VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z farmaceutické firmy přišel, teď tam šéf benešovské nemocnice Milič Řepa odchází

Benešov - Když lékař, Milič Řepa přicházel v prosinci 2008 z farmaceutické firmy na místo šéfa Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, těžko mohl tušit, že ve stejném období, jen o tři roky později, bude znovu odcházet. A také to, že se do farmaceutické firmy zase vrátí.

23.12.2011
SDÍLEJ:

Milič Řepa v ředitelské kanceláři Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Foto: Zdeněk Kellner

S čím jste do Benešova na post ředitele nemocnice přicházel?

Byla to pro mě velká výzva.

Když jste zjistil, jak na tom nemocnice je, neuvažoval jste, že raději hned zase odejdete?

Ekonomické výsledky mě šokovaly! Že bych ale kvůli tomu odcházel, to mě vůbec nenapadlo, naopak.

Kdy nebo při čem jste se ujistil, že jste udělal dobře, že jste vydržel?

Spolupracovníci mě přijali velmi dobře, dohodli jsme se na nezbytných cílech, a ty jsme začali plnit. Jasnou demonstrací toho, že si rozumíme, byla reakce na akci Děkujeme, odcházíme, kdy naši lékaři podpořili vedení nemocnice a díky tomu se nemocnici daří hospodařit vyrovnaně a pacientů stále přibývá.

Určitě ale máte nějaký svůj vnitřní rest, který se vám nepodařilo vyřešit. Přiznáte, který to byl a proč se vám tento problém nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

Plánovali jsme významnější investice. Nepodařilo se je realizovat díky krizové situaci v hospodářství – majitel – středočeský kraj nemohl naší nemocnici poskytnout více než cca 350 milionů na investice, což je i tak impozantní číslo, největší za dobu fungování nemocnice. Přesto bychom potřebovali pokračovat v generelu nebo renovovat interní pavilon a rekonstruovat budovu staré interny.

Bavili jsme se spolu o tom, že každý nový manažer více či méně navazuje na svého předchůdce. Pomineme-li, že ten váš, Miroslav Petrík měl zcela jiné politické myšlení, co jste si od něj vzal a aplikoval na vaše řízení?

Nemocnice při mém příchodu měla založenou funkční strukturu a základy procesního řízení, na tom bylo možné stavět.

Zkuste prosím v krátkosti uvést, co se vám v nemocnici podařilo v oblasti investic a personálního obsazení ústavu.

Hlavní je, že personální situace je stabilizována. Sice bychom rádi posílili některé lékařské posty zkušenými odborníky, ale pro fungování zdravotních služeb máme lékařů dostatek. Na pozice sester a pomocného personálu i nezdravotnické profese máme dokonce více nabídek, než můžeme uspokojit. Navíc jsme prohloubili systém dlouhodobého vzdělávání pro všechny a absolvovali vzdělávací programy za 25 milionů Kč, z našich zdrojů i z evropských peněz.
A investice – v krátkosti to ani nejde! Mnoho mluvíme o stavbách a rekonstrukcích – pláště interního pavilonu a přijímacího objektu, rekonstrukce kotelny a spalovny včetně technologie, zcela nová transfuzní stanice, horkovod, rekonstrukce lékárny, parkoviště, mikrobiologie, opravy střech a zejména operační sály a ARO. A asi jsem si nevzpomněl na všechno….
Neméně nás ale těší, že nemocnice průběžně investuje do obnovy a rozvoje medicínské technologie – nové přístroje, RTG, ultrazvuky, endoskopy, operační přístroje, mikroskopy – vše ze zdrojů nemocnice!
Dále investujeme do modernizace režimů práce – elektronizace všech procesů včetně automatizace, systémy řízení, workflow, zpracování dat a výkazů pro zdravotní pojišťovny i personálních procesů a řízení lidí. Toto zvyšuje naší efektivitu a konkurenceschopnost a optimalizuje platby od pojišťoven – které právě pro tyto účinné metody práce rostly výnosy i v celkově nepříznivých dobách a dosahujeme vyrovnaného hospodaření.

Už se podařilo domluvit se s VZP na úhradách rozborů krve jejich pojištěnců ve vaší nemocnici?

To je smutná kapitola. VZP, jako poslední z pojišťoven, toto stále pouze slibuje a v dopisech ubezpečuje, že k nápravě stavu dojde v nejbližší době. Bohužel, už to trvá rok! A naší nemocnici to zatím připravilo o 15 milionů korun! Alternativa pro pacienty prakticky neexistuje a proto budeme pokračovat v práci a doufat…

Zkuste prosím vysvětlit nebo rozptýlit informaci o tom, že jste jako direktor doporučoval svým podřízeným, aby se stali pojištěnci jiné zdravotní pojišťovny, protože se tím zvýší šance na získání podpory od ní na zakoupení magnetické rezonance pro Benešov.

Smluvní podmínky zdravotních pojišťoven nejsou stejné. Byl bych špatný manažer, pokud bych se nesnažil získat pro nemocnici maximum, a proto jsem doporučoval našim zaměstnancům a jejich blízkým tu z pojišťoven, která nabízí to nejlepší jak pro pacienta, tak pro zdravotnické zařízení. A to ceny služeb, rozsah péče i nové možnosti, včetně MR.

