Jenže trend, který razí radnice po celé zemi při opravách svých silnic, jasně ukazuje, že místo tradičních dlážděných vozovek tvořených takzvanými kočičími hlavami, dávají města přednost levnějším živičným povrchům. Obalovaná směs tak, s výjimkou historických center, už „zaplácala" většinu ulic. A platí tohle i o samotném Benešově.


„Navrhoval jsem proto při jednání vedení města, aby po generálce kanalizace zůstaly v Husově ulici na vozovce kočičí hlavy," uvedl před novináři starosta Benešova, ale informaci o reakci širšího vedení města, už pozitivní zprávou nedoplnil. „Uvidíme," řekl Hostek trochu tajemně. „Podle mého do Husovy ulice žulové kostky určitě patří," dodal starosta Benešova.


Jeho názor vychází z toho, že dominantou Husovy ulice je budova gymnázia. Objekt postavený v novorenesančním stylu v letech 1905 až 1907 má zdobnou členitou fasádu a studovali tam například spisovatelé Vladislav Vančura a Karel Nový, operní pěvec Václav Zítek nebo sochař Miloslav Chlupáč.


„Kromě Husovy ulice se bude generálkovat také kanalizace na Husově náměstí a také tam by bylo dobré zachovat charakter tohoto náměstí tím, že by tam zůstala žulová dlažba," je přesvědčený starosta Benešova Petr Hostek.


Ale návrat žulové dlažby, byť ne klasických kočičích hlav, do některých částí Benešova, by mohl jít ještě dál. Třeba i na centrální Masarykovo a Malé náměstí či do Tyršovy ulice.


Právě ji čeká nejspíš už poměrně brzy rozsáhlá rekonstrukce. Hovoří se o ní už několik let a stejně tak dlouho je jasné, že právě tamní povrchy vytvoří žulové desky. Silné zhruba deset centimetrů a odolné zátěži aut. Nemají to však být klasické kočičí hlavy.


„Pokud se bude rekonstruovat Masarykovo náměstí, chtěl bych, aby tamní povrchy byly stejně nebo hodně podobně, jako v Tyršově ulici," nastínil starosta svou představu podoby povrchů v samém centru.


Materiály a podobou chodníků a silnic v Benešově se podrobně zabývá také Manuálu městských povrchů vypracovaný v dubnu Komisí pro architekturu a územní rozvoj. Ta však má pouze poradní, doporučující hlas.