„Jistě, že pociťujeme dost negativně přítomnost řetězců,“ přiznal pod slibem zachování anonymity jeden z benešovských řezníků. „Lidé bohužel kupují jen podle ceny. Vlastně za to ani nemohou. Jenže stát ani město nám v tom pomoci nechtějí,“  tvrdí živnostník.

Souhlasí s ním také podnikatel Miloš Horák mladší, který vnímá rozšiřování obchodních ploch na okraji města za velký problém a ryzí příspěvek k ještě většímu úpadku centra. „Vzniká tu další obchodní dům a nejsem přesvědčen, že se ho majitelům podaří naplnit obchodníky,“ podotkl a připomněl ještě, že v benešovském centru, je už nyní řada opuštěných obchodních prostor. A to se při tom Benešov pyšní čerstvou obhajobou titulu Město pro byznys.

Velká budovatelská akce se, jak zjistil Deník, týká Kauflandu na Červených Vršcích. Platí to, i když Renata Maierl z firemní komunikace Kaufland ČR, tuhle záležitost vysvětlovala poněkud mlhavě.

„V benešovské prodejně budeme upravovat vnitřní prostory podle nového konceptu. Modernizace bude probíhat postupně a po celou její dobu bude prodejna otevřena,“ uvedla na dotaz, zda se benešovský Kaufland bude rozšiřovat.

Tahle odpověď přišla první březnový den a právě tehdy vyvěsil benešovský stavební úřad na úřední desku oznámení o zahájení řízení o povolení odstranění stavby. V něm Kaufland ohlásil stavebnímu úřadu záměr odstranit stavbu Obchodního domu Kaufland Benešov. To se stalo už loni, 14. srpna. Jenže proces se poněkud zadrhl.

„Stavebníkovi úřad sdělil, že stavbu lze odstranit jen na základě povolení a určil, jaké podklady je třeba doplnit. Předložením podkladů dne 19. 1. 2018 bylo zahájeno řízení o povolení odstranění stavby,“ píše v dokumentu Iva Tichovská, vedoucí Odboru výstavby a územního plánování MěÚ Benešov.

A tak na centrálu českého Kauflandu putovala z Deníku další sada otázek. Týkala se už samotného bourání obchodního domu a následného stavění nového objektu.

Renata Maierl z firemní komunikace Kaufland ČR potvrdila, že firma postupně modernizuje všechny své prodejny  a také, že ta v Benešově patří k těm nejstarším v Česku.

„Proto počítáme se zásadním vylepšením. V současné době upravujeme prostory prodejní plochy a do budoucna zvažujeme i další varianty modernizace, jakými jsou postupná rekonstrukce celé budovy případně stavba nové prodejny na stávajícím místě,“ vysvětlila s tím, že nyní společnost vyhodnocuje jednotlivé alternativy,“ připomněla s dovětkem, že se jedná o dlouhodobý proces a nemůže zatím sdělit nic konkrétní.

                                                              

Benešovskému deníku se přes to podařilo od důvěryhodného zdroje zjistit, že Kaufland má stavět zcela novou prodejnu. Ta má dokonce stát jinde, než ta současná. Na oficiální potvrzení ale čeká také informace, že objekt s prodejními prostory vznikne na betonových sloupech podzemního parkoviště. A také, že samotná prodejna bude mít rozlohu, proti té současné, dvakrát větší.