Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybníky v Jinošovském údolí zpestří letní nabídku výletů

Vlašim – Léto si můžete zpestřit mimo jiné i obyčejnou vycházkou za město do Jinošovského údolí. Vidět tu můžete pozoruhodný přírodní prvek v podobě soustavy rybníků a navazujících mokřadních luk se spoustou vzácných živočichů i rostlin. Utopenec, Kačák, Vápenský, Jírovec, Galilejský. To jsou romantické názvy rybníků, které staly oblíbeným cílem obyvatel města i četných cykloturistů.

16.7.2016
SDÍLEJ:

Koncem června zpřístupnili ochranáři v Jinošovském údolí revitalizovaný vápencový lom s vyhlídkou.Foto: ČSOP Vlašim

„Rybníky mají bohatě vyvinuty břehové porosty tvořené rákosem a orobincem, vyskytují se zde i další zástupci mokřadních rostlin jako je zevar vzpřímený nebo žabník jitrocelový," řekl za vlastníka přírodní lokality ČSOP Vlašim Karel Kříž s tím, že budou-li se návštěvníci chovat tiše mohou spatřit i ptáky hnízdící v rákosinách. Moták pochop, rákosník obecný a zpěvný, v mělké vodě si svou potravu hledá volavka," doplnil pracovník ochrany přírody s tím, že pozemek se jim podařilo před lety vykoupit. Český svaz ochránců přírody pro výkup pozemků použil prostředky sbírky nazvané Místo pro přírodu. Louky teď současní majitelé obhospodařují

tradičním sečením, olšiny ponechávají přírodnímu vývoji. V rybnících žije vyvážená rybí populace zastupující drobné ryby i dravců. Šetrným hospodařením chtějí ochránci přírody zachovat údolí jeho původní tvář.


„Na březích rybníků a v olšinách roste ďáblík bahenní Tato mokřadní rostlina má drobné kvítky v palicích obalených výrazným bílým toulcem, je jedovatá a patří mezi ohrožené druhy naší květeny. Na mokřadních loukách můžeme spatřit pestře kvetoucích byliny mochnu bahenní, vachtu trojlistou, suchopýr úzkolistý,orchidej prstnatec májový a četné druhy ostřic. Z ptáků na loukách zastihneme káni lesní, pěnici pokřovní nebo cvrčilku zelenou," upozornil na některé druhy flóry a fauny Kříž s tím, že v nedalekém vápencovém lomu se samovolně vytvořila zajímavá rostlinná společenstva a v jezírkách na dně lomu jsou v čisté vodě zastoupeny různí obojživelníci.

KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

16.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu
8

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých chodí k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení