„Adeptů je však více," upozornil Benešák Petr Hostek, ale potvrdil, že v souvislosti s hledáním nového ředitele ho už oslovili jak středočeský hejtman Josef Řihák, tak šéf zdravotnického výboru kraje, Stanislav Holobrada.

Nabídku vlivných mužů v kraji vládnoucí ČSSD Hostek zhruba týden pečlivě zvažoval. Teď už má jasno.

„Je to pro mě výzva, šel bych do toho," řekl.

Od úmyslu ho prý neodradí ani názory Zdeňka Seidla, někdejšího Rathova náměstka pro zdravotnictví. Ten totiž Hostka, jako vhodného kandidáta, nevidí.

„Pan Hostek není lékař a nikdy v takové manažerské funkci nepracoval. Byl by to jediný nelékař na místě ředitele v kraji," tvrdí.

Petra Hostka však takový argument nevyvádí z míry. „Znám nemocnice, které neřídí lékař, a přesto mají velice dobré výsledky," připomněl.

Zdeněk Seidl si však přesto myslí, že by šéfem tak velké nemocnice měl člověk, který se vyzná ve zdravotnictví.

Jeho mínění Hostek dobře zná. „Názory pana profesora mě vůbec nepřekvapují," tvrdí. „Hlavu si z toho ale nedělám," reagoval Hostek, člen ČSSD, na výtky spolustraníka. Ten ředitelem prý být nechce.

„Mě nikdo neoslovil. Já bych ale ředitele benešovské nemocnice dělat ani nechtěl," tvrdí a na dotaz, kdo by podle něj byl na místo šéfa ústavu nejvhodnější, uvedl bez váhání jméno svého lékařského kolegy, primáře benešovské interny, Josefa Stibora.

Podle všeho by to ale Stibor, který už vedl Nemocnici Vlašim, být neměl. Oščipovského nejspíš nahradí právě Petr Hostek, kterého s nabídkou šéfování ústavu už oslovili jak hejtman kraje Josef Řihák, tak předseda Výboru pro zdravotnictví Stanislav Holobrada.

Právě vztah mezi ním a Oščipovským, respektive jejich protichůdné názory na směřování ústavu, stály podle Zdeňka Seidla za Oščipovského nečekaným a rychlým koncem.

„Byl to velice úspěšný ředitel. Myslím si, že byl přinucen k rezignaci. Dobrovolně to neudělal," tvrdí Seidl s tím, že důvodem k tlaku na Oščipovského rozhodně nebyla ekonomická situace v nemocnici nebo chyba při řízení ústavu. „Nemohu se zbavit dojmu, že jeho odchod byl vyvolaný úmyslem nabídnout místo někomu jinému," poodkrývá vzájemně složité vztahy mezi středočeskými sociálními demokraty Zdeněk Seidl.

Středočeský kraj, majoritní vlastník akcií NRS Benešov na post ředitele nejspíš konkurz nevypíše, i když to Seidl považuje za chybu. Už dříve tuto cestu potvrdil předseda představenstva NRS Robert Georgiev.

„Budeme oslovovat odborníky, ale výběrové řízení nezavedeme," řekl pro Deník.

I když vnitřně je Petr Hostek už s tím, že by dělal ředitele benešovské nemocnice ztotožněn, realitu si prý zatím nepřipouští. Právě proto zatím Benešovskému deníku konkrétně neodpověděl na otázku, co by se po jeho příchodu do ústavu mělo změnit.

Připomněl ale, že si Michala Oščipovského nesmírně váží, zná ho odmalička a je jeho kamarádem. Ví také, že se nemocnice, v kraji prý jedna s nejhorším renomé, dostala díky Oščipovskému na přední místa.

„Pokud bych místo získal, nepředpokládám, že bych nemocnici přebíral v nějakém žalostném stavu," sdělil Hostek.

Sám si také uvědomuje, že k řízení medicínského zařízení bude potřebovat kromě direktorského a ekonomického přístupu, také odborníka na zdravotnictví.

