VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většině zastupitelů Týnce vadí plýtvání veřejnými prostředky, navrhují proto úsporná opatření

Týnec nad Sázavou - Nejužší vedení města prosazuje v rozporu se svým posláním drahou variantu provozování školního stravování. Zastupitelé už jednou tuto možnost řešení problému zamítli. Ve čtvrtek 16. dubna ale na téma školní jídelna, ale nejen to, znovu budou jednat. Tentokrát bez možnosti vyjádření voličů. Starosta totiž svolal zastupitele k mimořádnému neveřejnému jednání, kde se však nebude ani hlasovat, ani přijímat žádná rozhodnutí.

9.4.2009 3
SDÍLEJ:

Krize prudce zamíchala s veřejnými financemi. Schodek státního rozpočtu poslednímu květnu přesáhl částku jednasedmdesát miliard korun, což je oproti k loňsku skoro dvakrát horší bilance.Foto: Deník/Alice Burešová

Jakýsi domácí úkol dostali od kolegyně stojící na straně vedení města zastupitelé, kterým vadí prosazování neekonomické cesty řešení školního stravování v Týnci. Výzvu Lenky Žužiové zastupitelé skutečně splnili a Benešovský deník je první periodikum, v němž si jejich práci můžete v nezkrácené podobě přečíst. Týnecké zastupitelstvo má celkem 17 členů, 10 z nich se pod dopis podepsalo.

My, níže podepsaní zastupitelé města Týnec nad Sázavou, předkládáme vedení města dobrovolný domácí úkol ze zasedání zastupitelstva dne 16. března na téma: Kde lze najít finanční prostředky z vlastních zdrojů na rekonstrukci školní jídelny?


Jídelna ve staré škole

Podle výpočtů Městského úřadu je potřeba na stavební úpravy jídelny ve staré škole, z níž by měla být jen výdejna obědů, 700.000,- Kč. Dalších 930.000,- Kč by, dle rozpočtu firmy Eurest, měla stát rekonstrukce potřebných technologií.
Podle našich realistických propočtů, ale na zajištění potřebných technologií nutných pro vydávání jídel postačí pouhých 300.000,- Kč.
Jak jsme k této částce a především rozdílu mezi „Eurestovým“, značně nadhodnoceným, a našim rozpočtem došli? Stačí se podívat na některé položky rozvahy. Ta kalkuluje například s myčkou, která je schopná umýt za hodinu 1200 talířů! Pro náš výpočet jsme ale vycházeli ze skutečného stavu a potřeb školy. V jídelně se stravuje 150 dětí, proto bohatě postačuje zařízení schopné umýt za hodinu 600 talířů. Samozřejmě je o mnoho levnější. Další naprosto nesmyslnou položkou v kalkulaci je stůl pod PC. Ten má stát neuvěřitelných 14.500,- Kč, i když v běžném obchodě lze stejně funkční kus nábytku pořídit nejméně sedmkrát levněji. Další prokazatelnou úsporou je skutečnost, že některé části vybavení byly již nakoupeny dříve. Proto je zbytečné, aby se s nimi v rozvaze znovu počítalo.
Nutné ale je, aby se také kalkulovalo s úsporou elektrické energie. Za ní nyní, kdy se v kuchyni ve staré škole vaří, platí město 94.000,- Kč za rok. V případě pouhé výdejny jídel by úspora měla dosahovat nejméně 50%.
Další naprosto nepochopitelnou položkou rozpočtu předloženého Eurestem je nákup konvektomatu pro tuto výdejnu. Toto zařízení je potřebné v kuchyni, nikoli ve výdejně jídel. Jestliže jsou obědy uvařeny v kuchyni v nové škole a převáženy do zhruba 2 km vzdálené výdejny, jsou vloženy už v kuchyni do gastronádob a termoportů. Ty zajišťují zachování teploty potravin podle hygienických norem. Během vydávání strávníkům jsou pak obědy udržovány v potřebné teplotě. K tomu stačí levnější zařízení, než je drahý a vícefunkční konvektomat. Jeho používání k pouhému ohřívání se proto jeví jako zbytečné a neekonomické.
Domníváme se také, že pro transport jídel z nové školy do staré, což je zhruba 2 km tam a 2 km zpět, není potřeba kupovat nový automobil, který stojí v řádech statisíců. Vozový park radnice je dostatečný a automobily by v takovém případě byly alespoň smysluplně využívány.
Město Týnec má ve svém rozpočtu na rekonstrukci školního stravování pro rok 2009 částku 1.200.000,- Kč. Jestliže od této sumy odečteme námi vypočítaných 300.000,- Kč na technologie + 700.000,- Kč na stavební úpravy, ještě 200.000,- Kč na rekonstrukci jídelny ve staré škole ušetříme!


Jídelna v nové škole

Jestliže se nyní budeme zabývat novou školou, respektive její jídelnou, zjistíme následující skutečnosti. Firma Eurest, kterou tak vehementně prosazuje vedení města, slibuje počáteční vklad 2.000.000,- Kč. Tyto peníze by měly být použity na rekonstrukci jídelny. Od pana starosty neustále slyšíme, že město nemá dostatek peněz, aby se do rekonstrukce jídelny pustilo samo. Jestliže ale peníze skutečně nejsou, lze je na tuto akci zajistit z Fondu rozvoje bydlení. Město to tak už jednou praktikovalo. Z FRB pro jiné potřeby Týnce plynulo více než 7.000.000,- Kč a zastupitelstvo nakonec odhlasovalo, že se původní vratná půjčka změní na nevratnou. Proto žádáme, aby si město z FRB půjčilo zmiňované 2 miliony korun a dluh umořovalo následujícím způsobem. Současné jídelně město, jako své příspěvkové organizaci, poskytuje ročně pouhých 600.000,- Kč. Eurestu by ale za stejnou dobu zaplatilo 860.000,- Kč a k tomu ještě dalších 300.000,- Kč jako úhradu za spotřebovanou elektřinu. Kalkulace je pak jednoduchá: 860.000,- + 300.000,- = 1.160.000,- Kč Eurest – 600.000,- současný stav = 560.000,- Kč. Právě to je částka, která by sloužila ke splácení dluhu. Počáteční přesun z FRB by pak byl do tohoto fondu vrácen během necelých čtyř let.
Ale to není jediný způsob, jak zafinancovat rekonstrukci jídelny. Už v únoru 2007 starosta města na zastupitelstvu uvedl, a je o tom zápis, že financování rekonstrukce jídelny, by bylo zajištěno z prodeje pozemků Na Hlinkách. Starosta tehdy řekl: „S polovinou těchto peněz je počítáno na zainvestování pozemků, s druhou na rekonstrukci školního stravování.“
Otázkou zatím nezodpovězenou je, kde je ona druhá polovina z nejméně 14.298.000,- Kč. Pozemky, jejichž prodej byl ukončen loni, se prodávaly nejméně za 1.200,- Kč /m². Vzhledem k tomu, že nikdo z vedení města neřekl, kde tyto peníze jsou, lze se domnívat, že stále leží na kontě a jsou připraveny na to, k čemu byly původně určeny – na rekonstrukci jídelny.
Naprosto nesmyslnou a značně předimenzovanou je cena rekonstrukce a rozšíření jídelny. Ta je vedením radnice mlčky i nahlas schvalována a to lze v současné celosvětové finanční krizi považovat za trestuhodný postoj. Rekonstrukce podle předkládaného projektu má totiž stát neuvěřitelných 50 milionů korun!!! Domníváme se proto, že realistický postoj k úpravám projektu (například nevybudováním speciální místnosti pro převoz jídel do staré školy, což KHS nevyžaduje), může vést k výraznému snížení celkového rozpočtu akce.
Dalším velmi podstatným prvkem pro rozhodování pro vlastní jídelnu je skutečnost, že lze její chod, jako příspěvkové organizace města, efektivně řídit a pružně ovlivňovat i její rozpočet a provoz.
Žádáme tímto vedení města o vyjádření k našemu návrhu nejpozději do 15. dubna 2009.

Podepsáni zastupitelé: Alice Čečilová, Galina Žďárská, Milena Povolná, Jindřich Petrášek, Zbyněk Bartl, František Kašpárek, Luděk Šefrna, Roman Hudrlík, Petr Korbel, Pavel Korec


Hlasujte v anketě na téma úspory…

Autor: Zdeněk Kellner

Nahravá se anketa
9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 18 000 Kč Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Čechov, Vlašim, Zaučení, komunikace v češtině.Po zkušební době - stravenky, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění. Kontaktovat 7,30 - 15,30.. Pracoviště: Metalkov, spol. s r. o., Čechov, č.p. 367, 258 01 Vlašim. Informace: Ladislav Míka, +420 317 844 252. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 20 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Votice- Amerika, Starý svět , První kontakt osobně nebo telefonicky 8-15 hodin.. Pracoviště: Ing. kateřina hajičová - amerika, 259 01 Votice. Informace: Michalela Křížová, +420 720 596 565. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 110 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník úklidu výrobní haly. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme obsluhu pojízdného mycího stroje pro úklid výrobní haly. Pracovní doba dle dohody. Možnost i zkráceného úvazku (např. jen v odpoledních hodinách). Manipulace s břemeny. Prohlédněte si naše výrobní prostory na www.kemper.cz nebo si domluvte osobní schůzku.. Pracoviště: Kemper spol. s r.o., Pyšelská, č.p. 393, 257 21 Poříčí nad Sázavou. Informace: Pavla Hrstková, +420 317 798 215. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - běžec. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Klíčové aktivity:, • Provádí včasné a přesné dodávání hotových výrobků z výrobních linek na expedici., • Provádí správný příjem, evidenci a skladování finálních výrobků., • Dodává obaly na výrobní linky., • Provádí proces přeskladnění materiálu a dílů., , Požadovaný profil:, • Manuální zručnost, přesnost, • Základní znalost práce s PC, • Oprávnění k obsluze vysokozdvižných vozíků – výhodou, • Spolehlivost, • Práce ve dvousměnném provozu. Pracoviště: Trw autoelektronika, s.r.o., Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Králová, +420 317 972 233.

K tragické dopravní nehodě došlo v sobotu odpoledne na silnici 113 u Vlašimi. Po nárazu do stromu zemřel řidič osobního vozu, dvě děti utrpěly vážná zranění.
4

Náraz do stromu řidič nepřežil, dvě děti jsou vážně zraněné

Originální výstavou předmětů ze svých sbírek slaví sté narozeniny republiky vetešník a majitel zámku Martinice Pavel Kuře. Expozici, v níž dominují předměty z pozůstalostí řemeslníků a obchodníků, nazval Zlaté české ručičky.
16

Výročí republiky slaví vetešník po svém

Délka nových alejí pod Blaníkem dosáhla 200 kilometrů

Ratměřice /FOTO/ - Dvě stě kilometrů. To je délka alejí, které byly za posledních dvacet let vysazeny na Podblanicku díky spolupráci organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Vlašimi se sedmdesáti obcemi i městy v podblanickém regionu. 

OBRAZEM: Cvičení HZS na letišti ve Vlašimi

Vlašim - Cvičení hasičských záchranných sborů proběhlo na letišti ve Vlašimi. Bylo zaměřeno na požár hangáru. 

KRÁTCE: Ve Villaniho ulici upraví provoz

Benešov - Návrh místní úpravy provozu v benešovské Villaniho ulici projednává v těchto dnech Odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu Benešov a jeho silniční správní úřad. Žádost změny v provozu na tamní místní komunikaci podalo město Benešov a podklady projednali také policisté z dopravního inspektorátu.

Velení Městské policie ve Vlašimi přebírá poprvé žena

Vlašim - Městskou policii ve Vlašimi od začátku října řídí Jitka Frajtáková, která dříve pracovala na vlašimském oddělení Policie ČR. „Velitelkou strážníků je paní Frajtáková pověřena,“ potvrdil starosta Vlašimi Luděk Jeništa s tím, že výběrové řízení zatím radnice nevypíše.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT