Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na odvoz ze dna Konopišťského rybníka čekají stále tuny bahna

Benešov – Čekání. Právě to je nejčastěji skloňované podstatné jméno spojené s odbahňováním Konopišťského rybníka. Čekalo se na odvolání neúspěšného žadatele o zakázku, který její přidělení jiné firmě napadl u Úřadu pro hospodářskou soutěž. Čekalo se na prověření žádosti o dotaci a její schválení, čekalo se také na žně a uvolnění ploch pro ukládání bahna. A teď se opět čekalo.

3.2.2015
SDÍLEJ:

Odbahňování Konopišťského rybníka 2. února 2015.Foto: Zdeněk Kellner

„Mírná a deštivá zima totiž zabránily vyvážení bahna na pole. Právě tam se auta bořila a nemohla projet," vysvětlil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Teploty ale naštěstí trochu klesly, a tak práce v Konopišti zase začaly. Zhotovitel kvůli tomu dokonce povolal dva těžké tříosové speciály.
Odbahňování největší zámecké vodní nádrže s rozlohou 206 tisíc metrů čtverečních sledují úředníci z benešovské radnice pravidelně každé dva týdny při kontrolních dnech. Přes prodlevy místostarosta Benešova Roman Tichovský věří, že tyto práce skončí nejpozději v úvodu jara, i když termín dokončení díla je až na podzim.

Na jaře musí dělníci dokončit také opravu 200 metrů dlouhé hráze rybníka. Pak následuje oprava komunikace vedoucí po její koruně.
„Posledními pracemi bude pak výsadba nových stromů a keřů a bude hotovo," dodal Roman Tichovský.

V souvislosti s podzimním výlovem výš položeného Jarkovického rybníka, ale vyvstala jedna poměrně důležitá otázka. Jak dlouho odbahnění rybníka vydrží v té podobě, v jaké ji stavbaři odevzdají majiteli nádrže, městu Benešovu?

Tento dotaz souvisí s tím, že při se vypouštění Jarkovické nádrže korytem Konopišťského potoka valila voda plná bahna. Pozorovali to i lidé v deset kilometrů vzdáleném Poříčí nad Sázavou. To se v době, kdy bude Konopišťský rybník plný vody, už nestane. Důvod je prostý. Sedimenty uvolněné z výš položené nádrže se usadí v prvním klidném místě, tedy v Konopišťském rybníku.

„Náš rybník leží na kaskádě nádrží, které dosud odbahněné nebyly. Dá se proto předpokládat, že se náš rybník za čas znovu zanese," tvrdí místostarosta Roman Tichovský. „Aby to nebylo za krátký čas, vznikne u lávky Žofín norná gabionová stěna, která první nápor bahna zachytí," vysvětlil místostarosta.

Plocha nad lávkou Žofín je nárazníkovou zónou pro kaly prakticky od vzniku rybníků. Právě tam se usazuje nejvíc sedimentů, proto území ani nevyužívají benešovští sportovní rybáři k rybolovu.

„Je tam prakticky les, žádná vodní plocha a tak to také zůstane," dodal Roman Tichovský, podle něhož je pro samotnou nádrž na Konopišti asi nejdůležitější, že bude mít po mnoha letech funkční vypouštění, a proto bude fungovat jako klasický rybník.


Odbahňování rybníka v Konopišti
Novodobá idea odbahnění Konopišťského rybníka pochází z úvodu devadesátých let minulého století, kdy ji nastínil tehdejší starosta Mojmír Chromý. Benešov ale na tak velkou operaci neměl dostatek peněz. A tak první, opravdu hmatatelné práce začaly až v roce 2008 v okamžiku, kdy bylo jasné, že městu pomůže dotace. Náklady na odbahnění jsou totiž obrovské – 67 milionů korun. Státní podpora při tom pomůže hradit téměř 90 procent nákladů. Ze dna více než dvacetihektarové nádrže odvezou nákladní auta na pole v jejím okolí 125 tisíc krychlových metrů bahna.

Autor: Zdeněk Kellner

3.2.2015
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení