Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident HK ČR Dlouhý: Příliv imigrantů může negativně narušit trh práce

Benešov – Rodák z českého hlavního města Vladimír Dlouhý nyní působí v soukromé sféře a věnuje se poradenské a pedagogické činnosti. V květnu 2014 byl zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Vladimír Dlouhý a Vladimír Kravjanský HK ČR. Foto: Zdeněk Kellner


Na konci dubna přijel do Benešova, aby se seznámil, jako před tím i v jiných městech Česka, s podnikatelským prostředím a jeho typickými problémy. A poskytl také rozhovor Benšovskému deníku.

Co vás kromě exkurzí do firem na Benešovsko přivedlo?
Pro mne, jako prezidenta Hospodářské komory je velmi důležitá znalost podnikatelského prostředí v konkrétních regionech České republiky. Benešovsko je jedním z regionů, který jsem doposud neměl možnost navštívit. Určitě to znáte – na místa, která máte „nejblíže" a na které se těšíte, vám nakonec nezbývá čas. Takže jsem rád, že se mi podařilo do mého časově náročného programu tento region zařadit. Primárně mne zajímají konkrétní potřeby a problémy zdejších podnikatelů. Rád se seznámím i s dalšími záležitostmi, které úzce s podnikatelským prostředím souvisí, jako je dopravní infrastruktura, problematika pracovních sil, spolupráce s místní samosprávou apod. Určitě bych lhal, kdybych nepřiznal, že mne zajímají výsledky aktivit mých kolegů z Hospodářské komory působících v tomto regionu.

Co můžete pro společnosti, především malé, rodinné firmy, nejen na Benešovsku udělat?

Napadá mne celá řada oblastí. Začal bych poskytováním potřebného informačního servisu v návaznosti na aktuální potřeby dané firmy. Spoluprací v oblasti propagace příslušné firmy či jejich produktů v rámci nejrůznějších tuzemských i zahraničních aktivit a akcí, které komora realizuje. Pomoc s navazováním obchodních vztahů, poskytnutí služeb v oblasti zahraničního obchodu. Aktivní působení v oblasti lidských zdrojů a zaměstnanosti, kde se snažíme hledat způsoby řešení současných problémů souvisejících s nedostatkem potřebné pracovní síly atd. Na závěr bych ale určitě ještě zmínil jednu z hlavních aktivit a to v oblasti legislativy spočívající v zapracování připomínek ze strany podnikatelů v rámci připomínkového řízení legislativních dokumentů.


Co říkáte elektronické evidenci tržeb (EET) a zavedení on-line pokladen do malých obchůdků s pár zaměstnanci?
EET podle mého názoru musí být ve prospěch poctivých podnikatelů, jinak nemá smysl. V elektronizaci tržeb vidím opatření pro narovnání stavu, kdy jsou vůči poctivým podnikatelům silně zvýhodněni ti, kteří neplatí daně a odvody. Zejména malé obchůdky ale pocítí výdaje spojené s nákupem technického zařízení na EET. Hospodářská komora ČR také proto prosadila, aby náklady na nákup a provoz technického zařízení a administrativu byly podnikatelům nějak kompenzovány. Díky tomu budou živnostníci moci jednorázově uplatnit alespoň slevu na dani pět tisíc korun. Vzhledem k tomu, že EET zvýší podnikatelům administrativu i náklady, považuji takovou daňovou úlevu ale ještě stále za nízkou. Jsem přesvědčen, že by stát měl snížit plošně všem podnikatelům daně.¨


Za léta vaší praxe, i jako bývalý ministr, můžete porovnávat. Je české hospodářství na vzestupu, nebo optimistické ekonomické ukazatele jsou jen čísla statistiků?
Je to takový paradox. Na jednu stranu se Češi mají lépe, ale možná se cítí hůře. Obzvlášť podnikatelé ale v současnosti pociťují zhoršující se podmínky pro podnikání, zatěžuje je neúměrná administrativní zátěž, počínaje kontrolním hlášením a konče třeba i některými připravovanými změnami, jako je třeba rušení karenční doby nebo změny v zákoníku práce. Třeba podle Komorového barometru, který Hospodářská komora realizuje pravidelně dvakrát ročně a který se nyní uskutečnil v únoru 2016, přes 87 procent malých a středních podniků hodnotí celkový vývoj svojí firmy za poslední půl rok pozitivně či neutrálně, jde o nejvyšší hodnotu od počátku šetření v září 2008. Téměř čtvrtina podnikatelů navíc plánuje letos nabírat nové zaměstnance. Po obdobích s rekordním zlepšováním celkové ekonomické situace českých podnikatelů a růstem i u ostatních ekonomických indikátorů je dosažení určitých prahových hodnot v dynamice vývoje logické a přirozené a je důkazem toho, že se příznivá ekonomická situace v ČR postupně stabilizuje.


Jaký je váš názor na embargo zboží pro Rusko a kdy myslíte, že s tím EU skončí?
Nebudu spekulovat. Nejsem příznivcem protiruských sankcí. Jsou neúčinné a nijak nevedly k zásadní změně politiky prezidenta Putina. Některým našim podnikům embargo způsobuje jen velké nepříjemnosti. A další potíže přijdou. Když některé trhy v důsledku sankcí opouštíme, podnikatelé se na ně velmi složitě a dlouho vracejí. Ruský trh se stal po diverzifikaci, provedené před několika lety, významnou součástí exportu naší země. Předpokládám, že byť budou sankce časově omezené, jejich následky nás budou, bohužel, provázet i v dalších letech.


Jak moc se těšíte nebo netěšíte na to, až se EU, po vystoupení Velké Británie z Unie, zhroutí?
Evropská unie se nezhroutí, ale také si velmi nepřeji, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. I přestože jsme relativně malá ekonomika a Británie živě obchoduje s celým světem, jsme pro Británii důležitým importním trhem, což také o něčem svědčí. Otázkou hlavně je, zda by Británie v případě svého vystoupení z EU zůstala součástí jednotného vnitřního trhu. Podle mého názoru bylo euro předčasně zavedený projekt, ale jednotný vnitřní trh, tedy otevřený prostor pro kapitál a lidi, je něco, co je pro ČR zásadní, a je to zásadní i z hlediska vztahů s Británií. Ano, Evropská unie je v krizi. A spouštěčem tentokrát sice byla migrační vlna, ale v Británii by naše země měla vidět dlouhodobě svého partnera.


Myslíte si, že RVHP bylo horší sdružení, než je EU? Prosím nehodnoťte politicky.
Z čistě ekonomického pohledu bylo jednoznačně RVHP méně efektivní uskupení než EU, o tom není pochyb. Abstrahuji-li od celé řady aspektů, o volném pohybu osob, zboží či kapitálu nemohla být v rámci RVHP ani řeč.


Svět dotací pokřivuje hospodaření. Máte stejný názor?
Dotace skutečně pokřivují volný trh, to tvrdí i základní učebnice ekonomie a já s tím souhlasím. Žijeme ale v určité společenské a politické realitě, kde je skutečně volný trh bez jakéhokoliv pokřivení spíše utopií.


Myslíte si, že se běženci z muslimských zemí chtějí zapojit do výrobního procesu, nebo jdou do Evropy jen kvůli sociálním benefitům?
V prvé řadě bych chtěl říct, že bychom měli pomáhat těm, kteří utíkají před válkou. I my můžeme jednou potřebovat podobnou pomoc. Ale na druhou stranu nepatřím k zastáncům neomezeně rozevřené náruče. Ačkoliv diskuse v naší zemi sklouzla do nebezpečného mixu neznalosti, populismu, sebestřednosti a zloby, je potřeba říct jedno. Neměli bychom si nalhávat, že migranty jsou jen lidé, kteří unikají před válkou a chtějí zajistit pro své rodiny bezpečí. Vlnu migrace zneužívají i černí pasažéři, které do Evropy lákají možná i ty sociální výhody. Podívám-li se na to jako ekonom, je jasné, že každý příliv imigrantů mění trh a může dokonce i negativně narušit trh práce. Z dlouhodobých analýz migračních vln v USA nebo poválečné Evropě ale vidíme, jak migrace pomohla. Podle studií OECD a zkušenosti z Evropy v posledních letech ukazují, že migranti během uplynulé dekády přispěli k růstu počtu pracovních sil ze 70 procent a že přispívají na daních a sociálním pojištění více, než na dávkách dostávají. Navíc migranti vyplnili důležité mezery nejen v klesajících, ale také v rychle rostoucích odvětvích, čili přispěli svými znalostmi a dovednostmi k technickému a technologickému pokroku.

Autor: Zdeněk Kellner

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení