„Jsou to Čakovice a také Krusičany," připomněl místostarosta Týnce nad Sázavou Bedřich Pešan.

Další z městských částí Chrást, Zbořený Kostelec a Pecerady, sice už kanalizaci mají, na obecní vodovod tamní obyvatelé čekají marně.

„Chtěli jsme tady vybudovat vodovod, ale pak nás spolkl Týnec, zájmy se přesunuly tam a bylo po stavbě vodovodu," uvedl už před čtvrt stoletím někdejší předseda Místního národního výboru Pecerady Milan Bena. Tu dobu pamatuje i František Ptáčník, někdejší zastupitel Týnce a současný předseda peceradského osadního výboru. Ten dokonce dokáže začátek úpadku významu Pecerad časově zařadit. „Bylo to v roce 1963," potvrdil.

Na vodovod myslí Peceradští často. Během letošního suchého léta se tam ale situace s pitnou vodou ještě zhoršila.

„Nejhorší to bylo, když jsem potřebovala naše malé děti večer umýt a za chvíli byla naše studna vyčerpaná bez vody," posteskla si Romana Šemíková z Pecerad.

Situace s vodou je obdobná i v dalších částech města, Zbořeném Kostelci, Podělusech, Čakovicích a Krusičanech. Obyvatelé tamních nových domů s hlubokými vrtanými studnami ji mají. Ale tam, kde lidé vybudovali studny kopané, mělké, se jí nedostává.

Právě kvůli uvedené situaci uvažuje týnecká radnice o vybudování kanalizace a vodovodu v Krusičanech a Čakovicích a vodovodu v Peceradech.

Celý článek najdete v tištěném vydání Benešovského deníku s datem 9. listopadu 2015.