Ačkoli si z domovského Řecka nepřinesl rozsáhlejší zkušenosti s fungováním zdravotnických zařízení, jeho vize, co by se mělo pacientům nabízet, dlouhodobě uplatňované mimo jiné v privatizovaných nemocnicích v Hořovicích a v Berouně, mu přinesla prvenství.

Kdo se s kraji dostane na první příčku v dalším ročníku? To ukážou výsledky právě vyhlašovaného již 15. ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku Středočeského kraje, do níž své kandidáty na ocenění může nominovat veřejnost. „Porotu soutěže zajímají hospodářské výsledky a také výjimečný podnikatelský příběh,“ připomněl za organizátory Matthieu Chudoba.

S tím, že vítězem se může stát fyzická osoba, vlastník nebo spoluvlastník obchodní společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. „Tato společnost musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň osm stálých zaměstnanců,“ vypíchl z pravidel. Podmínka stanovující minimální počet zaměstnanců se nevztahuje na soutěž talentů v kategorii začínajících podnikatelů ve věku pod 30 let nebo podnikajících méně než pět let.

Sotirios Zavalianis, zakladatel a majitel společnosti AKESO Holding.
Středočeského podnikatele roku náhodou přivál vítr dějin z řeckých hor

Minulé ročníky (z nichž ze středních Čech zatím vzešli tři celorepublikoví vítězové) ukazují, že konkurence bývá značná. Praha a Středočeský kraj se dlouhodobě řadí mezi regiony s největším počtem přihlášených podnikatelů, poznamenala Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„V loňském roce zde krajské tituly získali výjimeční podnikatelé. Dariusz Jakubowicz vybudoval z Barvy a laky Hostivař firmu úspěšnou na zahraničních trzích. Sotirios Zavalianis zase ve Středočeském kraji provozuje zdravotnická zařízení konkurující špičkovým klinikám jinde ve světě,“ konstatovala s tím, že podobně inspirativní příběhy hledají organizátoři i v letošním ročníku.

Kategorie podnikatelské soutěže
- EY Podnikatel roku 2019
- EY Začínající podnikatel roku
- EY Technologický podnikatel roku 2019
- EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2019
- Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Příběhy, které pomohou zviditelnit třeba i dosud méně známé tváře podnikání v regionu. „Chtěla bych proto vyzvat veřejnost, aby v soutěži EY Podnikatel roku nominovala podnikatele ze svého okolí, kteří jsou inspirací pro ostatní, daří se jim poctivou prací dosahovat úspěchů i za hranicemi Česka a mění svět k lepšímu,“ obrací se Souček k veřejnosti.

Přihlásit do soutěže se podnikatelé mohou sami, ale může je také nominovat kdokoli z jejich okolí, a to prostřednictvím formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz/nomination/new. Termín běží do pondělí 21. října. O vítězích v několika kategoriích rozhodnou poroty složené především z vítězů předcházejících ročníků. Hodnotit budou nejen podnikatelské záměry, ale i čísla vypovídající o podnikatelském úspěchu, stejně jako čestnost a poctivost.

Ilustrační foto.
Síť pro internet věcí prospěje i golfistům nebo výletníkům

Vliv však mají také mimopodnikatelské aktivity ve společnosti či v regionu včetně podpory kultury nebo projektů zaměřených na veřejný prostor (ať už jde o péči o krajinu, kulturní dědictví nebo třeba architekturu). Jméno krajského vítěze bude zveřejněno v únoru; na vyhlášení celostátních výsledků pak dojde 3. března. A dalším krojem je pak celosvětové finále: to se chystá v Monte Carlu na červen.

„EY Podnikatel roku je prestižní a férové klání, kde zisk titulu není vůbec snadný,“ připomněl loňský vítěz ze středních Čech Sotirios Zavalianis. Neříká však „moje výhra“, ale „naše“ – s tím, že jde o ocenění úsilí více než 1700 zaměstnanců holdingu. „Společně se denně snažíme dokázat, že soukromé podnikání je možné a přínosné i v takovém oboru, jakým je veřejné zdravotnictví. Pro mě osobně byla účast v soutěži milou a přínosnou možností potkat se s dalšími zajímavými podnikateli a soupeři,“ zavzpomínal na loňskou účast.

Ohlédnutí za minulými 14 ročníky podnikatelské soutěže
- Praha a Středočeský kraj patří mezi nejúspěšnější kraje, v celé historii soutěže z nich pochází celkem pět celorepublikových vítězů (z toho tři podnikají ve Středočeském kraji).

- Ze středních Čech také pochází největší firma v celé historii soutěže s ročním obratem (v době účasti) přes 10 miliard korun.

- Nejstaršímu účastníkovi z kraje bylo 76 let.

- Do loňského ročníku soutěže se v Praze jako v jediném kraji zapojily čtyři podnikatelské dvojice a čtyři podnikatelské trojice.

Inovační centrum pomohlo najít odborníky i velké firmě
Inovační centrum pomohlo najít odborníky i velké firmě