V něm se žáci dozví zajímavé věci z ekologického prostředí, svojí pílí přispějí k očištění části přírody a herní formou si prověří své znalosti.
Odstranění náletového akátí, čištění trávníku od loňských sušin, zastřihávání keřů. To byla jen část úvodního programu, který čekal na budoucí aranžérky. S bravurou svůj úkol zvládly, i když mnohdy za cenu krvavých škrábanců.
„Odmala jsem přírodní živel a štve mě, když vidím kolem sebe ten nepořádek,“ říká Adéla Křenková, která se učí druhým rokem cukrářkou. „Tahle akce má smysl, škoda, že je to letos jinak. Počítala jsem s tím, že se přihlásím do vybrané skupinky. Docela jsem jim to loni záviděla,“ dodala.
Další parta vyrazila s igelitovými pytli sbírat válející se odpad na lesních úsecích v okolí Kunic. „Myslím, že to vzali za správný konec a berou to poctivě,“ říká učitelka Veronika Stanková.
Letos nastala oproti minulým letům, kdy se ekologického týdne zúčastnila pouze menší vybraná skupinka žáků, změna. Do tradičního projektu se tentokrát zapojila celá škola. „To byl hlavní záměr. Chceme, aby se do ekologie zapojili všichni. Po celý týden se v dopoledních hodinách odborného výcviku zaměříme na nějaký problém. Dotkneme se základů odpadového hospodářství, přírodních katastrof jako důsledku, na němž se z části podílí člověk či vztahu k přírodě,“ říká vedoucí vychovatelka Marie Kallová.
V odpoledních hodinách se všichni účastníci projektu sešli u studánky Všešimky, aby ji vyčistili. „To už je takový každoroční rituál,“ prozrazuje Kallová.
V dalších dnech čeká učně kromě teorie a úklidu, také zábava v podobě ekologických her. „Zábavnou formou chceme děti k ochraně životního prostředí podchytit. Pevně věříme, že jim ten týden něco přinese, a že se na přírodu budou dívat i z jiného úhlu pohledu. Proto jsme připravili několik her, chybět nebude táborák s opékáním uzenin. Na druhou polovinu týdne chystáme výlet do Koněpruských jeskyní a prohlídku nedaleké naučné stezky,“ nastínila Kallová program.
Dominantou všešímského učiliště je v těchto dnech nepřehlédnutelné několikametrové indiánské teepee. To slouží nejen k úkrytu před deštěm, ale i k pořádání různých her. „Denně se zde scházíme i k vyhodnocení uplynulého a k upřesnění programu nadcházejícího dne,“ dodala Kallová.