Právě tuhle otázku více než kdo jiný, řeší fotbalisté místního FK Fercom. Týnecké radnici se totiž podařilo fotbalisty vyšachovat, když se na základě jednání rady města s rodinou někdejšího továrníka Janečka, stala novým nájemcem pozemků u řeky.

V usnesení z jednání zastupitelů stojí nicneříkající věta – Zastupitelstvo bere na vědomí zprávu o tábořišti. Jenže právě fotbalisty obsah této vágní formulace staví na hranici samotné existence. Kemp v Náklí totiž dlouhých 23 let využívali jako základní zdroj příjmů klubu. A to přes to, že i z rozpočtu města sportovci dostávali každoročně příspěvek. Pro letošek město přispělo klubu do jeho přibližně milionového rozpočtu téměř pětinou.

Boj o ovládnutí tábořiště v Náklí není ale nový i když v minulosti starosta Týnce deklaroval, že město o kemp neusiluje.

Vztahy mezi městem a sportovci přituhly, když v červnu 2012 týnecká radnice kromě dosud běžné kontroly souladu zápisů v návštěvních knihách kempu a vybraných peněz, hodlala provádět také fyzické prověrky ubytovaných. K pravidelným kontrolám skutečného stavu ale nikdy nedošlo, i když město sportovce v souvislosti s provozem kempu, nejednou kritizovalo.

V té době také Týnec zvýšil poplatky za pobyt v kempu a to hned o 100 procent. Nejen kvůli tomu, ale především kvůli loňské, už páté povodni, která poničila tábořiště, požádalo vedení FK o odklad letošního termínu splatnosti poplatků za ubytování.

„Město nám nikdy nepřispělo na likvidaci povodňových škod," postěžoval si prezident FK Stanislav Janda. „Majitel pozemků, pan Janeček, nám alespoň odpustil nájemné. Letos jsme ale museli na odstranění škody použít zisk z poplatků," vysvětlil Janda.

Pro objektivitu je ale nutné připomenout, že město kvůli zmiňované povodni přemístilo svými náklady rozvaděč proudu pro hřiště a čtvrt milionu dá i na rekonstrukci samotné závlahy.

Podle starosty Týnce Martina Kadrnožky však město převzalo pozemky ne kvůli snaze zlikvidovat fotbalový klub, ale proto, aby se Náklí stalo běžnou součástí života Týnečáků. Jí zatím není, protože tábořiště a jeho vybavení, které tam sportovci za více než dvacet let vybudovali – umývárny se sprchami, záchody a to i pro invalidy, úschovnu batožiny nebo kol a motocyklů i klubovnu s televizorem a videem, využívají výhradně turisté. A to ať přijedou na kolech, přijdou pěšky nebo připlují na lodích.

„Město si pozemky v Náklí pronajímá od Janečků letos za dvacet tisíc a v dalších letech za čtyřicet tisíc ročně," potvrdil starosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka a na jednání zastupitelstva uvedl, že „se předpokládá podnájem fotbalovému klubu v roce 2014 za stejných podmínek bez navýšení."

Smlouvu, která ještě včera mezi městem a FK podepsaná nebyla, má platnost od 1. července do 31. prosince.

Celý článek najdete v tištěné podobě Benešovského deníku s datem 2. července 2014