Kdy by měla magnetická rezonance do Benešova dorazit?

O tom se jedná. Benešov, jako páteřní nemocnice Středočeského kraje, MR potřebuje pro další rozvoj, nejen RDG oddělení, ale i neurologie, ortopedie a interny. Současné situace ve zdravotnictví tomu sice nepřeje, ale nám jde o dlouhodobý výhled a pro tuto investici máme silné argumenty.

Jaké má Nemocnicie Rudolfa a Stefanie účty se zdravotními pojišťovnami a speciálně s tou největší, VZP?

Nemocnice stále jedná o tom, aby se platby za péči zvýšily. Nejedná se pouze o ceny, ale hlavně rozsah metod a počty pacientů, protože těch máme stále více, a chceme léčit moderně. VZP v současnosti nové metody vůbec nechce nasmlouvat a počty výkonů omezuje. Končí to potom tím, že pro její pojištěnce musíme při vyčerpání smluvního rámce odmítat provádění výkonů, a posouvat objednávací doby do následujícího roku. Jen pro ilustraci, pro pojištěnce VZP jsme za 2 roky provedli výkony za více než 56 milionů Kč nad rámec smlouvy – to znamená zadarmo!

Mohou být vaši pacienti bez obav, že je kvůli absenci některých ujednání se zdravotními pojišťovnami neošetříte bez toho, aby si sami zaplatili?

U akutní péče se tak nestane. U výkonů, které nejsou nasmlouvány – jedná se hlavně o nejmodernější výkony nebo preparáty - bude muset pacient, který inovativní výkon požaduje, uhradit nezbytné náklady sám. Je to ale péče, která je nadstandardní a v regionu jedinečná, například na odděleních ORL a ortopedii.

Zamýšleli jste se někdy nad změnou režimu na odděleních, kdy sestry velmi brzy vtrhají na spící pacienty, rozsvěcejí a rozdávají teploměry? Pacienti pak třeba i více než hodinu čekají na další procedury.

To je historický stav, který postupně měníme. Snažíme se samozřejmě nastavit režim, který pacienta obtěžuje co nejméně. Naše úsilí však zaměřujeme zejména na zkrácení doby hospitalizace- na akutním lůžku musí být pacient léčen intenzivně, absolvovat rychle vyšetření, stanovit diagnozu, absolvovat účinnou terapii a co nejdříve být propuštěn na lůžka následné péče nebo domů.

A na závěr trochu jinak. Splníte manželce její vánoční přání?

Ano. Vzhledem k tomu, že jsme spolu přes dvacet let, tak už vím. A vím také, že ji i příjemně překvapím!

Autor: Zdeněk Kellner

23.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělník v prádelně a čistírně (obsluha strojů a zařízení), krejší. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Domov pro seniory pyšely 01, nám. T. G. Masaryka, č.p. 1, 251 67 Pyšely. Informace: Dana Jůzová, +420 323 647 230,323 647 232. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělníci elektronických zařízení ( operátor). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Pracoviště Benešov, První kontakt telefonicky.. Pracoviště: D.i.l.an, s.r.o. - benešov, Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Ishtvan Turzai, +420 773 137 075. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Křížov, práce v 3 směnném provozu, pracovní doba 7,5hod na směnu, dělník ve výrobě plastových obalů - obsluha strojů na výrobu , práce v moderním prostředí v zavedené firmě , podnikové prémie, podnikové stravování. Kontaktovat poprvé e-mailem.. Pracoviště: Motoron s.r.o., 257 08 Načeradec. Informace: Hana. Janoušová, +420 777 261 456. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 25 000 Kč Úředníci ve skladech Skladník/ skladnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Čechova ulice, Praxe v oboru.25 dnů dovolené. První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Perfecta, spol. s r.o., Čechova, č.p. 2123, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zdeněk Červ, +420 725 688 210.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Máváním na auta na sebe opilec přitáhl pozornost

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Stavba končí, demontáž jeřábu omezí průjezd ulicemi

Hasiči z Božkovic vylovili ze své nádrže stovku kaprů

Božkovice /FOTOGALERIE/ - Kolem stovky kaprů skončilo v kádích na hrázi rybníka v Božkovicích, místní části města Bystřice při výlovu, který i pro obyvatele osady zorganizovali dobrovolní hasiči. „Máme dva rybníky tohle je jeden z nich. Lovíme ho po odbahnění už podruhé,“ vysvětlil Ladislav Beran, jeden z hasičů, správce rybníka.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

OBRAZEM: Golfisté si v Pyšelích užili finálové turnaje

Pyšely - Hned dva finálové turnaje hostil v neděli 14. října Loreta golf club Pyšely. Jako první odstartovalo finále 5. ročníku juniorské ČauČau tour, který pořádají trenéři Kuba Važanský a Bára Vejlupková z Puzzle Golf Academy Loreta. Soutěž je rozdělená do více kategorií - pro malé, velké, začátečníky a již zkušenější hráče.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT