Představte, prosím, čtenářům firmu CMS Consulting.

Firma CMS se během své 22leté existence stala tradiční regionální společností poskytující široké spektrum služeb. V současné době zaměstnáváme asi šest desítek zaměstnanců. Mezi námi nabízené služby historicky patří prodej a servis kancelářské a výpočetní techniky a spotřebního materiálu. Hlavními činnostmi jsou nyní především služby související s provozem vlastní internetové sítě (internetové připojení domácností a firem), realizace rozvodů slaboproudých (televize a data) a silnoproudých (elektro), instalace zabezpečovacích zařízení a provoz výrobní dílny v nedávno zrekonstruovaném objektu v Králově Dvoře.

Kdy firma vznikla a čím se nejprve zabývala, než přibrala další aktivity?

Firmu založil v roce 1991 můj otec. Původně jsme se začali zabývat prodejem a servisem výpočetní techniky. Na tuto činnost se poté nabalovaly související služby, jako například správa a realizace počítačových sítí a tvorba internetových aplikací, čímž se zabýváme dodnes. Asi před deseti lety jsme začali intenzivně a za velkých investic budovat vlastní internetovou síť v regionu od Loděnic až po Žebrák a do okolních vesnic. Naší klientele jsme poté začali nabízet televizní a datové rozvody, satelitní televizi Skylink, nabídku jsme rozšířili o realizaci elektrorozvodů včetně revizí a projektů.

Součástí vašeho podnikání je i chráněná dílna…

V souvislosti s obchodní činností jsme na přelomu tisíciletí založili chráněnou dílnu, jejíž pracovníci se aktivně podíleli na balení a expedici zboží pro naše zákazníky. Následně jsme díky kontaktům v okolních továrnách, kde jsme jako IT firma působili jako správci počítačové sítě, začali získávat menší zakázky typu kompletace nebo kontrola kvality dílů. Protože požadavky firem na tyto práce rostly, snažili jsme se postupně své kapacity rozšiřovat.

Kolik lidí se zdravotním handicapem nyní zaměstnáváte?

V současné době ze 60 pracovníků je minimálně 40 se zdravotním postižením. Pracovní pozice nenabízíme jen přímo v dílně, ale máme zaměstnance i na pozicích mimo dílnu například v ekonomickém a fakturačním oddělení.

Jaká je pracovní náplň těchto zaměstnanců, respektive co se v chráněné dílně všechno vyrábí?

Ve výrobní dílně zpracováváme zakázky ručně nebo na poloautomatických strojích pro regionální subdodavatele automobilového průmyslu. Z tohoto důvodu musíme splňovat náročná kritéria. Kromě certifikace kvality dle norem ISO 9001 a ISO 14001 aplikujeme rovněž prvky normy ISO TS 16969, která je určena pro automobilky. Naše nabídka prací je od ruční kompletace, přes kontrolu kvality, třídění, čištění až po kompletaci větších součástek na poloautomatech.

Měli jste před otevřením chráněné dílny problémy, nebo šlo všechno hladce?

Dílnu jsme rozvíjeli postupně. Nejprve jsme působili v prostorách v České ulici, což ale bylo z logistických důvodů nedostačující. Proto jsme část provozu v roce 2006 přesunuli do objektu Hospodářského dvora na sídlišti v Berouně. V té době se nám naskytla možnost odkoupit větší prostory v areálu bývalých železáren v Králově Dvoře. Tam jsme z vlastních prostředků a bez dotací nejprve zrekonstruovali objekt o rozloze 300 metrů čtverečných a do něj jsme se v roce 2008 přestěhovali. Jenže ani tento objekt později kapacitně nedostačoval. Tak jsme se rozhodli odkoupit sousední třípatrový objekt bývalé chemické laboratoře a ten jsme i díky dotaci z evropských fondů poměrně rychle zrekonstruovali a na podzim roku 2010 v něm rozšířili naši výrobu.

Vaše společnost CMS Consulting se ale věnuje i charitativním projektům. Mohl byste některé z nich jmenovat?

