Od začátku programu ČSOB rozdělila po celé republice už více než 38 milionů korun. V každém z 15 regionů (Praha je rozdělena na dvě části) soutěží čtyři žadatelé. Tři vybrala odborná porota, čtvrtému udělila tzv. divokou kartu veřejnost. Nyní se všichni finalisté, které postupně představujeme na stránkách Deníku, snaží získat co nejvíce finančních prostředků od veřejnosti. Vybraná suma totiž určí i výši příspěvku od banky.

„Do finále se opět probojovala řada zajímavých a lokálně prospěšných projektů. Jsem rád, že díky programu ČSOB pomáhá regionům můžeme opět zaktivizovat drobné dárce a svým dílem přispět k rozvoji filantropie v Česku,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Nebezpeční veteráni

Letos na jaře získaly největší podporu projekty Záchrana kostela v Nových Domcích u Rozvadova, FELITI – pomáháme udržet rovnováhu v přírodě, Na čerstvém vzduchu pod střechou a Šťastný vodicí pes.

I podzimní kolo ale nabízí řadu kvalitních prospěšných projektů. Celkem se jich přihlásilo 226. V lokalitě Středočeský kraj se o finanční příspěvek uchází tyto projekty: Automobil pro zdravotní sestru, Dva šicí stroje pro šicí dílnu Charity Beroun, „Kamarád hledá kamaráda” a Spolu až do konce - domácí hospicová péče.

Druhým je Charita Beroun s projektem Dva šicí stroje pro šicí dílnu Charity Beroun. Jeho cílem je shromáždit prostředky na nákup dvou nových strojů pro provoz šicí dílny Charity Beroun. V té od roku 2011 nachází uplatnění lidé, kteří jen obtížně hledají práci včetně lidí s psychiatrickým onemocněním.

„Výrobky naší šicí dílny mají na Berounsku úspěch, pravidelně zaznamenávaný na Berounských hrnčířských trzích. Odebírají je od nás také místní firmy,” říká Soňa Křikavová z charity. Její šičky však nyní pracují na desítky let starých strojích, které již dosluhují. Jsou poruchové a čím dále méně bezpečné. Navíc díky novým strojům bude moci v dílně pracovat další člověk.

Veřejnost rozhodne

- V každém kraji se ve finále utkávají 4 projekty.
- Veřejnost může finančně přispívat od 9. prosince 2019 do 6. ledna 2020 na webových stránkách csobpomaharegionum.cz.
- Každý region získá navíc od ČSOB 150 000 Kč.
- Výše příspěvku se odvíjí od úspěchu projektu u veřejnosti (50 000 Kč za první místo, 40 000 Kč za druhé místo, 30 000 Kč za třetí místo a 25 000 Kč za čtvrté místo).
- Minimální příspěvek veřejnosti nezbytný pro získání finanční podpory ČSOB je 5 000 Kč.
- 14. ledna 2020 budou známy konečné výsledky.