Pacienty, kteří do přístrojové místnosti přijdou poprvé, zaujme vedle prstence magnetu také fototapeta s Konopištěm umístěná na celé jedné stěně.

„Chtěli jsme, aby bylo pracoviště magnetu něčím originální a pro Benešov typické," vysvětlil neobvyklou výzdobu ředitel nemocnice Petr Hostek (vlevo) a připomněl i to, proč instalace magnetu trvala tak dlouho. „Benešovská nemocnice byla na pokraji zájmu svého akcionáře," určil diagnozu Petr Hostek, ale přiznal, že pracoviště magnetické rezonance je bohužel vyhotoveno v minimalistické variantě. „Dovedl bych si představit, že by bylo rozsáhlejší, komfortnější," řekl při včerejším oficiálním zahájení provozu magnetu. Přiznal ale, že pro nemocnici velikosti té benešovské, je zařízení dostačující.

Instalace přístroje vyrobeného firmou Toshiba, včetně stavebních prací, přišla na necelých 30 milionů korun. Osmdesát procent hradily strukturální fondy EU, zbytek sama nemocnice.

Benešovský magnet si sice ředitel na vlastní kůži nevyzkoušel, ale stejné vyšetření už podstoupil v ÚVN Praha. „Naše zařízení bude rozhodně tišší, i když i v úvéence se mi při tom hluku podařilo usnout," zasmál se ředitel Petr Hostek.

Primářkou Radiodiagnostického oddělení je Lenka Plšková, která očekává postupný nárůst pacientů.

„Vyšetření magnetickou rezonancí je neškodné pro pacienta a nezatěžuje ho rentgenovým zářením," vysvětlila pokrok vyšetřovací metody vedoucí lékařka s tím, že zatím ve zkušebním provozu zařízení nepracuje na plný výkon a své možnosti. „Kompletní spektrum vyšetření zatím neděláme, začali jsme jednodušším vyšetřením. Nejčastěji vyšetřujeme pacienty z neurologie, například s epilepsií a dále pacienty z ortopedie," dodala primářka Lenka Plšková.