Dlouhá léta působíme jako sponzor CPK CHRPA Centrum přípravy koní pro hiporehabilitaci. Po letošních povodních jsme významnou částkou podpořili pražskou zoo. Svazu neslyšících a nedoslýchavých v Praze jsme poskytli počítačové vybavení, pravidelně poskytujeme finanční podporu IPA International Police Association, kam přispíváme na výrobu a tisk omalovánek pro děti, ve kterých je vysvětlována problematika kriminality páchané na dětech (například přes internet) nebo třeba bezpečnost silničního provozu, ve kterém jsou děti jedním z nejrizikovějších účastníků. A také jsme v Berouně podpořili organizaci Dobromysl, pomáhající lidem se zdravotním postižením i jejich rodinám, a další menší místní organizace. Kromě toho dlouhá léta podporujeme peněžně mládežnický hokej v Berouně.

Podporujete i nadaci One More Day for Children, která mimo jiné zprostředkovává adopci afrických dětí na dálku. Znamená to, že i vy jste se zapojil do adopce afrického dítěte?

Ano, přesně tak. Vzniklo to tak, že mě s Jiřím Perglem seznámil můj švagr, který s ním byl osobně přímo v Africe, kde vše absolvoval na vlastní kůži. Poté, co mi vše popsal, jsme se dohodli, že se společně budeme podílet na adopci jednoho z afrických dětí.

Firmu CMS Consulting zakládal váš otec. Jaké to je pracovat bok po boku se svým rodičem? Neměl jste někdy pocit, že stále otcovsky dohlíží na vaše počínání?

Myslím, že se dobře doplňujeme třeba i pro to, že každý máme na různé věci různý pohled. Otec se ale dnes zabývá spíše ekonomikou firmy a těží z bohatých zkušeností, které nabral během dvaceti let podnikání. Ve firmě ale kromě nás pracuje celá řada velmi schopných vedoucích pracovníků, bez kterých by to vše šlo jen těžko. Všichni jsou už ve firmě dlouho a všichni za firmu bojují. A za to jim patří velký dík.

Vidíte v rodinných firmách spíš výhodu? V čem konkrétně?

Osobně v tom vidím výhodu. U nás je to umocněno i tím, že aktivní součástí vedení chráněné dílny je moje manželka. Musím říct, že i díky ní a její invenci se za poslední dva roky dílna hodně zvedla a spolu s výrobním ředitelem nyní tvoří velmi sehranou manažerskou dvojici.

Polovina prázdnin je za námi. Už jste byl na dovolené, nebo se na ni teprve chystáte?

Letos jsme zatím vyrazili jen na prodloužené víkendy. V srpnu se chystáme tradičně k moři, jinak většinou cestujeme do tepla na přelomu ledna a února.

Jaký je váš cestovatelský sen, kterou zemi byste rád navštívil?

Viděl jsem dost destinací a s tím, kde jsem byl, jsem maximálně spokojen. Ale pokud mám být upřímný, tak by mě lákalo vidět západní pobřeží USA a Austrálii.

CMS Consulting s.r.o.
Logo- Společnost navazuje na činnost firmy Ing. Viktor Burkert CMS, založené v Berouně v roce 1991. Ta už v roce 1993 začala působit i na území Prahy a postupně rozšířila působnost po celé ČR a také zabírala stále širší spektrum podnikání. Od ledna roku 2007 firma plynule převedla veškeré své činnosti na společnost CMS Consulting s.r.o.

- Zaměstnává více než 50 % zaměstnanců s zdravotním postižením, čímž splňuje kritérium pro dodávky zboží a služeb firmám a organizacím, které si mohou vynaložené náklady započítat do náhradního plnění povinnosti zaměstnávat handicapované.

- Nabízí prodej a servis kancelářské a výpočetní techniky, počítačové služby, realizaci počítačových sítí;

- součástí činnosti je také tvorba internetových aplikací a webdesign;

- důležitou součást působení představuje rovněž zajišťování bezdrátového připojení k internetu;

- provozuje chráněnou dílnu, v níž poskytuje služby dalším firmám;

- CMS Media nabízí služby reklamní agentury, grafického studia, předtiskovou přípravu a reklamní servis.

- www.cms.cz