Poslední úpravy, které jsou právě u konce a město přišly na desítky tisíc korun, vyplynuly pouze z nutnosti zabránit zraněním hrozícím pozůstalým, kteří tudy procházeli na hřbitov ke hrobům svých blízkých.

„Část schodů jsme proto zcela rozebrali a schody ponechali pouze v jejich původní střední části. Po stranách širokého schodiště vznikly betonové rampy. To byla asi jediná možná, finančně přijatelná úprava," vysvětlil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Oprava se ale týkala také samotného mauzolea, nejen schodů. Zedníci sňali uvolněné žulové leštěné desky a instalovali je o něco výš. Nahradili tak ty, které například kvůli zálibě v grilování na kameni, ukradli už dříve zloději.
'
„Když už lidé kradou na hřbitově, je to vždy smutné," posteskl si místostarosta.

Celková rekonstrukce mauzolea je nyní ve fázi dohadování vlastníka, města Benešova, se spolky válečných veteránů a pamětníků o podobě pietního místa. Představa Benešova vychází ze studie, ale její realizace a konečná podoba je ještě daleko.

Na stole je však také varianta, že mauzoleum zboří.

„V tom případě by na místě zůstal pouze hlavní pylon 
a sarkofág, který je uvnitř," vysvětlil Tichovský s tím, že mauzoleum je stejně prázdné, bez ostatků vojáků, kteří zahynuli při osvobozování Benešova od německých fašistů.

Kolik bude celková rekonstrukce pietního místa stát nyní nikdo neví. Bude totiž záležet na jejím rozsahu.