VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na břehu Podhájského rybníka ekovesnička nebude, lidé jsou proti

Týnec nad Sázavou – Ekovesnička s devíti malometrážními dřevostavbami označovanými jako rodinné domy na břehu Podhájského rybníka v Peceradech, nevznikne. Alespoň ne do konce října příštího roku.

26.4.2013
SDÍLEJ:

Ekovesnička v Peceradech by měla vzniknout na břehu Podhájského rybníka.Foto: Zdeněk Kellner

Právě to je termín, který si Týnec stanovil pro předkládání žádostí občanů o další změny územního plánu.

Jasně daná vlastní pravidla, ale mohla dostat na posledním jednání zastupitelů, v pondělí 22. dubna, ránu do vazu.

„Pokud by byl projekt ekovesničky pro zastupitele zajímavý, máme jedinečnou příležitost ho zahrnout do změn územního plánu," předložil jakýsi návrh na výjimku z usnesení zastupitelstva starosta města Martin Kadrnožka. „Pokud by územní plán změnu neobsahoval, byl by projekt ekovesničky nerealizovatelný. Bylo by nutné počkat na další kolo změn územního plánu a pak podat žádost," připomněl starosta.

Komunální politici na jeho výzvu, aby učinili zákonu o obcích zadost, dali pak prostor k představení projektu Tomáši Volkovi. Zástupce investora ekovesničky a syn majitelky pozemků u Podhajáku, pět minut vykládal o záměrech. Ale na následné otázky početné peceradské veřejnosti, odpověděl dost nepřesvědčivě.

Podle Tomáše Volka, člena představenstva investora Ekovesničky Pecerady, TV Facility Group není prý komerční využití pozemků, ale spíš moje potřeba udělat něco smysluplného s dlouhodobým přesahem. Záměr by podle něj měl zohledňovat hledisko ekologické, estetické a také sociální.

„Podhaják je pro rekreaci dlouhodobě nevhodný a kvůli myslivcům už rybník není ani důležitým hnízdištěm ptáků," argumentoval Volek a připomněl ještě, že si řada lidí v budoucnu nebude moci držet domy s velkými provozními náklady. „Proto jsme chtěli udělat projekt, který ukáže, že je možné žít levně v nájemním bydlení a při tom hezky a ekologicky," řekl Volek.

Sídliště domků by mělo vzniknout ze dřeva, rákosu a jílu, tedy materiálů v místě obvyklých. V další fázi projektu plánuje Volek z přilehlého pobřeží porostlého orobincem učinit chráněné území s naučnou stezkou a počítá i s tím, že právě to by mělo vliv na turistiku a tím i přínos pro Pecerady.

„Primárně chceme nabídnout domy dětem, které odešly z dětských domovů. Chceme ukázat dlouhodobě funkční vesničku a v tamním komunitním centru sloužícím i jako infocentrum k naučné stezce, umožnit setkávání obyvatel ekovesničky. Ale neplánujeme to jako komerční zařízení typu restaurace," dodal Tomáš Volek.

Objekty u Podhajáku by měly být podle něj rodinné domy s lokálním vytápěním dřevem v krbových kamnech. Ale právě na praktickou nemožnost tohoto způsobu vytápění upozornila někdejší pracovnice stavebního úřadu Magdalena Jirásková, když připomněla, že kvůli efektivitě topení by se u každého domu muselo dřevo, na jednu sezonu až 10 plnometrů, skladovat na tři topné sezony.

Pak se negativní postoj Peceraďáků k záměru, ještě jednou snažil od zastupitelů odklonit starosta města. „V červnu k tomu můžeme přijmout usnesení, pokud bychom projekt chtěli zahrnout do územního plánu," navrhoval Kadrnožka s tím, že se ale stále jedná jen o diskusi.

Magdalena Jirásková se pak zeptala starosty, jak je možné, že se vůbec uvažuje o tom, že se změní územní plán, když všichni ostatní žadatelé měli termín, do kterého museli předložit své návrhy na změnu ÚP v říjnu loňského roku.

„Pan Volek předložil pro město velmi významný projekt. Kompetenci o tom zda ho zařadit do změn územního plánu má zastupitelstvo a časově je to také možné. Technicky to není problém," vysvětloval starosta a navrhoval, aby se obyvatelé Pecerad sešli s Tomášem Volkem a pohovořili o tom.

„Z předešlých žádostí jsme vyhověli asi jen polovině," upozornila ale zastupitelka Alice Čečilová. „Pokud pana Volka odmítneme, nebude to nic výjimečného," řekla.

Starosta ale stále prosazoval, aby se ekovesnička znovu projednával v červnu. Současně nechtěl hned hlasovat, protože se se záměrem zastupitelé prý neměli možnost podrobně seznámit.

„Zastupitelstvo na návrh rady města schválilo termín pro podání žádostí změn územního lánu a ten byl loni do konce října a také to, že se územní plán bude projednávat každé dva roky," uvedl zastupitel Pavel Korec a připomněl, že by bylo vůči těm, jejichž žádosti nebyly tehdy projednávány, nefér. „A pan Volek, ať si dá, pokud o to bude stát, žádost do října příštího roku," argumentoval.

Návrhy starosty pak místní politici odmítli stejně tak, jako se věcí ekovesničky a změny ÚP, mimo řádně vypsané termíny pro připomínky, dále vůbec zabývat.

Usnesení zastupitelstva č.15 ze dne 10.12. 2012

Stanovení postupu pro vyřizování žádostí o změny územního plánu
Usnesení č. 2012/15/9 ze dne 10. 12. 2012
Zastupitelstvo schvaluje interval „revizí" územního plánu 1 x za 2 roky. Žádosti o změnu územního plánu podané od 1.11.2012 do 31.12.2014 budou předloženy k projednání na nejbližším následujícím zasedání zastupitelstva města po 31.12.2014.

Autor: Zdeněk Kellner

26.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení