Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezapomeňte na očkování, před dovolenou je to nutné

BENEŠOVSKO - „Myslete včas na očkování,“ varují zdravotníci v současné době, kdy jsou dovolené za dveřmi, ne–li blíž.

28.6.2007
SDÍLEJ:

Očkování je nutné.Foto: Eva Kořínková


Encefalitida

V současné době nejčastěji prováděné očkování proti klíšťové encefalitidě má význam především pro cesty do domácí přírody. Za hranicemi se uplatní v Rakousku, Německu, Polsku, Pobaltí, Ukrajině, Bělorusku a Rusku. Se změnou klimatu a turistických zvyklostí dochází k rozšíření klíšťat i do vyšších horských poloh.


Žloutenky
Velmi užitečné je očkování proti žloutenkám. Virová hepatitis A (VHA) je lidské onemocnění přenášené znečištěnou vodou, potravinami, kontaminovanýma rukama. „Lidé se mohou nakazit všude, kde není hygiena na dobré úrovni, kde se konzumují plody moře, oplachují saláty místní vodou a podobně. Riziko infekce VHA je tedy rozšířeno po celém světě,“ sdělila lékařka Ilona Kolářová z Hořovic.
Očkování se doporučuje do klasických „prázdninových“ zemí, jako je Řecko, Itálie, Chorvatsko, Španělsko, ale především do všech exotických zemí (nejčastěji země Afriky – Egypt, Tunisko, Keňa, Asie – Indie, Indonésie, Thajsko, Ameriky – Mexiko, Brazílie, Peru). K očkování proti VHA jsou v současné době na našem trhu 2 druhy vakcín, které se doporučují především mladým lidem, kteří již jsou povinně očkovaní proti hepatitidě B. Virová hepatitida B (VHB) je závažné, vysoce nakažlivé onemocnění přenášené krví (chirurgické zákroky, poranění použitou jehlou, sdílení zubních kartáčků a žiletek, tetováž, piercing a podobně), pohlavním stykem. Může vést k trvalému poškození jater, v nejhorším případě k cirhóze a zhoubnému bujení. „VHB je rozšířena po celém světě. Mimořádně častá je
v Africe a Asii,“ uvedla Ilona Kolářová. U nás je očkování proti VHB zařazeno do pravidelného očkovacího kalendáře a postupně jsou proočkováváni mladí lidé. Osobám starším 18 let se doporučuje očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A+B.
Tyfus
V zemích s nižší hygienickou úrovní a teplým klimatem je rozšířen břišní tyfus. Přenáší se kontaminovanou vodou i potravinami. Častý výskyt je v Africe, Indii, Indonésii, Střední a Jižní Americe, zvláště v Chile, Peru, Ekvádoru, Kolumbii. V ostatních často navštěvovaných zemích, jako je Mexiko, Egypt, Tunisko, Jihoafrická republika, Řecko, Turecko, země Blízkého i Dálného východu je výskyt nižší, ale přesto velmi významný.
Cholera
Další infekce spojená s nízkým hygienickým standardem je cholera. Vyskytuje se v Indii a v některých zemích Afriky. Očkuje se perorálně podanou vakcínou ve 2 dávkách.
Meningokok
Po celém světě je rozšířena smutně známá bakterie Neïsseria meningitidis (meningokok). Šíří se kapénkovou infekcí a způsobuje v lepším případě hnisavý zánět mozkových blan, v horším šokový stav vedoucí rychle k smrti. Trvale vysoký výskyt meningokoka je v oblasti subsaharské a rovníkové Afriky, v Saúdské Arábii a v Indii.
Žlutá zimnice
V současné době směřuje mno〜ho cestovatelů do tropických a subtropických oblastí zemí Afriky (hlavně země v okolí Guinejského zálivu, Kongo, Gabun, Ghana, Benin) a Jižní Ameriky (Venezuela, Brazílie, Peru), ve kterých se vyskytuje virové onemocnění přenášené komárem – žlutá zimnice. Virus žluté zimnice postihuje jaterní tkáň a onemocnění je ve vysokém počtu případů smrtelné. Země, ve kterých přenašeč žije, vyžadují očkování pro〜ti žluté zimnici potvrzené v Mezinárodním očkovacím průkazu.
Vzteklina
Naše země patří k několika málo zemím, které se dají označit za území bez vztekliny. Není tomu tak už v Polsku, Chorvatsku, Bulharsku, Rumunsku a ostatních zemích světa. Výskyt vztekliny u toulavých psů je znám například v zemích Jižní Ameriky, Blízkého a Dálného východu, Indii a na celém území Afriky. Očkování před cestou se provádí třemi dávkami vakcíny.

28.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení