Právě tyto dvě položky jsou na vahách sousedních obcí Kozmice a Teplýšovice v případu výstavby obřího stožáru větrné elektrárny u Kozmic.

Kozmičtí na jaře 2008 využili nabídky hovorčovické společnosti Vítr a kývli na spolupráci na výstavbě elektrárny. Ta má mít i s lopatkami rotoru výšku 150 metrů.

„Zaslechl jsem to, ale mě je to v podstatě úplně jedno,” přiznává kozmický dobrovolný hasič Ondřej Hanibal. „Nějaké peníze to obci přinese, jestli to ale bude hyzdit přírodu, tak to nevím.”

Pro výstavbu je i někdejší starosta Kozmic Jindřich Vytlačil. „Už za doby, kdy jsem starostoval jsem to chtěl. Teď už je mi to jedno,” řekl.

Ale jedno to rozhodně není obyvatelům z teplýšovického katastru.

„Tíží nás v podstatě problémy tři,” tvrdí Jiří Dřízal z Teplýšovic a nastiňuje možné potíže estetické, ekonomické a zdravotní.

„Taková obří stavba, vysoká skoro jako tři petřínské rozhledny, má být natrvalo umístěna do typické, české, venkovské krajiny s nádhernými výhledy. Všude tady vedou turistické a cyklistické stezky. Naše krajina není druhořadá, jak míní starosta Kozmic i když tu není přímo rezervace. Pro nás, co tady bydlíme, je to ohromě významné místo a výstavbou větrníku by došlo k narušení krajinného rázu,” vysvětlil Dřízal a připomněl i nepříznivý ekonomický dopad výstavby elektrárny. Hodnota nemovitostí v okolí prý poklesnou až o třetinu současné tržní ceny.

Zatímco se v Teplýšovicích dost opožděně diskutuje, v Kozmicích mají jasno.

Elektrárnu chtějí, a proto povolili přípravu na její stavbu. Toho, že by lidé z okolí elektrárenské věže přišli o pohodu v životě na vsi, se starosta Kozmic Josef Veleba neobává.

„Bereme to věcně. Existuje na to spousta schválení a posudků, čeho se můžeme obávat? Podle všech možných panikářů by po dostavbě žižkovské televizní věže vymřela půlka Žižkova na rakovinu,” argumentuje.

„Staví se to po celé Evropě, tak moc z toho ustrašení nejsme.”

Až dosud byli Teplýšovičtí, největší odpůrci stavby, spíše pasivní.

Nyní, s přibližujícím se koncem povolovacího procesu, ale vytáhli do boje. Věž elektrárny by totiž výrazně negativně zasáhla do rozvojových plánů obce.

„Každý se vyhne pozemku, kde by měl výhled na tuhle obludu,” je přesvědčen Jiří Dřízal z Teplýšovic.
Pokud se týká posouzení vlivů na životní prostředí je Dřízal skeptický.

„Určitě budou všechny vlivy v normě tak, jako u fotovoltaiky. Jejich vliv byl také vždy v pořádku a podívejte se nyní na tu hrůzu kolem,” hodnotí Dřízal a zpochybňuje i finanční příspěvek provozovatelů elektrárny obci Kozmice. „To, co dostanou, budou mít na dvě krabičky cigaret pro jednoho obyvatele,” říká a připomíná, že kolos bude vidět i z okolních okresů a dokonce prý až od Mníšku pod Brdy.

„Pro nás, jako pro Teplýšovice, stavba větrníku nemá žádný význam. Ani finanční. My poneseme pouze negativa,” uzavřel.

Obec Teplýšovice zaslala své stanovisko k elektrárně Odboru ŽP středočeského krajského úřadu. Proti elektrárně bojují i lidé ze Zálesí. Ti sepsali petici a oslovili zastupitele Kozmic s žádostí o přezkoumání jejich stanoviska.

„Odpověděl jsem podepsaným občanům Zádolí, že věc posoudili renomovaní odborníci a my na obci k tomu nic kvalifikovanějšího říci nemůžeme,” vysvětlil starosta Kozmic Josef Veleba.

Potvrdil pak, že obec v případě realizace stavby získá od investora větrníku milion korun hned a po dobu dvaceti let 200 tisíc korun ročně. Celkem tedy 5 milionů.

I když by se větrník měl točit až v roce 2013, čas Teplýšovickým kvapem ubývá.

