„Vzhledem k tomu, že tato stanoviště byla zlikvidována a následně odhlášena a mimořádná veterinární opatření byla v průběhu roční pozorovací doby splněna, bylo rozhodnuto o ukončení mimořádných veterinárních opatření," uvedl ředitel KVS Otto Vraný.


Chovatelé včel se po celý rok museli řídit přísnými předpisy. Za jejich porušení jim hrozil finanční postih až 50 tisíc korun a u podnikatelů dokonce dva miliony. Od 24. května ale už mohou být včelaři na Vlašimsku klidnější.


„Výskyt této nemoci včelařům přináší řadu omezení a problémů, byť jen 
v ochranném pásmu. Nemohou například převážet včelstva, co se týče medu musí mít odborné potvrzení o jeho kvalitě," řekl včelař Antonín Brožek s tím, že obrana proti moru včelího plodu není vůbec jednoduchá. Spóry mohou ve starém úlu přežívat desetiletí a pak napadnout nové včelstvo.

Mor včelího plodu
Jedná se o nebezpečné onemocnění postihující převážně zavíčkovaný plod. Původcem je pohyblivý tyčinkovitý mikrob, který vytváří mimořádně odolné spory. Nákaza se šíří infikovanou včelí potravou, zalétlými nemocnými včelami a roji, loupeží mezi včelami v úlech, infikovanými plásty, úly i včelařským příslušenstvím.  

Karel Chlumec