Přišli o zákazníky, protože zavřené hotely čisté prádlo nepotřebovaly. Proto si Prádelna Kyselý z Vlašimi musela najít i další náplň práce. V posledních týdnech už to vypadá, že se firma začíná po kornaviru zotavovat.

Ředitel Konrad Stocker věří, že se zlepšením epidemické situace se v nejbližších týdnech díky oživenému cestovnímu ruchu zvýší i poptávka po službách prádelny. Nové zaměstnance zatím firma nenabírá.

„Částečně stále využíváme pro stávající zaměstnance program Antivirus. Pokud by došlo k navýšení zakázek, jsme připraveni přijmout zpět zaměstnance, u nichž byl ukončen pracovní poměr. Jsme připraveni navýšit celkový stav zaměstnanců o nové nástupy či brigádníky, ale až podle dalšího vývoje,“ řekl Stocker.

Vlašimská prádelna dále pokračuje ve vývoji roušky HighSafe+, která je funkční náhradou respirátoru. Její produkci zahájili, když se bubny praček přestaly otáčet. „Jsme rádi, že tyto ekologické roušky si oblíbila nejen veřejnost, ale i školská zařízení, lékaři a firmy různého odvětví. Nejvíce nás těší, že hodně zákazníků koupí po otestování této roušky další pro sebe do práce, rodinu nebo zaměstnance,“ uvedl ředitel.

Na co zatím marně čeká, je podpůrný program zaměřený na jeho obor. „Aktuální program podpory státu je na první tři měsíce letoška,“ potvrdil generální manažer Prádelny Kyselý s tím, že vlastní ztrátu z loňska musí firma plně nést na svých bedrech.

Prádelny v celé zemi se snažily i o prioritní očkování zaměstnanců kvůli tomu, že se v provozech setkávají s infekčním materiálem. Ovšem marně. „Aktuálně je nezbytné postupovat podle Strategie očkování. Zdůrazňuji, že cílem očkovací strategie je nastavit proces, pomocí kterého bude dosaženo co nejrychlejšího proočkování významné části populace,“ odpověděl dopisem Jan Marounek, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví.

S přednostním očkováním nedokázal pomoci firmě ani kraj. „V možnostech kraje není zajistit jejich přednostní očkování. Prádelny jsou v kritické infrastruktuře státu a očkování u nich by měl zajistit stát,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková. „Žádostí o přednostní testování bylo více, od městských policií, dobrovolných hasičů nebo z autoškol,“ dodala.

S hejtmankou se chce vedení Prádelny Kyselý sejít, ale problémem je termín. Pecková to vysvětlila tím, že podobných žádostí přicházejí stovky a nyní jsou termíny až do konce června obsazené.