Obrovské množství Středočechů živí auta. Nejen jejich řízení, opravy či prodej, ale také výroba (včetně vývoje nových prvků). Samotné automobilky jsou v kraji velkými zaměstnavateli – Škoda Auto Mladá Boleslav dokonce největším v kraji – a další kvanta lidí pracují u dodavatelů komponentů a v dalších firmách, jež jsou na automobilový průmysl navázány.

Leckoho však možná překvapí, že k nejvýznamnějším zaměstnavatelům ve středních Čechách se řadí také krajské nemocnice. Na špici však nechybí třeba ani produkce letadel, střeliva, tabačka, výrobce nemocničních postelí či stavebnic.

Příbram před Mladou Boleslaví

Podnikatelů a firem působí ve středních Čechách bezmála 345 tisíc, jak ukazují nově zveřejněné údaje Českého statistického úřadu. Zhruba u poloviny (54,6 procenta) mají statistici zjištěnou aktivitu. Během uplynulého roku jich přibylo 1,8 tisíce, což představuje půlprocentní nárůst. Po Praze je to nejvíc v rámci republiky. V rámci kraje však existují výrazné rozdíly mezi jednotlivými regiony.

Nejbližší okolí metropole je zcela svébytný svět. Počtem ekonomických subjektů s evidovaným sídlem – od samostatně pracujících živnostníků až po velké obchodní společnosti – jasně vévodí Praha-východ (přes 53 tisíc) a Praha-západ (45 tisíc). Následují Kladensko (36 a půl tisíce) a Příbramsko (bezmála 31 tisíc); teprve pak přichází řada na Mladoboleslavsko (necelých 28 tisíc).

Naopak na opačném pólu stojí – alespoň podle řeči čísel – Rakovnicko (12 tisíc) a Kutnohorsko (přes 16,5 tisíce). Výše stojící regiony už jsou vcelku porovnatelné: Kolínsko s 23 349 firmami a Berounsko, jež jich k 31. prosinci mělo evidováno 23 686.

Rozhoduje blízkost Prahy a dálnic

Typické jsou pro střední Čechy vysoký podíl fyzických osob, převážně živnostníků, a nižší zastoupení právnických osob, připomněl Ondřej Junášek z krajské správy Českého statistického úřadu. Významný podíl také mají mikropodniky do devíti zaměstnanců.

„Centrální oblast kraje, tvořená okresy Praha-západ a Praha-východ, se však od okrajových částí kraje odlišuje také v zastoupení subjektů podle právní formy a z hlediska zaměření na ekonomickou činnost,“ upozornil Junášek. Uvedl dále, že z hlediska volby sídla ekonomických subjektů lze vysledovat především návaznost na dopravní tepny a vliv blízkosti Prahy.

Zaměření na auta nejen v průmyslu

Celokrajsky byly loni převažující oblastí ekonomické činnosti obchod a služby spojené s opravami a údržbou motorových vozidel (22,9 procenta). Častými zaměřeními dále byly stavebnictví (13,1) a takzvané profesní, vědecké a technické činnosti (12,8); až čtvrtá příčka patřila průmyslu (12,4).

Vykytují se však regionální odlišnosti: kolem Prahy stoupá podíl profesních činností, na Rakovnicku a Benešovsku zase nabývá na významu podnikání v zemědělství a lesnictví.

Největší zaměstnavatelé sídlící ve středních Čechách:

- Benešovsko: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, Sellier & Bellot Vlašim

- Berounsko: Carrier Refrigeration Operation Czech Republic Beroun, Lagardere Travel Retail Beroun, Tipsport.net Beroun, GZ Media Loděnice

- Kladensko: Lego Production Kladno, Oblastní nemocnice Kladno, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje Kladno, LINET Slaný

- Kolínsko: Oblastní nemocnice Kolín, Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech Kolín

- Kutnohorsko: Foxconn Technology CZ Kutná Hora, Philip Morris ČR Kutná Hora

- Mělnicko: Bidfood Czech Republic Kralupy nad Vltavou

- Mladoboleslavsko: Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, Škoda Auto Mladá Boleslav

- Praha-východ: REHAU Automotive Čestlice, Mountfield Mnichovice, BILLA Modletice, Aero Vodochody Aerospace Odolena Voda, Penny Market Radonice, PPL CZ Říčany, Teta drogerie a lékárny ČR Šestajovice

- Praha-západ: Amazon Logistic Prague Dobrovíz, Řízení letového provozu ČR Jeneč, Schenker Nučice

- Příbramsko: Doosan Bobcat EMEA Dobříš, Oblastní nemocnice Příbram

- Rakovnicko: Valeo Autoklimatizace Rakovník

Zdroj: Český statistický úřad 

Ekonomické subjekty s více než tisícem zaměstnanců

Zaměstnavatelé s více než tisícem pracovníků