Už tenkrát však bylo jasné, že nové tanky nevydrží bez renovace na věky. S ní proto Pivovar Ferdinand začal téměř přesně po půlstoletí od instalace. Renovace ležáckých tanků jde nyní, po téměř dvou letech, do finále. V těchto dnech uvádí v Benešově do provozu celkem 18 tanků. Každý s objemem 130 hektolitrů. Celkovou kapacitu sklepů tak pivovar zvýšil na 10 200 hektolitrů.

Plánovaná renovace se ale od začátku potýkala i s technickými problémy. Těmi největšími byl především transport objemných nádrží ze samotného sklepa a zase zpět.

„Nebylo to snadné,“ přiznává jednatel pivovaru Petr Dařílek. „Jeden tank s průměrem sto devadesát centimetrů je dlouhý pět metrů a má čtyři tuny. Když to ale zvládli naši předchůdci, museli jsme si poradit i my,“ uvedl jednatel s tím, že stavební práce probíhaly za provozu.

Kvůli stálé teplotě, která je v pivovarských sklepeních kolem tří stupňů Celsia, bylo ale potřeba počítat s delší dobou vysychání a tvrdnutí stavebních hmot. S tím se však všechny zainteresované české firmy zapojené do projektu vypořádaly velmi dobře.

Samotnou renovaci tanků prováděly společnosti z Kolína a Mostu. Všechny vybourané tanky bylo potřeba uvnitř důkladně zbavit starých barev a následně opatřit novým speciálním nátěrem. Došlo i na repase dvířek a hradícího zařízení.

Když v roce 2019 začaly v pivovaru bourací a rekonstrukční práce, projížděly tanky na podvalnících za tahači ulicemi Benešova a směřovaly na sever Čech, do Mostu. Renovace ležáckých nádrží pivovar vyšla na celkem 3,5 milionu korun.

„První pivo, které půjde do nových ležáckých tanků, bude světlá jedenáctka Max a dvanáctka Premium. Veřejnost je pak může poprvé ochutnat začátkem října,“ připomněl ještě Petr Dařílek.

Pivovar Ferdinand v Benešově založil roku 1897 arcivévoda František Ferdinand d’Este a dodnes vaří pivo podle tradičních receptur. Řadí se tak mezi rukodělné a typicky české pivovary, kde kvalitu piva neustále sledují ti nejzručnější pivovarníci. Zlatavému moku věnují dostatek péče a pozornosti. Pod jejich rukama vzniká rovnou čtrnáct druhů spodně kvašených piv. Od klasické desítky a speciálního polotmavého piva Sedm kulí či jedinečného bezlepkového piva až po nový speciál Pěkný číslo. Součástí pivovaru je ojedinělá humnová sladovna, která nejenže vyrábí slad pro potřebu benešovského pivovaru, ale zásobí jím i další pivovary po celé České republice i zahraničí. Pivovar Ferdinand v průměru ročně uvaří na 29 tisíc hektolitrů piva.