Potvrdil to pro Benešovský deník obchodní ředitel zbrojovky, Josef Strnad.

„Obchod s Ruskem s vojenskou a policejní municí je z naší strany zanedbatelný," řekl šéf obchodu vlašimské zbrojovky.

Sankce vůči Rusku ale Evropská unie uplatňuje nejen
v oblasti policie a armády, ale také v obchodování v rámci civilního sektoru v segmentu, který by bylo pro vojenské účely možné také zneužít.

V této oblasti by zbrojovka přišla především o část vývozu sportovní a lovecké munice. Sellier & Bellot v podstatě tímto administrativním zásahem EU bez boje vyklízí dlouho a těžce vydobyté pozice a hrozí samozřejmě, že nedokáže dotáhnout už dříve rozjednané obchody.

„Pokud ale sankce budou trvat déle, pak se nás právě tato omezení dotknou citelně," přiznal Josef Strnad. „Naše ztráty v takovém případě budeme počítat na desítky milionů korun," doplnil.

V oblasti prodeje sportovní munice má Sellier & Bellot na světových trzích poměrně pevnou pozici. Jeho odběratelé si dobře pamatují nejen výhodné ceny vlašimských výrobků, ale také, a to především, jejich vysokou kvalitu.

„U lovecké munice jsou odběratelé konzervativnější," upozornil šéf zbrojováckého obchodu. „Jakmile jednou přejdou na jinou značku, s níž budou spokojeni, návrat zpět bude pro nás obtížnější," míní ze zkušeností Josef Strnad.

Podle obchodního ředitele ale dopad všech obchodních omezení nebude pro vlašimskou zbrojovku až tak drastický, aby musela redukovat počet svých zaměstnanců 
a lidi z práce propouštět.

„Věřím, že jsme letos schopni nahradit naše ztráty z nerealizovaných obchodů vývozem do jiných teritorií. Jak to ale bude příští rok, to nikdo neví," dodal obchodní ředitel vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot Josef Strnad.