Při ní si rodiny, v celém Česku dohromady 4145 domácností, prostřednictvím zprostředkovatelské společnosti vybírali dodavatele elektřiny a zemního plynu s nejpříznivějšími cenami.

Dražba cen energií zaujala v květnu při jejím prvním kole, při němž město Benešov nabídlo svým občanům možnost připojení se do aukce, celkem jednašedesát domácností.

„Dvaapadesát domácností využilo možnosti nákupu silové energie a dalších devět pak nákup zemního plynu," uvedla na webu města Benešova úřednice Petra Orsáková s tím, že v průměru každá domácnost ušetřila už zmiňovaných třicet procent nákladů.

„Nové dodavatelské smlouvy benešovských domácností, které se do tohoto projektu již v prvním květnovém kole zapojily, jsou k dispozici k vyzvednutí v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí a to až do soboty 10. srpna," upozornila Orsáková.

Úspěšnost prvního kola aukce podnítila město i ke vstupu do kola dalšího. To se v Benešově od 9. do 25. září uskuteční další sběr dat.

„Zúčastnit se tak může každá další benešovská domácnost, podnikatelé nebo bytová družstvo," dodala Orsáková.

Elektronické aukce energií pro domácnosti spočívají v tom, že se sejde velký počet zájemců, tedy v tomto případě domácností a ten jako celek je pak pro energetické společnosti zajímavý. Na základě toho se pak uskuteční aukce a právě při tom mohou ceny, v benešovském případě silové elektřiny a plynu, proti běžným cenám pro jednotlivé domácnosti výrazně klesnout.

Co je to e-aukce?
Elektronické aukce obecně nabízejí možnost jednoduchého nákupu různých komodit, kterého se může najednou zúčastnit více potenciálních dodavatelů. Jejich přímý souboj o získání zákazníka většinou vede k výraznému poklesu výsledné ceny. Obecně platí, že čím více lidí se do aukce zapojí, tím je jejich vyjednávací síla vyšší a úspěch úspory pravděpodobnější.