„Nemám vůbec žádné ambice zasahovat do medicínské problematiky," ujistil a připomněl, že by v případě jmenování, by měl náměstka, odborníka na zdravotnictví, který by současně ovládal i ekonomiku a řízení.

Právě proto není zcela vyloučeno, že se vlašimský lékař Michal Oščipovský do nemocnice znovu vrátí.

„Pokud by se mnou chtěl Michal spolupracovat, budu jedině rád," řekl Hostek.

Hlavní úlohou správného ředitele je podle Petra Hostka přivést do ústavu peníze. (Rada kraje 25. února doporučila zastupitelstvu ke schválení neinvestiční dotaci pro benešovskou nemocnici ve výši téměř 23 milionů korun. Nevyslyšena ale byla žádost o další 4 miliony. pozn. red.)

Petr Hostek má ze své předešlé praxe velice blízko také ke zdravotním pojišťovnám. To by mohlo být pro NRS dost důležité. Právě zdravotní pojišťovny ovlivňují fungování nemocnic více, než cokoliv jiného.

„Pokud to bude jen trochu možné, chtěl bych z nemocnice udělat moderní a ekonomicky soběstačnou a vydělávající nemocnici. Vždyť je to akciovka, která je založena za účelem tvorby zisku," je přesvědčen.

Zatím otevřenou otázkou je vznik benešovského pracoviště magnetické rezonance. Kvůli ekonomické situaci kraje z toho zatím sešlo a dost možná i její prosazování stálo Oščipovského místo.

Ředitel příbramské nemocnice a současně šéf zdravotnického výboru kraje Stanislav Holobrada, totiž tvrdí, že zařízení za téměř tři desítky milionů korun není v Benešově potřeba, protože stejné už funguje v Příbrami. Jeho využití je prý nyní jen pětidenní a v případě zřízení stejného pracoviště v Benešově, by to bylo ještě horší.

S tím ale rezolutně nesouhlasí Zdeněk Seidl, někdejší náměstek pro zdravotnictví hejtmana Davida Ratha. „My máme pacienty na dva měsíce dopředu. Nad tím, proč mají pacienty jen na pět dní by se pan doktor Holobrada měl zamyslet. Rozhodně to není tím, že je příliš magnetických rezonancí, ale spíš tím konkrétním pracovištěm," je přesvědčený Seidl.

Zřízení magnetické rezonance v Benešově ale nejspíš tabu nebude. Naznačuje to i Petr Hostek.

„Pokud bude pro špitál magnetická rezonance životně důležitá, udělám všechno pro to, aby v Benešově byla," slíbil Petr Hostek.

Termín, kdy kraj jmenuje nového ředitele NRS Benešov zatím není určen. Podle Petra Hostka by to mělo být do konce tohoto týdne, nebo zkraje týdne následujícího.

Robert Georgiev, předseda představenstva NRS Benešov, navrhl krátce po odstoupení Oščipovského svolání představenstva nemocnice na středu 20. března.

Že by to byl první pracovní den nového ředitele?
 

KDO JE PETR HOSTEK
„Je to člověk, který prošel armádou, policií, který řídil velké kolektivy lidí, je to člověk bezúhonný, čestný a spravedlivý. Zkrátka světec a machr." Právě to řekl v roce 2006 premiér Jiří Paroubek při jmenování, tehdy dvaačtyřicetiletého Petra Hostka ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Na postu ale vydržel jen několik měsíců. Později dva roky působil jako ředitel středočeského krajského úřadu, kam ho přivedl David Rath. Po vzájemných neshodách ale úřad opustil a nastoupil k jako ředitel kanceláře Asociace krajů ČR, za níž stojí jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ani tuto funkci však Petr Hostek nyní už nezastává. V roce 2010 usiloval o křeslo starosty Benešova, ale jeho ČSSD nakonec skončila v opozici a bez šance tento post získat. Petr Hostek rád jezdí na motocyklu a je příznivcem boxu a úpolových sportů. Je ženatý, má dva syny, žije v Benešově.