VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petici proti otevření lomu u Lešan podepsalo na 800 lidí

Lešany – Šok před nedávnem zažili obyvatelé Lešan a jejich sousedé z Kamenného Přívozu, obce v okrese Praha – západ.Mezi těmito sídly chce soukromá firma GET otevřít na státem chráněném ložiskovém území nový kamenolom. Jeho dobývací prostor má výměru bezmála 20 hektarů s pomyslným středem na kopci Holé vršky. Ty jsou vzdálené jen zhruba půlkilometr od prvních domků lešanské osady Nová Ves. Holé vršky by těžbou zcela zmizely a tím by se nenávratně změnil tamní krajinný ráz. Příprava lámání granodioritu a křemenného dioritu, tedy pověstné posázavské žuly, jíž se někdy přezdívá i modrák, i těžba samotná, by pak okolí dalších dvacet let zásobovaly hlukem, zvýšeným dopravním zatížením a samozřejmě také prachem.

20.10.2016
SDÍLEJ:

U Lešan má zmizet 20 hektarů lesa, místo něj tam má být 50 metrů hluboká těžní jáma kamenolomu.Foto: Zdeněk Kellner

To všechno by se podle záměru GET mělo začít odehrávat v době výstavby dálnice D3, která podle plánů ŘSD prochází asi půl kilometru od zamýšleného dobývacího prostoru.

Že se dálnice ve středu Čech nezačne stavět zítra, a proto nebude hned tak otevřený ani lom, ví v Česku každý. Přesto místní obyvatelé bijí na poplach už nyní. Lidé z Lešan, na jejichž katastru se kopec Holé vršky nachází, se totiž dostali do situace, kdy je zpracován dokument o vlivu těžby kamene na životní prostředí, takzvané EIA.

„Veřejnost nebyla informována o zjišťovacím řízení," vysvětlila zděšení občanů jedna iniciátorek petice, ale odmítla zveřejnit své jméno.

Petici, která nyní zamíří na Ministerstvo životního prostředí, za krátkou dobu podepsalo na 800 lidí z Lešan i Kamenného Přívozu.

Při zjišťovacím řízení v procesu EIA příslušný úřad na základě dostupných podkladů a informací zjišťuje, zda a v jakém rozsahu může záměr vážně ovlivnit životní prostředí a obyvatelstvo. A právě to podle signatářů protestu lešanská radnice neudělala a obyvatelé se dostali až do fáze hotového posouzení.

Takový soud ale starosta Lešan František Vrkoslav odmítá. Připomíná totiž, že petice vznikla až na základě usnesení zastupitelstva, které vznik lomu zamítlo.

„Firma nám v létě oznámila svůj záměr, o kterém jsem informoval zastupitele. Žádný materiál, o kterém by se dalo hlasovat, jsme ale v rukou neměli. Po obdržení EIA jsme již měli vyvěšen program schůze, ale zařadili jsme to jako nový bod programu. O něm jsme pak po projednání hlasovali a záměr jednohlasně zamítli," sdělil k tomu starosta Lešan František Vrkoslav.

Proti záměru se vyslovilo podle starosty Kamenného Přívozu Prokopa Maška také tamní obecní zastupitelstvo.

Otevření lomu v lokalitě, jíž lemuje silnice z Netvořic do Kamenného Přívozu, je podle zastupitelstev obou obcí i signatářů petice, zbytečné. Jen dva kilometry od Lešan totiž těží kámen v Krhanicích a také v Prosečnici. Deset kilometrů na jih je v provozu další kamenolom v Bělici. I ten bude ležet nedaleko chystané dálnice.

O petici jednatel společnosti GET Tomáš Pechar včera ještě nevěděl, ale stanovisko zastupitelstev obou obcí znal.

„Nyní probíhají další kroky v celém procesu a to, jak se obce vyjádřily, je nám líto. Zatím je ale předčasné celou věc jakkoliv hodnotit," řekl k tomu Tomáš Pechar.

