Právě jen to je dosavadní výsledek přerodu bývalého vojenského prostoru v Táborských kasárnách na ryze civilní sektor.

Přitom město od vojska získalo areál už v roce 2004. Tehdy se kvůli nově nabytému majetku dokonce měnil územní plán Benešova a vznikl nový plán regulační s detailním rozvrhem komunikací a budoucích objektů.

Nyní, po deseti letech na místě stojí jen jeden nový objekt, už zmiňovaný bytový dům poblíž pivovaru.

Kontrolní výbor zastupitelstva Benešova proto připravuje na polovinu roku podrobnou zprávu o stavu a výhledech využití celého areálu s rozlohou 25 hektarů.

„V Táborských kasárnách mají asi dva nájemci své sklady," konkretizoval využití stávajících objektů místostarosta Benešova Roman Tichovský a přiznal, že se vize města na civilní kolonizaci prostoru zatím nenaplnily. „Žádný investor se nenašel," konstatoval místostarosta.

Před časem o pozemky v kasárnách jevil zájem pro výstavbu hokejové báze ruský investor. Na podmínkách transakce se ale v Benešově nedohodl a ztratil pak zájem dál vyjednávat o své investici.

Hlavní budova kasáren má sice nová plastová okna, ale tahle finanční injekce do jinak opuštěného a zakonzervovaného objektu, zůstává už dlouho jedinou. Život mu mohla vdechnout i vysoká škola, ale na pronájmu budovy soukromníkovi zastupitelé nekývli. Z budovy měl vzniknout i bytový dům muzeum nebo školící středisko pro hasiče.

Teď Benešov zvažuje v areálu jinou investici. Měla by jí být přestavba přízemní budovy stojící vlevo u vjezdu na parkovací, dříve nástupní plochu vojska.
„V tomto objektu mívali vojáci knihovnu a v navazujícím objektu ošetřovnu," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Právě tam by město chtělo vytvořit další ze zázemí spolků v Benešově.

Kromě toho by se do budovy měla také přestěhovat z Muzea Podblanicka na Malém náměstí expozice nazvaná, Náš pluk.

Ta, jak uvádí server muzea, se nachází od roku 2002 ve druhém patře budovy v centru Benešova a návštěvníky přenáší do světa benešovské vojenské posádky přelomu 19. a 20. století. Mezi jinými se v expozici nacházejí i dobové uniformy československých legionářů na italské, ruské a francouzské frontě za I. světové války a také řády a vyznamenání i chladné a palné vojenské zbraně.

Kromě zmiňovaného využití by do objektu chtělo město přestěhovat také zkušební komisaře autoškoly, kteří mají své zázemí v přízemí radnice na Masarykově náměstí vedle recepce.

„Zkoušky jsou na zmiňovaném místě prakticky neustále. Přestěhování do areálu kasáren by nám pomohlo a autoškola by odtud i lépe, než z náměstí od radnice mohla vyjíždět ke zkušebním jízdám," míní místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Naopak zcela pohřbena je nyní myšlenka na přestěhování služebny městské policie z přízemí radnice do areálu kasáren.

„Máme dokumentaci na přestavbu suterénu polikliniky na Malém náměstí s přístupem z ulice Na Bezděkově pro potřeby strážníků. Jejich stěhování do kasáren ale nyní v úvahu nepřichází," potvrdil benešovský politik a připomněl, že na tuhle investici zatím město peníze neuvolnilo.