Jehličí z vánočních stromků už opadává a blíží se období Tří králů, kdy se lidé symbolů Vánoc zbavují nejčastěji. To znamená pohotovost pro pracovníky technických služeb.
„V Benešově máme rozmístěných deset speciálních kontejnerů,“ řekl ředitel benešovských technických služeb Bohumil Rataj s tím, že kontejnery jsou vyvážené podle potřeby. „Každý den velká směna objíždí Benešov a ten, který je potřeba vyvést, tak nahlásí,“ dodává Bohumil Rataj. Kontejnery zůstanou na svých místech do 15. ledna. Je spousta lidí, kteří nejsou pořádní a stromky od ostatního odpadu občas netřídí.
„Bohužel to tak dost často je. Do těchto speciálních kontejnerů dávají všechno možné. Někdy mi přijde, že si vyklízejí sklep,“ posteskl si Bohumil Rataj.
V předešlých letech se tu stromky pálili. Minulý rok se poprvé drtili na štěpku a používaly se jako hnojivo k zeleni ve městě. Tento rok tomu nebude jinak.
A kam v Benešově jít, pokud se chcete zbavit vánočního stromku? „Kontejnery jsme samozřejmě rozmístili na všech sídlištích, zhruba po třech. Například na Bezděkově jsou dva nebo na Spořilově jsou tři.
Kontejnery jsou rozmístěné také ve Vlašimi. „Speciálně na vánoční stromky tu kontejnery nemáme. V panelákových zástavbách tu jsou k dispozici kontejnery na různé větší věci, které se do normálních nevejdou. Dá se říct na ostatní objemový materiál,“ uvedl pracovník vlašimských technických služeb Pavel Balík a zároveň dodal, že je zbytečné, aby byly kontejnery přímo na vánoční stromky, protože teď už má stejně snad každý umělý stromek. „Kontejnery vyvážíme dle potřeby. Máme to zařízené tak, že u každých jsou cedule, kde je napsáno, že lednice, pračky a podobné věci mají lidé odkládat vedle a ostatní velké věci včetně vánočních stromků do velkých kontejnerů. Tyto místa objíždíme každý den, a pokud je potřeba, tak je vyvezeme,“ dodává Pavel Balík.
Některé stromky končí ve štěpkovačích, jiné se prodávají lidem, které o ně mají zájem. V některých městech je používají k úpravě záhonů.
Vlašimští je už několik let vyvážejí na skládku do Trhového Štěpánova. „Je to nejbližší kompostárna Vlašimi, takže to dáváme vždycky tam,“ doplnil Pavel Balík
Jinak tomu není ani v Týnci nad Sázavou. „Po městě máme tři. Stejně jako minulý rok. Někdy mi to přijde i zbytečné. Stejně pak jezdíme a sbíráme stromky všude možně. Dost často také pod okny domů,“ uvedl Zdeněk Jahoda, ředitel Provozního střediska Týnec Technických služeb Benešov s tím, že lidé je budou mít k dispozici přibližně ještě 14 dní. Stromky z Týnce končí na skládce v Benešově.