KAMENOLOM LEŠANY
Plocha navrženého dobývacího prostoru (DP) je 19,24 ha a leží uvnitř chráněného ložiskového území Lešany. Posuzovaný návrh uvažuje s maximálním množstvím 2,3 milionu kubíků vytěžitelných zásob suroviny, což činí 5,8 milionu tun. Průměrná roční těžba je plánovaná na 300 tisíc tun suroviny. Při tom bude doba trvání těžby necelých 20 let.

Navržený DP, tvoří devítiúhelník mezi Kamenným Přívozem, Hostěradicemi, Krňany a Lešany. Ložisko tvoří zalesněné návrší Holé vršky. Při jeho úpatí je Mošťanský rybník. Pozemky v DP plní funkci lesa. Asi 120 m od hranice ložiska a pouze 10 m od navrhované hranice DP se nachází silnice 2. třídy II/10 Netvořice – Kamenný přívoz. Záměr předpokládá napojení DP novým sjezdem přímo na tuto silnici. Ta umožní napojení na síť veřejných komunikací a expedici suroviny do cílové oblasti, kterou bude zejména jižní okolí Prahy, Benešovsko a Praha. Problematické a nevyhovující je trasování v obci Kamenný Přívoz včetně mostu přes Sázavu a dále pak expedice po silnicích 3. tříd přes Netvořice a Lešany. Realizace záměru je proto vázaná na výstavbu a zprovoznění dálnice D3 minimálně v úsecích: Praha – Jílové, Jílové – Hostěradice a Hostěradice – Václavce. Expedice kameniva z DP Lešany může probíhat v době výstavby D3 pouze pro potřeby stavby nebo může být zahájena k ostatním zákazníkům až po dokončení zmíněných úseků D3.

V srpnu 2013 vydalo MŽP rozhodnutí, kterým udělilo souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru Lešany pro GET s.r.o.
Těžba bude realizována za použití běžných metod průmyslové těžby stavebního kamene pomocí trhacích prací velkého rozsahu – plošnými a clonovými odstřely, případně odstřely jednou nebo více řadami patních vrtů.

Sociálně technické zázemí lomu bude tvořeno souborem dočasných staveb po dobu provozu lomu pro jeho zaměstnance (do 10 osob). Bude oploceno, ostrahu zajistí bezpečnostní agentura.

Závěr: Vlivy spojené se záměrem významně nezhorší stávající zatížení území. Záměr lze z hlediska jeho vlivů na ŽP a veřejné zdraví považovat za přijatelný. Nedílnou součástí záměru jsou opatření k prevenci, vyloučení, snížení, popřípadě kompenzaci nepříznivých vlivů na životní prostředí, které jsou uvedeny v dokumentaci. Zdroj: GET s.r.o.

Autor: Zdeněk Kellner

20.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

KRÁTCE: Test na infekce bude zdarma

Benešovsko - Co se děje v regionu?

Konopiště bude patřit běžcům

Benešov - V unikáním prostředí této historické památky se totiž připravuje závod Mattoni Free Run, který nabídne trasu na 5 nebo 10km. "V našem závodu nejde o to být první, ale potkat se dalšími nadšenci, partou kamarádů a užít si nejen běh, ale také prostředí, ve kterém se celá akce uskuteční," říkají k závodu jeho organizátoři, kteří již tři roky pod záštitou Run Czech oficiálně organizují pravidelné výběhy po celé republice.

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem /FOTOGALERIE/ - Zatímco některé politické strany v sobotu 21. října večer slavily a jiné plakaly, Louňovice pod Blaníkem se nechaly okouzlit barokní hudbou. V rámci už 33. ročníku Podblanického hudebního podzimu vystoupil v louňovickém zámku světoznámý houslový virtuos Václav Hudeček. Spolu s ním si měli milovníci vážné hudby možnost poslechnout violoncellistiku Alžbětu Vlčkovou a Vivaldi Collegium Praha pod vedením koncertního mistra Jiřího Partyky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení