ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Pro nás je situace naprosto likvidační. Prodávám sice zájezdy, ale provizi z nich dostávám, až když se turisté vrátí. A protože nikdo nikam nejezdí, není žádná provize. Už půl roku pracuji zadarmo. Spoléhám na to, že mě bude chvíli živit manžel,“ uvedla Blanka Raudová.

Jako osoba samostatně vydělečná činná prodává zájezdy v Benešovské cestovní agentuře s tím, že měla svým způsobem i štěstí, že si nemohla dovolit žádného zaměstnance. „Nedovedu si představit, že z tohohle nic, bych ještě někoho měla platit,“ tvrdí.

Avizovaných 25 tisíc korun od státu je podle ní slabá náplast. Trochu jí pomůže zastavený nájem města, ale za hypotéku, elektřinu, mobil, internet nebo vodu, stejně platit musí. „Nevěřím, že nás bude někdo život,“ uvedla, ale přesto pořád věří tomu, že stát malé podnikatele „nezazdí.“

Ani benešovská podnikatelka však nechce jen čekat na zázrak. Proto si vyřizuje rozšíření předmětu podnikání. Chce prodávat zboží. „Vyřizuji to už od 20. března. Ta byrokracie, která s tím je spojená, je ale neuvěřitelná,“ popsala.

Naděje, že by cestovky uživili klienti kupující zájezdy po Česku, vnímá jako liché. „Všechno si každý vyřídí sám. Na to nepotřebuje cestovku,“ dodala.