Středočeská města znají výsledky hodnocení s názvem Město pro byznys 2008. Nejlépe se ve Středočeském kraji podniká v Benešově. Ukázal to žebříček 26 středočeských měst vytvořený v rámci soutěžního hodnocení o Cenu týdeníku Ekonom Město pro byznys. Za Benešovem následují Příbram a Lysá nad Labem, žebříček naopak uzavírají Poděbrady, Hořovice a Slaný. Překvapením se stala až 20. příčka Mladé Boleslavi. „Říká se, že toto město je výkladní skříní českého podnikání – zřejmě to tam ale menší podnikatelé nemají lehké,“ konstatoval Jan Herzmann, generální ředitel agentury Factum Invenio, která výzkum zajišťovala i zpracovávala jeho výsledky. „Ve městě průmysl šlape – a tak tamější podnikatelé pociťují nedostatek lidí a tlak na vysoké mzdové náklady; pro město jsou dále příznačné vyšší ceny i horší kvalita prostředí,“ upřesnil pro Deník mediální zástupce projektu Město pro byznys Michal Kaderka.


Lidé se musí umět domluvit
„Myslím, že vše je v lidech, kteří v místě bydlí a podnikají,“ připomněl k úspěchu místostarosta Benešova Jaroslav Duras. „Není rozhodující, kdo je z tamté nebo oné strany, ale podstatné je, jak se lidé ve městě domluví,“ konstatoval. Z pohledu podnikání místostarosta Duras označuje za klíčový vliv také blízkost Prahy: „Buď vytváří na podnikatele tlak, nebo možnost pracovních příležitostí.“ Příbram zase podle Pavly Novákové, vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí tamější radnice, sází na otevřenost. „Podnikatelům město nabízí různé služby a nebojí se jít jim vstříc,“ zdůraznila Nováková.


Třetina radnic neodpověděla
V rámci hledání největšího podnikatelského potenciálu se u každého z měst hodnotilo pět desítek kritérií. Patří k nim nejen rozmanité statistické údaje, ale také přímý průzkum mezi podnikateli. A organizátoři si posvítili i na radnice. „Vytvořili jsme fiktivní dotazy podnikatelů, poslali je na městské úřady a čekali, kdy přijde odpověď a zda bude správná,“ nechal Herzmann nahlédnout do zákulisí příprav soutěže. „Benešovská radnice ve středních Čechách odpověděla nejrychleji,“ připomněl Kaderka, že vítěz nezískal prvenství náhodou. Naopak se najdou města, kde úředníci vstřícností a ochotou zrovna nepřekypují. „Městské úřady ve Středočeském kraji odpovídají o 13 hodin později než průměrná česká radnice. A více než třetina neodpověděla na všechny otázky nebo vůbec,“ konstatoval.


Horší umístění není ostudou
Cílem projektu Město pro byznys garantovaného Hospodářskou komorou ČR ovšem není bezúčelně kritizovat. Organizátoři tvrdí, že naopak chtějí vyzdvihnout klady – a ano, také poukázat na to, co by se v jednotlivých městech dalo zlepšit. „Je na čase si uvědomit, že regiony a obce významně dotvářejí podnikatelské prostředí – a mohou chuť do podnikání značně ztrpčit, nebo na druhou stranu je i zpříjemnit,“ podotkl k tomu prezident hospodářské komory Petr Kužel.
I když někde nedosáhli na přední umístění, neznamená to, že by se v dílčích kategoriích neměli čím pochlubit. Například z hlediska spokojenosti podnikatelů je Kolín na druhé příčce, ačkoli celkově skončil v polovině „startovního pole“; naopak vítězný Benešov je v této kategorii až sedmnáctý. Nedá se také říci, že by některé město přímo propadlo. „Ten, kdo si odnáší titul, je nejlepší mezi skvělými,“ připomněl Martin Kupka z krajského úřadu.
Detailní výsledky jsou k dispozici na www.mestoprobyznys.cz. Ještě tam ale další údaje přibudou. Již 29. října bude totiž vyhlášen celorepublikový žebříček měst všestranně vstřícných pro podnikání.