V České republice, a stejně tak i v našem okrese, roste objem vsazených částek do hazardu průměrně o 10 % ročně, v letošním roce přesáhne 100 miliard korun. Hazardní hraní má řadu negativních dopadů, se kterými se nechtějí města a obce smířit a snaží se na svém území provozování výherních hracích přístrojů (VHP) vyhláškami regulovat.
„Provozovatelé hazardu na tuto snahu obcí reagovali zavedením nových technických her povolovaných Ministerstvem financí, které obce nemohou zakázat a zákon o loteriích pro ně prakticky neplatí,“ upozornila Veronika Jiravová, organizační manažerka projektu.
Z tohoto důvodu města zakládají Sdružení měst a obcí proti hazardu, chtějí postupovat jednotně a vymoci si svá zákonná práva přijímat opatření k zajištění veřejného pořádku. Chtějí si vzájemně vyměňovat informace a společně prosazovat zavádění evropských pravidel a standardů v provozování hazardních her.
Radnice na Benešovsku však, prozatím, nemají o zmíněném sdružení ponětí. „Takové sdružení mi nic neříká. Ale pokud by přišlo s rozumným nápadem, připojili bychom se. Myslím si ale, že v Benešově zatím s hazardem větší problémy nemáme,“ uvedl místostarosta Roman Tichovský. O sdružení zatím neslyšel ani vlašimský starosta Luděk Jeništa.
„Obrovský a nekontrolovatelný rozvoj hazardních her nastává díky benevolentní české legislativě, neexistenci státní koncepce a špatné hospodářské politice sportovních svazů. Jako majoritní vlastník Sazky je ČSTV spoluodpovědný za masivní rozvoj hazardních her. Výstavba Sazka Arény vyjde díky úvěrům na 19 miliard korun a má je zaplatit další rozvoj hazardních her,“ poznamenala Jiravová s tím, že sportovní svazy tak prosazují svým lobbováním nesystémové a neodůvodnitelné úlevy pro celé odvětví hazardního průmyslu a podporují jeho rozvoj, což je proti zájmu společnosti.
Dopady hazardního hraní na ekonomiku českého státu lze odhadnout částkou přibližně 30 miliard korun za rok. tento problém se přímo dotýká asi 1,5 milionů obyvatel České republiky, k nimž patří hráči, rodiny nebo zaměstnavatelé.
Výnosy pro veřejné rozpočty představují ročně 6 miliard korun a rostou dlouhodobě sotva polovičním tempem než obrat hazardu. Nejnovější údaje za loňský rok, které Ministerstvo financí zveřejnilo koncem května, jsou ještě horší než čísla, které předpokládala původní ekonomická prognóza. Při nárůstu vsazených částek o 9 procent se odvody veřejných rozpočtů zvýšily pouze o 3 procenta a příjmy obcím stagnovaly. Pokles odvodů z hazardu umožňují daňové úlevy, nezdanitelné položky a benevolence umožňující spekulativní rozdělování části výtěžku na veřejně prospěšné účely.
„U obcí je propad největší, protože rozvojem nových technických her přicházejí o příjmy, dopady na veřejný pořádek jsou už ale srovnatelné s výherními hracími přístroji,“ zmínila organizační manažerka.
Navrhované změny v provozování hazardních her by jen odstraněním současných, nezdůvodnitelných daňových zvýhodnění, přinesly 3,5 miliardy korun, přibrzdily nežádoucí rozvoj her a vyhověly by obcím, které se už začínají aktivně bránit.
„V době zavádění úsporných reforem působí neuvěřitelně další úleva loterijním společnostem prosazená v květnu 2007 formou přílepku v Poslanecké sněmovně. Ty by chtěly mít možnost odečíst si DPH i na vstupu, když už ho nemusí uplatňovat na své produkty. Takovou úlevu nemá ani charita, nesouhlasí s ní Evropská unie a v době plánovaných reforem bude ročně snižovat příjem státu téměř o miliardu korun,“ naznačila Veronika Jiravová.
Tento zákon začne v následujících dnech projednávat Senát, ale je alarmující, že v garančním hospodářském výboru k vypuštění tohoto přílepku nedošlo.
Ministerstvo financí prezentuje informaci, že připravuje nový zákon o loteriích, ale doposud nenechalo vypracovat ani jeho věcný záměr. Naprosto chybí koncepce státu, nikdo zatím ani nedeklaroval, zda chce stát hazard omezit. Přesto už pracovníci odboru loterií zcela bez zadání vytváří přímo paragrafované znění budoucí předlohy. O řešení zásadních problémů se ani nepokoušejí, předpokládají hledání kompromisu mezi verzemi, které již mají vypracovány jednotliví provozovatelé hazardu až v Poslanecké sněmovně.
Z tohoto důvodu Sdružení měst a obcí proti hazardu připravuje svoji verzi novely loterijního zákona a bude ji prosazovat v obou komorách Parlamentu ČR.
„Mně osobně se nelíbí výherní automaty hlavně v restauračních zařízeních. Alkohol tu ovlivňuje lidi, kteří tomu propadají, negativním směrem. Když už ty automaty existují, byl bych pro jejich vyčlenění do heren. Můžeme pro to udělat pouze to, že zvedneme poplatek na maximum, ale zákon to neumožňuje na takovou míru, aby se to provozovatelům nevyplatilo,“ dodal Jeništa.
