkoviště, mikrobiologie, opravy střech a zejména operační sály a ARO. A asi jsem si nevzpomněl na všechno….
Neméně nás ale těší, že nemocnice průběžně investuje do obnovy a rozvoje medicínské technologie – nové přístroje, RTG, ultrazvuky, endoskopy, operační přístroje, mikroskopy – vše ze zdrojů nemocnice!
Dále investujeme do modernizace režimů práce – elektronizace všech procesů včetně automatizace, systémy řízení, workflow, zpracování dat a výkazů pro zdravotní pojišťovny i personálních procesů a řízení lidí. Toto zvyšuje naší efektivitu a konkurenceschopnost a optimalizuje platby od pojišťoven – které právě pro tyto účinné metody práce rostly výnosy i v celkově nepříznivých dobách a dosahujeme vyrovnaného hospodaření.

Už se podařilo domluvit se s VZP na úhradách rozborů krve jejich pojištěnců ve vaší nemocnici?

To je smutná kapitola. VZP, jako poslední z pojišťoven, toto stále pouze slibuje a v dopisech ubezpečuje, že k nápravě stavu dojde v nejbližší době. Bohužel, už to trvá rok! A naší nemocnici to zatím připravilo o 15 milionů korun! Alternativa pro pacienty prakticky neexistuje a proto budeme pokračovat v práci a doufat…

Zkuste prosím vysvětlit nebo rozptýlit informaci o tom, že jste jako direktor doporučoval svým podřízeným, aby se stali pojištěnci jiné zdravotní pojišťovny, protože se tím zvýší šance na získání podpory od ní na zakoupení magnetické rezonance pro Benešov.

Smluvní podmínky zdravotních pojišťoven nejsou stejné. Byl bych špatný manažer, pokud bych se nesnažil získat pro nemocnici maximum, a proto jsem doporučoval našim zaměstnancům a jejich blízkým tu z pojišťoven, která nabízí to nejlepší jak pro pacienta, tak pro zdravotnické zařízení. A to ceny služeb, rozsah péče i nové možnosti, včetně MR.

Kdy by měla magnetická rezonance do Benešova dorazit?

O tom se jedná. Benešov, jako páteřní nemocnice Středočeského kraje, MR potřebuje pro další rozvoj, nejen RDG oddělení, ale i neurologie, ortopedie a interny. Současné situace ve zdravotnictví tomu sice nepřeje, ale nám jde o dlouhodobý výhled a pro tuto investici máme silné argumenty.

Jaké má Nemocnicie Rudolfa a Stefanie účty se zdravotními pojišťovnami a speciálně s tou největší, VZP?

Nemocnice stále jedná o tom, aby se platby za péči zvýšily. Nejedná se pouze o ceny, ale hlavně rozsah metod a počty pacientů, protože těch máme stále více, a chceme léčit moderně. VZP v současnosti nové metody vůbec nechce nasmlouvat a počty výkonů omezuje. Končí to potom tím, že pro její pojištěnce musíme při vyčerpání smluvního rámce odmítat provádění výkonů, a posouvat objednávací doby do následujícího roku. Jen pro ilustraci, pro pojištěnce VZP jsme za 2 roky provedli výkony za více než 56 milionů Kč nad rámec smlouvy – to znamená zadarmo!

Mohou být vaši pacienti bez obav, že je kvůli absenci některých ujednání se zdravotními pojišťovnami neošetříte bez toho, aby si sami zaplatili?

U akutní péče se tak nestane. U výkonů, které nejsou nasmlouvány – jedná se hlavně o nejmodernější výkony nebo preparáty - bude muset pacient, který inovativní výkon požaduje, uhradit nezbytné náklady sám. Je to ale péče, která je nadstandardní a v regionu jedinečná, například na odděleních ORL a ortopedii.

Zamýšleli jste se někdy nad změnou režimu na odděleních, kdy sestry velmi brzy vtrhají na spící pacienty, rozsvěcejí a rozdávají teploměry? Pacienti pak třeba i více než hodinu čekají na další procedury.

To je historický stav, který postupně měníme. Snažíme se samozřejmě nastavit režim, který pacienta obtěžuje co nejméně. Naše úsilí však zaměřujeme zejména na zkrácení doby hospitalizace- na akutním lůžku musí být pacient léčen intenzivně, absolvovat rychle vyšetření, stanovit diagnozu, absolvovat účinnou terapii a co nejdříve být propuštěn na lůžka následné péče nebo domů.

A na závěr trochu jinak. Splníte manželce její vánoční přání?

Ano. Vzhledem k tomu, že jsme spolu přes dvacet let, tak už vím. A vím také, že ji i příjemně překvapím!

Autor: Zdeněk Kellner

23.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci závozník - pro oblast Kostelec nad Černými lesy a Český Brod. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: fyzická zdatnost, příspěvky na stravování, rozvozové linky oblast Kostelec nad Černými lesy a Český Brod, bydliště u Tuchorazi, aby mohl řidič závozníka vyzvedávat. Nevyjíždí z Vlašimi!!!. Pracoviště: V l a m a , spol. s r.o. - pracoviště vlašim, Vlasákova, č.p. 345, 258 01 Vlašim. Informace: Podhadský Karel, +420 317 842 347,604 238 292.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov pomocné stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště: práce po celé ČR, Fyzická zdatnost, možná práce ve výškách, nutná praxe v oboru, práce po celé ČR, pracovní doba od 5 hodin.. Pracoviště: Bds benešov s.r.o., 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petr Škvára, +420 734 159 168.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Náplň práce:-naskladnění a vyskladnění zboží-příjem a kontrola zboží, kompletace objednávek-práce s manipulační technikou.Požadavky : dobrý zdravotní stav, způsobilost pro práci s potravinami, znalost práce s manipulační technikou výhodou. Výhody: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné firemní půjčky. Volat 8-17 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Opatrná, +420 318 922 123.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Pomocný kuchař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Znalost orientální kuchyně a přípravy syrských jídel. Jedno jídlo zdarma. Znalost arabského nebo tureckého jazyka výhodou. První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Salah abdi tyršova, Tyršova, č.p. 217, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Salah Abdi, +420 775 333 294.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výbuchy smíchu provázely představení Dona Quijota.
33

Výbuchy smíchu provázely představení Dona Quijota

Úplné zatmění měsíce ve Vsetíně.
11

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

AKTUALIZOVÁNO

Na Kokořínsku hořely lesy, hasiči vyhlásili i nejvyšší stupeň poplachu

Střední Čechy – Nejvyšší stupeň požárního poplachu, který se vzhledem ke své výjimečnosti ani neoznačuje jako „čtvrtý“, ale jako „zvláštní“, vyhlásili v neděli středočeští hasiči v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku.

OBRAZEM: Olympic rozezpíval celé skalické náměstí

Stříbrná Skalice - Jak už bývá zvykem, tak se při každém turné skupiny Olympic odehraje jeden koncert ve Stříbrné Skalici. Stejně tomu tak bylo i v pátek, kdy se Olympic tour 2018 zastavilo na místním náměstíčku. Jedná se o tradiční zastávku, neboť frontman kapely Petr Janda vlastní v nedalekém Hradci nahrávací studio Propast.

Benešovský kouč Veselý: Věřím, že budeme opět silní

Benešov - V minulé sezoně dosáhli na historicky nejlepší umístění, když obsadili páté místo v ČFL. Letos tak budou mít fotbalisté Benešova určitě na co navazovat. Ví to i trenér Roman Veselý, který nám sdělil své pocity z dosavadního průběhu přípravy.

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

Magog (Kanada) /FOTOGALERIE/ – Paratriatlonista Jan Tománek opět potvrdil, že letošní sezona ho zastihla ve vynikající formě. V závodě světového poháru v kanadském Magogu dosáhl na stříbrnou příčku, čímž vytvořil své dosavadní maximum na paralympijské závodní distanci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT