Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Syn velitele ženijní školy SS na Hradištku má co říci

Štěchovice – Přes to, že se Siegfried Klein narodil do rodiny velitele Pionier Schule der Waffen SS Hradischko, tedy ženijní školy na Hradištku Emila Kleina až v roce 1943, na tohle místo se dostal podruhé až nyní.

30.5.2014
SDÍLEJ:

Siegfried Klein navštívil Štěchovice.Foto: Zdeněk Kellner

Trvalo to přesně 69 let, než přijel do míst, kde působil jeho otec, mocný esesák určující bytí i nebytí mužů z hradištského koncentráku.
Siegfried se s postojem svého otce nejen neztotožňuje, ale za jeho činnost v době druhé světové války na Hradištku se očividně stydí.

„Všechno to bylo špatně," uvedl kajícně Siegfried Klein při prohlídce míst, kde jeho otec působil. „Jak mohl někdo říkat, že Čech je špatný a Němec dobrý?" ptal se při procházce kolem štěchovické přehrady. „Válka byla hrozná a nesmí se už opakovat," říkal rozhodně jednasedmdesátiletý muž.

Nacista Emil Klein si své odseděl. Z českého vězení se dostal až na konci roku 1964. Rodina ale po celou tu dobu v denacifikovaném Německu dostávala kvůli minulosti co proto.

„Když se lidé v okolí dozvěděli, že se jedná o rodinu válečného zločince, dávali jí to najevo. Nikdo s nimi nechtěl mít nic společného," připomněl hostitel Siegfrieda Kleina, Helmut Gaensel, známý hledač štěchovického pokladu.

Právě proto Siegfried v roce 1966 odešel do Austrálie. Tam pracoval jako autolakýrník a později údržbář v domově seniorů.

Kdo by si myslel, že se jedná o nepřístupného, sebestředného nebo nabubřelého či přezíravého člověka, hluboce by se mýlil. Během celého setkání s autorem článku působil jako veselý a dobrosrdečný muž. Při tom komunikoval se ženou, také rodilou Němkou i svým hostitelem, výhradně anglicky.

Z doby konce druhé světové války si Siegfried prakticky nic nepamatuje. Byly mu teprve dva roky. Přes to má co vyprávět.

Po konci války s otcem, který zemřel v roce 1970, hovořil mnohokrát. O čem? Bezpochyby i o tom, co se dělo v květnu 1945. Je o tom přesvědčen i Helmut Gaensel.

„Komu jinému, než nejmladšímu synovi, který bude nejspíš nejdéle naživu, by se měl svěřovat?" pokládá si otázku Helmut Gaensel přes to, že i on sám s Emilem Kleinem o pokladu hovořil mnohokrát. Vždyť s ním sdílel i vězeňskou celu…

Autor: Zdeněk Kellner

30.5.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pro volby zůstala už jen oficiální místa

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Chotýšany - Mnohem větší účast při pátečních volbách potvrdila volební komise v Chotýšanech. Dokonce se kolem čtvrté hodiny u volební místnosti vytvořila fronta voličů. "To se nám ještě nestalo, že by na volby lidé stáli frontu. Těší nás, že chodí mnohem více mladých," prozradila předsedkyně volební komise Jana Dessová.

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých přichází k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení