„Děti s rodiči si v minulém týdnu mohli během slvnostního otevření poprvé oficiálně vyzkoušet herní a vzdělávací prvky zahrady, která vznikla pomocí devadesáti procentní dotace z Operačního fondu životního prostředí. Zahrada je určená pro pobyt a hru dětí z mateřské školy Ratměřice k naplnění environmetnálního vzdělávacího programu nazvaného Vesele do přírody," informoval ratměřický starosta Viktor Liška s tím, že místní mateřskou školu navštěvuje dvaadvacet předškoláků.


V areálu přírodní zahrady naleznou předškoláci například tabule se siluetami jehličnatých i listnatých stromů, vedle nichž jsou instalovány průřezy kmeny jednotlivých dřevin. O kus dál se mají možnost děti seznámit na hmatovém chodníku různými přírodninami, nechybí ani originální houpačky či pískoviště, které rámují povrchově upravené kmeny stromů. Kmeny také tvoří obří prolézačku. Hřiště, které je součástí sportovného arálu není oploceno, ale podle směrnic poskytovatele dotace by je měli využívat výhradně děti z MŠ Ratměřice, na což upozorňuje umístěná cedule.


„Máme tu také kopec uvnitř kterého je tunel s betonovými trubkami, pro které jsme neměli využití a sem se hodí. Třída může posedět v altánu nebo u cihlového ohniště. Oblíbeným prvkem bude určitě bahniště s dřevěným korytem, které přivádí vodu k místu, kde se děti jistě vyřádí v bahně. Dalším prvkem je i iglu a tunel z vrbového proutí," poposal zhradu Viktor Liška a dodal, že o výsadbu okrasných i ovocných keřů, které rámují prostor ke hrám i výuce, se postarali rodiče předškoláků.


Za výstabu přírodního hřiště pro nejmenší zapatilo vedení radnice jeden a čtvrt milionu korun, drtivou část nákladů však uhradí dotace poskytnuté z Operačního programu životní prostředí.

KAREL CHLUMEC