VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většině zastupitelů Týnce vadí plýtvání veřejnými prostředky, navrhují proto úsporná opatření

Týnec nad Sázavou - Nejužší vedení města prosazuje v rozporu se svým posláním drahou variantu provozování školního stravování. Zastupitelé už jednou tuto možnost řešení problému zamítli. Ve čtvrtek 16. dubna ale na téma školní jídelna, ale nejen to, znovu budou jednat. Tentokrát bez možnosti vyjádření voličů. Starosta totiž svolal zastupitele k mimořádnému neveřejnému jednání, kde se však nebude ani hlasovat, ani přijímat žádná rozhodnutí.

9.4.2009 3
SDÍLEJ:

Krize prudce zamíchala s veřejnými financemi. Schodek státního rozpočtu poslednímu květnu přesáhl částku jednasedmdesát miliard korun, což je oproti k loňsku skoro dvakrát horší bilance.Foto: Deník/Alice Burešová

Jakýsi domácí úkol dostali od kolegyně stojící na straně vedení města zastupitelé, kterým vadí prosazování neekonomické cesty řešení školního stravování v Týnci. Výzvu Lenky Žužiové zastupitelé skutečně splnili a Benešovský deník je první periodikum, v němž si jejich práci můžete v nezkrácené podobě přečíst. Týnecké zastupitelstvo má celkem 17 členů, 10 z nich se pod dopis podepsalo.

My, níže podepsaní zastupitelé města Týnec nad Sázavou, předkládáme vedení města dobrovolný domácí úkol ze zasedání zastupitelstva dne 16. března na téma: Kde lze najít finanční prostředky z vlastních zdrojů na rekonstrukci školní jídelny?


Jídelna ve staré škole

Podle výpočtů Městského úřadu je potřeba na stavební úpravy jídelny ve staré škole, z níž by měla být jen výdejna obědů, 700.000,- Kč. Dalších 930.000,- Kč by, dle rozpočtu firmy Eurest, měla stát rekonstrukce potřebných technologií.
Podle našich realistických propočtů, ale na zajištění potřebných technologií nutných pro vydávání jídel postačí pouhých 300.000,- Kč.
Jak jsme k této částce a především rozdílu mezi „Eurestovým“, značně nadhodnoceným, a našim rozpočtem došli? Stačí se podívat na některé položky rozvahy. Ta kalkuluje například s myčkou, která je schopná umýt za hodinu 1200 talířů! Pro náš výpočet jsme ale vycházeli ze skutečného stavu a potřeb školy. V jídelně se stravuje 150 dětí, proto bohatě postačuje zařízení schopné umýt za hodinu 600 talířů. Samozřejmě je o mnoho levnější. Další naprosto nesmyslnou položkou v kalkulaci je stůl pod PC. Ten má stát neuvěřitelných 14.500,- Kč, i když v běžném obchodě lze stejně funkční kus nábytku pořídit nejméně sedmkrát levněji. Další prokazatelnou úsporou je skutečnost, že některé části vybavení byly již nakoupeny dříve. Proto je zbytečné, aby se s nimi v rozvaze znovu počítalo.
Nutné ale je, aby se také kalkulovalo s úsporou elektrické energie. Za ní nyní, kdy se v kuchyni ve staré škole vaří, platí město 94.000,- Kč za rok. V případě pouhé výdejny jídel by úspora měla dosahovat nejméně 50%.
Další naprosto nepochopitelnou položkou rozpočtu předloženého Eurestem je nákup konvektomatu pro tuto výdejnu. Toto zařízení je potřebné v kuchyni, nikoli ve výdejně jídel. Jestliže jsou obědy uvařeny v kuchyni v nové škole a převáženy do zhruba 2 km vzdálené výdejny, jsou vloženy už v kuchyni do gastronádob a termoportů. Ty zajišťují zachování teploty potravin podle hygienických norem. Během vydávání strávníkům jsou pak obědy udržovány v potřebné teplotě. K tomu stačí levnější zařízení, než je drahý a vícefunkční konvektomat. Jeho používání k pouhému ohřívání se proto jeví jako zbytečné a neekonomické.
Domníváme se také, že pro transport jídel z nové školy do staré, což je zhruba 2 km tam a 2 km zpět, není potřeba kupovat nový automobil, který stojí v řádech statisíců. Vozový park radnice je dostatečný a automobily by v takovém případě byly alespoň smysluplně využívány.
Město Týnec má ve svém rozpočtu na rekonstrukci školního stravování pro rok 2009 částku 1.200.000,- Kč. Jestliže od této sumy odečteme námi vypočítaných 300.000,- Kč na technologie + 700.000,- Kč na stavební úpravy, ještě 200.000,- Kč na rekonstrukci jídelny ve staré škole ušetříme!


Jídelna v nové škole

Jestliže se nyní budeme zabývat novou školou, respektive její jídelnou, zjistíme následující skutečnosti. Firma Eurest, kterou tak vehementně prosazuje vedení města, slibuje počáteční vklad 2.000.000,- Kč. Tyto peníze by měly být použity na rekonstrukci jídelny. Od pana starosty neustále slyšíme, že město nemá dostatek peněz, aby se do rekonstrukce jídelny pustilo samo. Jestliže ale peníze skutečně nejsou, lze je na tuto akci zajistit z Fondu rozvoje bydlení. Město to tak už jednou praktikovalo. Z FRB pro jiné potřeby Týnce plynulo více než 7.000.000,- Kč a zastupitelstvo nakonec odhlasovalo, že se původní vratná půjčka změní na nevratnou. Proto žádáme, aby si město z FRB půjčilo zmiňované 2 miliony korun a dluh umořovalo následujícím způsobem. Současné jídelně město, jako své příspěvkové organizaci, poskytuje ročně pouhých 600.000,- Kč. Eurestu by ale za stejnou dobu zaplatilo 860.000,- Kč a k tomu ještě dalších 300.000,- Kč jako úhradu za spotřebovanou elektřinu. Kalkulace je pak jednoduchá: 860.000,- + 300.000,- = 1.160.000,- Kč Eurest – 600.000,- současný stav = 560.000,- Kč. Právě to je částka, která by sloužila ke splácení dluhu. Počáteční přesun z FRB by pak byl do tohoto fondu vrácen během necelých čtyř let.
Ale to není jediný způsob, jak zafinancovat rekonstrukci jídelny. Už v únoru 2007 starosta města na zastupitelstvu uvedl, a je o tom zápis, že financování rekonstrukce jídelny, by bylo zajištěno z prodeje pozemků Na Hlinkách. Starosta tehdy řekl: „S polovinou těchto peněz je počítáno na zainvestování pozemků, s druhou na rekonstrukci školního stravování.“
Otázkou zatím nezodpovězenou je, kde je ona druhá polovina z nejméně 14.298.000,- Kč. Pozemky, jejichž prodej byl ukončen loni, se prodávaly nejméně za 1.200,- Kč /m². Vzhledem k tomu, že nikdo z vedení města neřekl, kde tyto peníze jsou, lze se domnívat, že stále leží na kontě a jsou připraveny na to, k čemu byly původně určeny – na rekonstrukci jídelny.
Naprosto nesmyslnou a značně předimenzovanou je cena rekonstrukce a rozšíření jídelny. Ta je vedením radnice mlčky i nahlas schvalována a to lze v současné celosvětové finanční krizi považovat za trestuhodný postoj. Rekonstrukce podle předkládaného projektu má totiž stát neuvěřitelných 50 milionů korun!!! Domníváme se proto, že realistický postoj k úpravám projektu (například nevybudováním speciální místnosti pro převoz jídel do staré školy, což KHS nevyžaduje), může vést k výraznému snížení celkového rozpočtu akce.
Dalším velmi podstatným prvkem pro rozhodování pro vlastní jídelnu je skutečnost, že lze její chod, jako příspěvkové organizace města, efektivně řídit a pružně ovlivňovat i její rozpočet a provoz.
Žádáme tímto vedení města o vyjádření k našemu návrhu nejpozději do 15. dubna 2009.

Podepsáni zastupitelé: Alice Čečilová, Galina Žďárská, Milena Povolná, Jindřich Petrášek, Zbyněk Bartl, František Kašpárek, Luděk Šefrna, Roman Hudrlík, Petr Korbel, Pavel Korec


Hlasujte v anketě na téma úspory…

Autor: Zdeněk Kellner

Nahravá se anketa
9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník přímé obslužné péče. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou je rekvalifikační kurz - pracovník v soc.službách. Pracoviště: Domov pro seniory pyšely 01, nám. T. G. Masaryka, č.p. 1, 251 67 Pyšely. Informace: Miluše Houfková, +420 323 647 303;731 004 951.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 240 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Racek, Maximálně 50 strávníků, možnost zaučení. Dlouhý, krátký týden, příplatky za SO a NE, po zkušební době osobní příplatek.Vyučení v oboru není nutné.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna,benešov,racek 1, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Helena Maršíková, +420 317 729 330,317 721 662.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 20 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici projektanti, konstruktéři projektant/ka elektro. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 39000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Rozšiřujeme tým o juniorské a seniorské pracovní pozice.Požadujeme dobrou znalost práce na PC, ŘP sk. B, výhodou je vzdělání v elektrotechnickém oboru (SŠ, VŠ), případně umožníme doplnit si vzdělání v dálkovém ročním studiu.Nabízíme: HPP, možnost zaučení, velmi dobré finanční ohodnocení dle praxe, kvalifikace a zkušeností s dalším růstem závislým na výsledcích, pružnou pracovní dobu, zaměstnanecké benefity (stravenky, 5. týden placeného volna, permanentky na sport a kulturu atd.) Nástup je možný dle dohody. Pracoviště: Benešov.Bližší informace Vám ráda předá Mgr. Jitka Marková, tel.: 778 746 757. Na Vaše životopisy se těšíme na e-mailové adrese: personalni@elmoz-czech.cz.. Pracoviště: Elmoz czech, s.r.o. - provozovna bystřice, Dr. E. Beneše, č.p. 137, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Jitka Marková, +420 778 746 757.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči prodejních prostor Uklízeči prodejních prostor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, stravování, Pracovní časy dle dohody.První kontakt e-mail.. Pracoviště: Autosab s.r.o., Jana Nohy, č.p. 1237, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Karel Chládek, +420 605 215 229.


Ilustrační foto

Zloději mají pré: začíná sezona

Předsezonní prohlídky hradu Český Šternberk

KRÁTCE: Na hrad se dá vyrazit už teď, do zámků až později

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát z 12. týdne roku 2018.

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Kam za sportem na Benešovsku

Benešovsko – O víkendu pokračují na Benešovsku okresní basketbalové, volejbalové a fotbalové soutěže. Začátek okresního fotbalového jara (Okresní přebor, III. A a III. B třída) byl kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám odložen na 8. května. Výjimkami jsou zápasy III. třídy Úročnice – Poříčí B a Kamberk – Bílkovice, které se odehrají na umělých trávách v Benešově a ve Vlašimi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT