„Kvůli tomu už v dubnu požádaly technické služby Státní fond životního prostředí (SFŽP) o poskytnutí dotace," připomněl Martin Kadrnožka, starosta města a jednatel TS.

Žádost TS prošla všemi prověrkami a SFŽP ji zařadil k ostatním i když o jejím přidělení zatím nerozhodl.

Jenže TS na nákup techniky, kromě uvedených vozidel ještě kontejnerů na tříděný odpad, nemají dostatek peněz. V současnosti mají na
kontě zhruba jeden a čtvrt milionu korun a to na nákup uvedené techniky nestačí. Její pořizovací hodnota je 6,25 milionu korun a technické služby, jestliže chtějí státní podporu, musí odběr tohoto zboží nejprve zaplatit. Teprve pak jim je zpětně dotace odečtena a převedena na konto.

Pokud dotaci TS nakonec získají, vrátí jim fond 5,55 milionu korun. To by se pak ale stalo nejdříve čtvrt roku po nákupu vozů a kontejnerů.

Jenže kvůli nedostatečně vysoké částce peněz na kontě před nedávnem založených Technických služeb Týnec, společnost s ručením omezeným není schopna zboží ze svého zaplatit. Právě proto TS poskytl sám jejich zakladatel, město Týnec nad Sázavou bezúročnou půjčku ve výši šesti milionů korun. Dohodli se na tom zastupitelé města.

„Technické služby budou z půjčky čerpat pouze v případě poskytnutí dotace," připomněl starosta Týnce Martin Kadrnožka.

Technické služby v tom případě městu do konce roku vrátí 5,4 milionu korun, tedy částku o něco nižším než jim poskytne podporou SFŽP. Zbylou část půjčky, tedy šest set tisíc korun, mají TS městu vrátit do konce října příštího roku.