„Mě vadí to, že lidé nejsou předem informováni, že se tam něco takového bude stavět. Jsou prakticky postaveni před hotovou věc. Já tam bydlím. Nemůžete přece postavit deset metrů od domu, který tam už je, něco vysokého. Chcete říct, že jsou všechny normy splněny?" ozval se za dotčené obyvatele města Roman Picek.

„To samozřejmě nechci, ale ten proces změny územního plánu je teprve na počátku. Ještě nebylo vydáno stavební povolení, budou se k tomu vyjadřovat kompetentní orgány," odpověděl vlašimský starosta Luděk Jeništa.

„Naše byty ztratí na hodnotě a vyroste tam další králikárna. Vždyť my vlastně ani to sluníčko nepotřebujeme," rozohnila se na zastupitele paní Musilová, další z obyvatel domu, v jehož sousedství má nový pětipatrový objekt stát.

Starosta Vlašimi Luděk Jeništa uznal, že lidé žijící proti stavbě z ní úplně nadšeni nejsou.

„Ale když to odpovídá územnímu plánu a normám, tak se zkrátka to stavební povolení vydá, jako tomu bylo třeba v případě stavby nové haly prádelny firmy Kyselý. O té jsem byl přesvědčen, že se tam nevejde a nakonec se postavila," řekl starosta.

Světlo do stínu z plánovaného domu, který má posvětit zastupiteli přijatá změna územního plánu, může vnést a možná liché obavy lidí rozptýlit znalecký posudek o zastínění a proslunění.

O tom však ani vedení města, ani zástupce investora Pavel Budil, ani radní a stavitel Milan Kuklík během diskuse o změně územního plánu nespokojené obyvatele neinformovali.

Nájemníci spodních pater domu nejblíže plánované stavbě tak své rozčarování vyjádřili, ale obávají se, že proti investorovi a městu, které jde podle nich stavitelům na ruku, ani tak nic nezmohou a je prakticky rozhodnuto.

„Obavy jsou zcela zbytečné. Usazení domu i půdorys a výška a to garantuji a vzpomenete si na mě, bude z hlediska prostupnosti světla daleko lepší, než když tam do teď byl jen zarostlý park," mírnil obavy nespokojených obyvatel při schůzi zastupitelstva zástupce investora Pavel Budil s tím, že se snaží o maximální informovanost veřejnosti. Právě proto také na místě budoucí stavby hovořil se zástupci obyvatel žijících v dané lokalitě a podrobně je informoval o všech detailech záměru i jednotlivé zastupitele.

Karel Chlumec