Na hru svých spoluobčanů proto každoročně putují miliony.
„Příspěvky pro velké oddíly rozepisujeme už v rozpočtu. U menších máme jednu položku a pak ji rozdělujeme individuálně v radě,” vysvětlil místostarosta Vlašimi Karel Kroupa s tím, že přesná čísla z hlavy nezná, ale jedná se o miliony.
„Fotbalisté mohou zdarma užívat naše sportoviště a také investice do něj hradíme z rozpočtu. Spartaku, majiteli zimního stadionu, přispíváme penězi a stejně podporujeme i hokejový oddíl, který pak platí nájem vlastníku kluziště,” řekl Kroupa.
Připomněl, že výši příspěvku si kluby vyslouží aktivitou k veřejnosti i počtem členů.
V Benešově podpora sportu funguje stejně. Sportovci užívají městská zařízení bezplatně.
V systému ale současné vedení radnice vidělo problém. Proto přistoupilo ke změně financování tak, aby bylo jasné, kolik který oddíl získá, včetně oněch úlev.
„Částky, o nichž se jednalo na zastupitelstvu nebyly navýšením plateb, ale pouze upřesněním toho, jak město podporuje kluby,” vysvětlil zastupitelům předkladatel změny Tomáš Podhola.
Z uvedeného pak vyplývá, že ve druhém pololetí město podporuje oddíly těmito částkami: Wild Cats - mažoretky 5000 Kč, HC Hvězdička 9100 Kč, SK Šacung - nohejbal 18200 Kč, Sokol – stolní tenis 20055 Kč, Taneční SK Salta 46400 Kč, Kondiční klub 48263 Kč, Sokol - volejbal 56800 Kč, SK Policie - judo 87500 Kč, VK Benešovská - volejbal ženy 87700 Kč, SK Florbal 386460 Kč, Basket Club 622560 Kč.
„Peníze jsou z krácených rozpočtů správců tělocvičen povětšinou základních škol, přes kluby vráceny zpět do rozpočtu příspěvkových organizací,” dodal Podhola.