„Veřejnosti až nyní dochází, co se vlastně chystá. A to platí přes to, že jsme měli všechny informace vyvěšené bezprostředně po jejich získání na úředních deskách,” uvedl Josef Škvor, starosta Teplýšovic a připomněl, že posouzení vlivů na životní prostředí kozmické elektrárny, je přístupné na portálu Středočeského kraje.

K rozuzlení zbývají Teplýšovickým možná už pouhé dva měsíce. V nich by se však měl záměr ještě v Kozmicích veřejně projednávat.

Klidnou lokalitu v Zálesí po dvou letech života možná kvůli elektrárně opustí Pražačka Johana Lenke.

„Kvůli hluku jsem se odstěhovala z Prahy a tady bych ho měla z elektrárny znovu. Estetika krajiny s obřím větrníkem je hrozná. Nechápu, že to nevadí panu architektovi Velebovi. Nejvíc se ale obávám stálého hluku,” tvrdí Lenke. „Jestli to tady postaví, odstěhuji se. A to myslím naprosto vážně,” řekla.

Výstavbu podobných elektráren naopak zhatili obchodníkům s energií v Načeradci. Na dobu před třemi roky si dobře pamatuje radní Antonín Hlinský.

„Tehdy výstavbu dokonce tří větrníků prosazoval bývalý starosta. Naštěstí to zastupitelstvo neodsouhlasilo,” uvedl Hlinský. „Navrhované byly celkem tři varianty umístění. Jednou z nich byla hora Cikán,” připomněl Hlinský a poznamenal, že by větrníky byly vidět i ze šest kilometrů vzdáleného Blaníka a samozřejmě i z třetinové vzdálenosti Načeradce.

Z místa stavby větrníku u Kozmic je to do obce samotné zhruba 500 metrů, 800 metrů k němu budou mít z Kácovy Lhoty, kilometr z Rousínova. Do Teplýšovic to od vrtule umístěné pod vrcholkem Bařina bude 1200 metrů a do Zálesí pak jeden a půl kilometru.

Benešovský deník ve čtvrtek 10. listopadu zorganizoval v Kozmicích schůzku. Od doby, kdy se o větrníku u Kozmic mluví, se starostové obou obcí sešli vůbec poprvé. Společně při tom zalitovali, že tak neučinili už dříve. Teplýšovičtí se o větrníku dozvěděli od investorů až loni 16. dubna. Přitom obyvatelům Kozmic, Kácovy Lhoty a Rousínova kozmický OÚ rozeslal po návštěvě investorů devítistránkový text popisující záměr výstavby elektrárny už mnohem dříve. Přesněji, na začátku roku 2008. „Nikdo na naši výzvu nereagoval, tak jsme v červnu téhož roku uzavřeli s firmou Vítr smlouvu o spolupráci při budování a provozu větrné elektrárny,” popsal starosta Kozmic Josef Veleba.
U Kozmic je místo s dostatečným větrným potenciálem a vyhovuje i přísným, českým podmínkám na ochranu životního prostředí. Je tam i dostupná energetická síť a je to mimo chráněná území. Takových lokalit není v Česku mnoho. Kozmice navíc na projektu od začátku úžasně spolupracují. Kdyby tato lokalita, která leží v nejobyčejnější krajině, nemá žádné významné prvky a není pod žádnou ochranou nebyla vhodná pro výstavbu, pak by už pro to nebyla vhodné žádná lokalita v Česku. Krajina kolem Kozmic patří mezi nejméně kolizní v republice. Sto padesát metrů výšky jsme vybrali, protože nechceme, aby elektrárna stála a nevyráběla, nebo vyráběla málo. Pak by byla celospolečenská cena, za to, že na to musíme koukat, i když mě to vůbec nevadí, příliš vysoká. Hluková studie, je nastavená na nejhorší podmínky a je zapsána v dokumentaci EIA. Je zpracována odborníky na slovo vzatými. Jestliže si chtějí lidé představit, jak bude elektrárna u Kozmic vypadat, měli by si dojet do obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Tam je stejný stroj s rotorem o průměru 90 metrů. Věcné námitky a otázky jsou už dávno vyřešené.Jestli se to někomu líbí nebo ne, je už jiná věc. Pokud půjde povolování podle našich představ, měla by elektrárna u Kozmic začít vyrábět na jaře 2013. Karel Voják, jednatel společnosti Vítr