K radosti týneckých fotbalistů, ale k nelibosti pedagogů.

Výstavba tréninkového hřiště, jak se oficiálně nazývá, totiž zlikviduje atletickou dráhu, na níž se odehrává značná část výuky tělocviku. A právě to se nelíbí učitelům.

„Zrušení atletické tartanové dráhy naruší hodiny tělocviku," vysvětlovala při schůzi místních politiků zastupitelka Hana Váňová, ředitelka ZŠ. „Je totiž nesmyslné, aby běhání bylo na jiném místě, než skok do dálky a vrhačský sektor," uvedla. Připomněla ještě, že hřiště škole příliš užitku nepřinese. „Spíše naopak," je přesvědčena Váňová, sportovně založená direktorka a připomněla ještě, že ve škole pro fotbalisty není zázemí.

V případě, že by tam měli nějakou soutěž, nejspíš by používali zázemí tělocvičny s dvěma malými šatnami a sociálním zařízením. A v tom případě by se žáci nemohli převlékat a tím využívat tělocvičnu.

Takové argumenty ale dementoval prezident FK Fercom Týnec Stanislav Janda. „Šatny ve škole vůbec nepotřebujeme," tvrdil s tím, že sportovci se převléknou v kabinách stadionu v Náklí a do školy se přesunou pěšky.

Právě to byl také argument k připomínce, že osobní auta, která přivážejí malé sportovce ke hřišti, zhorší dopravní situaci kolem školy, především pak parkování.

Velké hřiště v ZŠ podpořila také Věra Junová, předsedkyně sportovní komise a navrhla možné řešení.

„Děti by využívaly k běhání i část hřiště," uvedla.

Jenže vzápětí naději uťal pracovník úřadu Jiří Vrbata, když vysvětlil, že fotbalové hřiště s rozměry 45 krát 65 metrů nelze spojit s atletickou drahou a kvůli zachování regulí Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a možností zachování dotace, je nutné ji umístit v odstupu od umělé trávy.

V boj i o zachování atletické dráhy vytáhla ředitelka školy Hana Váňová ještě jeden silný argument.

„Kam budou sportovci chodit na záchod?" ptala se s obavou, aby se okolí hřiště nestalo jednou velkou toaletou.

Starosta města Martin Kadrnožka však navrhl, zda by nebylo nemožné využívat přenosných záchodů. Ty by ale museli zajistit organizátoři žákovských soutěží, FK Fercom Týnec.

„S tím by nebyl problém," ujistil prezident FK Stanislav Janda a připomněl ještě, že vznikem projektu Viktor by se zamezilo také večerním dýchánkům mládeže, která k tomu využívá bezproblémovou možnost přístupu do areálu školy přes poničené oplocení.

Učitelům nakonec nepomohlo ani to, že ve hře byla také menší varianta fotbalového hřiště. Na jeho stavbu by ale Týnec nemohl žádat o dotaci.
To na velké hřiště může, ale také nemusí, získat od FAČR pět milionů. Další 2,8 milionu má pak město nachystáno jako nutnou spoluúčast na projektu.
Za své vzala díky hlasování týneckých politiků také možnost, že by hřiště vzniklo u sokolovny ve Zbořeném Kostelci, nebo mezi fotbalovým hřištěm a silnicí v Peceradech.

Proti Kostelci podle fotbalistů hovoří vzdálenost od města. Malí hráči totiž docházejí na sportoviště často pěšky. A pak také obava o jejich bezpečnost. Silnice z Brodců do Kostelce totiž postrádá jakýkoliv chodník.

A tak nakonec rozhodla pro větší hřiště možnost získat na stavbu pět milionů korun a pro lokalitu v ZŠ ostatní zmiňované argumenty.

Ředitelka Věra Váňová proto alespoň do usnesení zastupitelstva prosadila, aby v případě vzniku hřiště byla atletická dráha umístěna na jiném místě sportovního školního areálu.

Město, v případě, že získá dotaci a postaví hřiště v jeho velké variantě, také zřídí místo správce areálu školy.

Kromě fotbalového hřiště investuje Týnec zcela určitě a bez dotace další tři miliony korun do vzniku multifunkčního sportoviště s umělým povrchem. To, určené pro házenou, basketbal, tenis, nohejbal či volejbal, nechá postavit na současném školním hřišti s přírodním povrchem.