Minulý měsíc se se službami úřadu rozloučilo 478 evidovaných obyvatel. Jeho pracovníci si tak mohli připsat bezmála sto padesáti dvou procentní úspěšnost ve vyřazování žadatelů o zaměstnání. Zaměstnavatele pomohl nalézt devětapadesáti zaevidovaným.
„Třicet devět uchazečů jsme vyloučili z evidence pro nespoluráci s námi,“ podotkl Petr Florián, analytik trhu práce z benešovského úřadu práce.
Zatímco v celorepublikové statistice nezaměstnanosti vzrostl počet volných pracovních míst, na Benešovsku tomu bylo naopak. Namísto 1087 nabízených zaměstnání měli lidé bez práce na výběr z 983.
Více než polovinu nezaměstnaných tvořily i v březnu ženy. „Prostřednictvím pracovního úřadu jich hledalo uplatnění 985, což je 53,1 procent z celkového počtu žadatelů,“ podotkl Florián.
Nejvyšší míru nezaměstnanosti mezi obcemi vykázaly Choratice, které přesáhly 13 procent a Děkanovice s 12, 5 procenty. Opakem jsou Drahňovice, Litichovice, Třeběšice, Psáře a Slověnice. Právě tyto obce se mohou pochubit nulou v kolonce ukazující počet nezaměstnaných evidovaných benešovským úřadem práce.
Míra registrované nezaměstnanosti neklesla jen na Benešovsku, ale i v dalších okresech středních Čech. V našem kraji šla dolů o tři desetiny procentního bodu na pět procent. Udržela si tak druhou nejnižší hodnotu v rámci Česka. Proti stejnému období loňského roku byla nižší o 1,2 procentního bodu.
Podle ředitele Úřadu práce v Benešově Petra Němečka je to především důsledek zahájení jarních prací, které mohly započít dříve než jindy kvůli příznivým klimatickým podmínkám. Podíl na snížení počtu nezaměstnaných mají také, jak Petr Němeček dodal, nástupy některých uchazečů na veřejně prospěšné práce v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.
Po Praze – východu, Praze – západu a Mladé Boleslavi je Benešov s necelými 3,9 procenty okresem s nejnižším počtem nezaměstnaných. Byť došlo k největšímu poklesu nezaměstnanosti na Kutnohorsku, a to o sedm desetin procentního bodu, tento okres si s 7,9 procenty udržel nejvyšší nezaměstnanost v rámce kraje.